PHOTON. Robot, który rozwija się razem z dzieckiem

PHOTON. Robot, który rozwija się razem z dzieckiem

Robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem? Takie rozwiązanie stworzyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. „Photon”, bo tak nazywa się urządzenie, poprzez zabawę z dzieckiem pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia, programowania i kształtuje prawidłowe postawy społeczne.

Photon kierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Tuż po wyjęciu z pudełka robocik nie potrafi zbyt wiele – jego możliwości odblokowywane są przez interakcje z dziećmi. Kluczowa jest tu aplikacja mobilna, która nie tylko pozwala poznać historię Photona – przybysza z innej planety, którego rakieta rozbiła się, a on sam doznał amnezji – ale także wyznacza zadania do wykonania i nagradza za ich prawidłowe rozwiązanie. Dzieci – rozwiązując zadania – otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota.

Urządzenie działać w trzech trybach. Są to odpowiednio: nauka, zabawa i rywalizacja. W pierwszym, użytkownik ma wpływ na zachowanie i umiejętności robota, który niczego jeszcze nie potrafi. Dopiero w trakcie zabawy odkrywa swoje kolejne czujniki, a dziecko razem z nim uczy się, jak one działają. Musi podejmować wyzwania, których poprawne wykonanie pozwala zdobywać punkty rozwoju Photona, pozwalające powiększać umiejętności robota. Jeśli np. użytkownik doda zdobyte punkty umiejętności do atrybutu szybkości, jego robot będzie się szybciej poruszał. Rozwój robota jest nieograniczony i zależy jedynie od zaangażowania dziecka.

W trybie zabawy, dzieci mogą korzystać z gier i zabaw, które są zależne od odblokowanych do tej pory elementów Photona (m.in. czujników) oraz postępu historii. Użytkownicy mogą tworzyć dowolne programy przy wykorzystaniu graficznego języka blokowego inspirowanego popularnym językiem Scratch. Jedynym ograniczeniem tworzonych programów jest kreatywność dziecka. Tryb gry wieloosobowej rozwija umiejętność współpracy i umożliwia rywalizację wśród dzieci, które konkurują ze sobą np. w wyścigach.

Więcej informacji znaleźć można na tu [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 maja 2018