Paul MARSHALL
Trzy mutacje wolnego rynku. Jak je uzdrowić?
Polityka potrzebuje nowego Teddy’ego Roosevelta. Kogoś, kto jest gotowy zmierzyć się z partykularnymi interesami, aby uwolnić świat biznesu od kumoterstwa, od zawłaszczania regulacji i od fałszywej cnoty oraz ponownie uczynić wolną przedsiębiorczość filarem ludzkiego rozkwitu.
Justyna PATER-SYNÓWKA
Jak zmniejszyć ryzyko innowacyjnych inwestycji i zdobyć finansowanie dla swojej firmy?
Networking odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji z potencjalnymi partnerami i inwestorami. WPT organizuje liczne wydarzenia branżowe, które stanowią doskonałą okazję do nawiązania kontaktów i znalezienia odpowiednich partnerów biznesowych.
Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?
Nie ma dzisiaj wątpliwości, że sygnalizowane przez coraz liczniejsze grupy ekspertów problemy z innowacyjnością i w konsekwencji konkurencyjnością unijnych firm w globalnym kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego są w pełni zasadne.
Marija GABRIEL
Nowy europejski plan na rzecz innowacji
Nowy europejski plan na rzecz innowacji służyć ma przyspieszeniu rozwoju całej Europy.
Prof. Armand D’ANGOUR
Możemy się uczyć innowacyjności od starożytnych Greków
apożyczali pomysły ze Wschodu i z Zachodu, przestrzegając zasady, która mówi, że nowe zawsze opiera się na starym
Prof. Aleksander SURDEJ
Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona. Innowacje dla nowoczesnego przemysłu
Po dekadach rynkowego fundamentalizmu wiemy na pewno, że bez środków publicznych nie pojawiłoby się wiele przełomowych lub inkrementalnych innowacji, a gdyby się pojawiły, to z dużym opóźnieniem i z uszczerbkiem dla społecznego dobrobytu. Wiemy jednak również, że nie wystarczy posługiwanie się metaforami „państwa stratega” czy „państwa przedsiębiorcy”, aby administracja danego kraju dokonywała trafnych wyborów, w jakie obszary i w jakie podmioty gospodarcze inwestować środki publiczne.
Prof. Teodor SEDLARSKI
Trójmorze jest naszą wspólną szansą
Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.
Prof. Meelis KITSING
Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza
Nowe sposoby współpracy pomiędzy ekosystemami innowacji w regionie Trójmorza mają szansę odegrać zasadniczą rolę w procesie budowania wspólnych inicjatyw w sektorach cyfrowym, energetycznym i rozwoju infrastruktury transportowej – pisze prof. Meelis KITSING.
Prof. Adam GLAPIŃSKI
Stabilizacja i wyzwania po pandemii
Bank centralny dowiódł swojej skuteczności w ograniczaniu skutków ekonomicznych pandemii i dowiedzie jej ponownie, prowadząc roztropną politykę przywracania gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu przy zachowaniu stabilności cen i równowagi makroekonomicznej.
Mateusz MORAWIECKI
Polski Nowy Ład. W kierunku Polski prawdziwie solidarnej
Czas po pandemii Polska wykorzystuje do takiej przebudowy systemu gospodarczo-społecznego, aby był bardziej odporny na następne kryzysy, bardziej sprawiedliwy, pozwolił nam wejść na nowy poziom rozwoju.
Marcin JAKUBOWSKI
Polscy naukowcy - kreatywni, zaangażowani, myślący poza schematami
Polska nauka to nie tylko historia, ale także teraźniejszość. Polscy naukowcy są obecni w najważniejszych ośrodkach naukowych na świecie.
Prof. Michał KLEIBER
Polacy pionierami badań polarnych, dziś jednych z ważniejszych badań nad ekologią planety
Badania prowadzone w polskich stacjach polarnych cieszą się zasłużoną, wysoką międzynarodową renomą i stanowią istotny wkład naszego kraju w światowe badania o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej planety.
Prof. Aleksander SURDEJ
Innowacje - twórczy składnik twórczej destrukcji
W Korei Południowej liczba robotów na 10000 zatrudnionych w przemyśle wynosi 855, tym tropem podąża też Japonia z 364 robotami, a za nią Niemcy (346) i Szwecja (277). Francja pozostaje znacznie w tyle z 177 robotami na 10000 pracowników w przemyśle, łudzona chyba przekonaniem, że masowa imigracja będzie zapewniać tanich pracowników.
Prof. Michał KLEIBER
To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata
Albo wspólnie zapanujemy nad przyszłością, albo nieprzewidywalna przyszłość zapanuje nad nami. Uniwersytet wciąż pozostaje kluczowym elementem w procesie tworzenia się społeczeństwa wiedzy.
