
Prof. Maciej CHOROWSKI
Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?
Transformacja polskiej gospodarki w tzw. przemysł 4.0 nie zajdzie autonomicznie jedynie poprzez nasycenie przestrzeni publicznej, prywatnej i przemysłowej nowymi technologiami kupowanymi przy spadających cenach. Zwycięzcami będą ci, którzy potrafią wykorzystać swoje kompetencje do sprzęgnięcia ich z nowymi technologiami, w szczególności spełniającymi warunek wykładniczo skalującego się rynku. Wymaga to oczywiście odwagi i umiejętności podejmowania decyzji w szczególności dotyczących wprowadzania do dzisiejszych ciągów technologicznych, zaburzających je i silnie modyfikujących, procesów wywodzących się właśnie ze sztucznej inteligencji, technologii przyrostowych czy nowych materiałów. Za tymi procesami musi nadążać otoczenie prawne.

Prof. Maciej CHOROWSKI
Comment l'économie polonaise peut-elle mettre à profit les nouvelles technologies ?
La chance de la Pologne est de savoir conjuguer les nouvelles technologies avec les secteurs industriels traditionnels – écrit le professeur Maciej CHOROWSKI.

PHOTON. Robot, który rozwija się razem z dzieckiem
Robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem? Takie rozwiązanie stworzyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. “Photon”, bo tak nazywa się urządzenie, poprzez zabawę z dzieckiem pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia, programowania i kształtuje prawidłowe postawy społeczne. Photon kierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Tuż po wyjęciu z pudełka robocik nie potrafi zbyt wiele – jego możliwości odblokowywane są przez interakcje z dziećmi. Kluczowa jest tu aplikacja mobilna,…

Prof. Maciej CHOROWSKI
Polska hubem innowacyjnym dla naukowców z ościennych krajów?
Wśród około miliona Ukraińców, którzy osiedlili się na dłużej lub krócej w Polsce, około 30% stanowią osoby z wyższym wykształceniem. To oni i im podobni powinni zapragnąć przejść do świata nowych technologii i zrealizować swój „polski sen”. Czy tak się stanie, zależy od nas, wiary młodych Polaków w możliwość osiągnięcia sukcesu w Polsce oraz atrakcyjności polskiej kultury. I znacznie mniej od systemu zachęt przez dotacje udzielane start-upom oraz wszechobecnej proinnowacyjnej retoryki.

Sławomir STRUGAREK
Prace nad echolokacją. Polscy naukowcy ułatwiają życie niewidomym i słabowidzącym
Projekt gier, które mają służyć przede wszystkim milionom ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku, będzie kolejną próbą wypracowania metod treningu umiejętności, które są w znacznej mierze podświadome i działają jak słuch muzyczny. Wiele osób, szczególnie widzących, nie zdaje sobie sprawy, że umiejętność tę posiada – wystarczy krótki trening, by odblokować potencjał tkwiący w echolokacji.

Jarosław GOWIN
Zamiast mówić o innowacyjności – wspieramy ją i kreujemy
Bez innowacyjnej gospodarki, bez nauki i badań na światowym poziomie, bez współpracy świata biznesowego i akademickiego – nie ma mowy o sukcesie planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju naszego kraju. Nie ma mowy o pomyślnej dla Polski i Polaków przyszłości.

Prof. Maciej CHOROWSKI
La Pologne – un hub innovant pour des scientifiques des pays limitrophes ?
Nous assistons à une situation assez paradoxale : nous formons assez onéreusement et à un niveau relativement élevé des ingénieurs, physiciens, médecins, naturalistes pour ensuite affirmer que notre État est trop pauvre pour pouvoir les embaucher.