Prof. Martin HROMADA
Prof. Piotr TRYJANOWSKI
Innowacji nie da się zaprogramować. Życie samo znajduje najlepsze rozwiązania
Rewolucje w innowacjach, takie największe, tym razem mogą mieć miejsce na peryferiach. Mamy więc szansę. Robić coś tylko dobrze albo nawet doskonale to nie jest recepta na innowacje. Próbować, mylić się i ponownie próbować, kombinować, pozwolić myślom z różnych dziedzin zapładniać się. Wstawać po upadku, otrzepać się z kurzu wcześniejszych nieudanych prób i działać z podniesioną głową. To nie jest proste – ani psychologicznie, ani wizerunkowo.
Peter KROPSCH
Innowacyjne media to innowacyjny, zróżnicowany i zgrany zespół
Podstawą agencji informacyjnej, medium, firmy, korporacji, która chce prowadzić swoją działalność w sposób innowacyjny, jest zróżnicowany i zgrany zespół.
Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Polska nauka przegrywa wyścig
Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem jest antyinnowacyjny, prowadzi do skostnienia myśli naukowej, a także sprzyja tworzeniu patologicznych układów osobowych.
Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
Europa robi wielkie rzeczy, gdy działa odważnie! Szef Europejskiej Rady Badań Naukowych o Starym Kontynencie
Potrzebujemy miejsca dla naukowców na swobodny rozwój ich badań. Chodzi o stworzenie odpowiedniego środowiska, które zachęci ludzi do wymyślania najlepszych projektów. Badaczom nie można powiedzieć, co mają robić, gdyż w ten sposób zabijemy naukę. Świetne i rewolucyjne rozwiązania i odkrycia nie są na życzenie. Musimy zapewniać naukowcom swobodę prowadzenia badań, bez obciążania ich biurokracją.
Prof. David MILLER
Zagonić naukę do pracy!
Funkcja nauki w technologii jest taka sama jak funkcja doświadczenia w nauce: eliminowanie błędów.
Marcin BALICKI
Synteza doświadczeń. Kamień milowy zarządzania w epoce digitalizacji?
Synteza doświadczeń oznacza, że potrafimy do jednej przestrzeni włożyć wiedzę, inspirację, doświadczenie, pochodzące z różnych światów.
Małgorzata JANKOWSKA
Społeczny survival. Zamiast się bać, możesz się przygotować
W przeciwieństwie do Londynu, gdzie mieszkańcy biorą udział w ćwiczebnych ewakuacjach z metra, w Polsce organizuje się ćwiczenia, które służą doskonaleniu współdziałania służb, ale bez udziału istotnego uczestnika wydarzeń: obywatela. Obywatele muszą uczestniczyć w treningach – choćby po to, żeby zdać sobie sprawę z faktu, że banalna awaria może przeistoczyć się w poważną sytuację kryzysową, jeśli jej uczestnicy nie będą się stosować do zaleceń.
Marcin OCIEPA
Konstytucja Biznesu i 100 zmian dla firm
Rząd szuka obszarów, w których rozsądne działania podatkowe i zmiany prawne będą miały największy wpływ na gospodarkę. Konstytucja Biznesu razem z pakietem „100 zmian dla firm” oraz rozwiązaniami rozszerzającymi zachęty inwestycyjne na terenie całej Polski tworzą spójny system wspierania każdego rodzaju przedsiębiorczości w Polsce – mikroprzedsiębiorstw, MŚP, w tym także firm rodzinnych.
Lech WŁASAK
Mosty z kompozytu. Wytrzymałe, trwałe, innowacyjne
Projekt badawczy „Com-bridge – Innowacyjny most z kompozytów FRP”, współfinansowany przez NCBR w ramach programu Demonstrator+, pozwolił na wybudowanie dwóch innowacyjnych mostów na terenie powiatu rzeszowskiego. Zostały one oddane do użytkowania na początku i końcu 2016 r., czyli 3 lata od oficjalnego rozpoczęcia projektu. Jednak w rzeczywistości bazowały one na wynikach wcześniej prowadzonych prac.
Marek DZIUBIŃSKI
Polski wynalazek. Diagnoza serca online
Polski wynalazek, system PocketECG, umożliwia badanemu prowadzenie normalnego trybu życia przy jednoczesnym utrzymaniu stałego monitoringu, analizie wszelkich anomalii i informowaniu lekarza o wystąpieniu nagłych zaburzeń w pracy serca. Dzięki platformie internetowej, dostępnej za pomocą standardowej przeglądarki WWW, lekarz ma możliwość zdalnego dostępu do pełnego sygnału EKG pacjenta w czasie rzeczywistym.
Prof. Maciej CHOROWSKI
Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?
Transformacja polskiej gospodarki w tzw. przemysł 4.0 nie zajdzie autonomicznie jedynie poprzez nasycenie przestrzeni publicznej, prywatnej i przemysłowej nowymi technologiami kupowanymi przy spadających cenach. Zwycięzcami będą ci, którzy potrafią wykorzystać swoje kompetencje do sprzęgnięcia ich z nowymi technologiami, w szczególności spełniającymi warunek wykładniczo skalującego się rynku. Wymaga to oczywiście odwagi i umiejętności podejmowania decyzji w szczególności dotyczących wprowadzania do dzisiejszych ciągów technologicznych, zaburzających je i silnie modyfikujących, procesów wywodzących się właśnie ze sztucznej inteligencji, technologii przyrostowych czy nowych materiałów. Za tymi procesami musi nadążać otoczenie prawne.
PHOTON. Robot, który rozwija się razem z dzieckiem
Robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem? Takie rozwiązanie stworzyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. „Photon”, bo tak nazywa się urządzenie, poprzez zabawę z dzieckiem pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia, programowania i kształtuje prawidłowe postawy społeczne. Photon kierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Tuż po wyjęciu z pudełka robocik nie potrafi zbyt wiele – jego możliwości odblokowywane są przez interakcje z dziećmi. Kluczowa jest tu aplikacja mobilna,…
Prof. Aleksander NAWRAT
Kurs na innowacje
Rolą administracji publicznej jest stymulowanie i wspieranie działalności środowiska naukowego, gospodarczego i finansowego. To od ich aktywności i gotowości do stawiania sobie ambitnych celów zależy przyszłość naszego kraju.
Jarosław BAKINOWSKI
Polski projekt, o którym warto opowiedzieć. Tramwaj szyty na miarę
W projekcie Moderus Gamma połączyliśmy wiedzę i doświadczenie Modertrans Poznań i Politechniki Poznańskiej. To kolejny wspólny projekt badawczo-rozwojowy, w którym znalazły zastosowanie nowoczesne technologie.
Abishur PRAKASH
Technologia drogą do wzrostu znaczenia geopolitycznego Polski
Pojawienie się FMR w Europie Środkowo-Wschodniej miałoby duży wpływ na geopolitykę. Ale czy Wolny Rynek Robotyki sprzyjałby Unii Europejskiej, czy raczej by z nią konkurował?
Jakub KACZMARSKI
Michał A. BORYSIEWICZ
Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej
Kiedy myślimy o urządzeniach elektronicznych, nie kojarzymy ich z możliwością wyginania czy rolowania, ale to się może wkrótce zmienić. Polscy badacze są w awangardzie opracowywania technologii dla elektroniki elastycznej, istotnej szczególnie do zastosowań w medycynie, w diagnostyce.
Marek WINKOWSKI
Wrocławski Park Technologiczny. Współpraca publicznego z prywatnym
Na całym świecie podjęto setki prób utworzenia miejsc, gdzie spotyka się nauka z biznesem. Katalizatorem tej współpracy jest zaangażowanie instytucjonalne i finansowe władz publicznych (samorząd, rząd, Unia Europejska), a więc interwencjonizm.
Jarosław GOWIN
Rozwój nauki i badań warunkiem cywilizacyjnego skoku
Sukces odnoszą kraje, które nie tylko przyciągają zagraniczne inwestycje, ale potrafią też budować swą gospodarkę w oparciu o własny kapitał, rozwijać swoje technologie i produkty oraz wspierać rodzime przedsiębiorstwa – szczególnie małe i średnie. A wszystko to oczywiście w ramach stabilnych i przejrzystych reguł rynkowych oraz przy sensownym wsparciu ze strony państwa.
Dan NORRIS
Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu!
Każdy z nas jest twórcą. Jeśli tworzysz cokolwiek, jesteś kreatywny. Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.
Dmitry BABENKO
Douglas McILWRAITH
Inteligentna sieć. Algorytmy przyszłości
Inteligentna sieć rozwija się tu i teraz — znajomość zagadnień uczenia maszynowego i budowy inteligentnych algorytmów staje się bardzo potrzebna inżynierom oprogramowania.
Prof. Piotr GLIŃSKI
Społeczeństwo bez tożsamości i pamięci nie sięgnie gwiazd
Nie istnieje innowacyjność i nie istnieje rozwój oparty na innowacyjności bez ścisłej relacji innowacyjności z kulturą, z dziedzictwem narodowym.