Julita MACIEJEWSKA: Erasmus. Doświadczenie, które będzie miało wpływ na całą moją przyszłość

Erasmus. Doświadczenie, które będzie miało wpływ na całą moją przyszłość

Photo of Klub Młodych Autorów

Klub Młodych Autorów

Platforma opinii prowadzona przez Instytut Nowych Mediów, przy redakcji miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze".

Erasmus umożliwia wyjazd studentom na długo- i krótkoterminowe studia lub praktyki do wielu różnych państw. Jak skorzystać z programu?

.Choć urodziłam się w niewielkim mieście, zawsze miałam wielkie marzenia. Od najmłodszych lat fascynowały mnie podróże i poznawanie innych kultur. Nigdy nie miałam poczucia, że muzea, zabytki, zwiedzanie czy wycieczki z przewodnikiem są nudne. Byłam jeszcze w podstawówce, gdy ciocia zabrała mnie na pierwszą wycieczkę objazdową po Hiszpanii. Nie miało to nic wspólnego z relaksem nad basenem na wakacjach all inclusive. Była to wycieczka autokarowa, codziennie wstawaliśmy wcześnie rano, żeby zwiedzać kolejne miasta. Zazwyczaj byłam najmłodszą uczestniczką takich wycieczek. Wszyscy się dziwili, jak takie małe dziecko wytrzymuje intensywność i wielogodzinne oprowadzanie, a ja byłam szczerze zachwycona, ile nowych ciekawostek będę mogła opowiadać rodzinie i przyjaciołom o miejscach, które widziałam. Wtedy nawet w najśmielszych marzeniach nie zakładałam, że „gdy będę już duża”, będę w tym państwie mieszkać i studiować.

Ale jak udało mi się wyjechać do Hiszpanii? Wszystko za sprawą programu Erasmus, który umożliwia wyjazd studentom na długo- i krótkoterminowe studia lub praktyki do wielu różnych państw. Osobiście uważam, że jest to naprawdę świetna inicjatywa i myślę, że informacjami, jak skorzystać z programu, należy się dzielić, dlatego postanowiłam opowiedzieć swoją historię. Będę odnosić się do własnych doświadczeń i używać terminologii stosowanej na mojej uczelni macierzystej, ale jestem przekonana, że na innych uczelniach wygląda to bardzo podobnie.

Erasmus – wymagania i warunki

.Przygotowania do wyjazdu na Erasmusa warto rozpocząć od wizyty w International Office. Jest to jednostka wydziałowa, w której można uzyskać najbardziej aktualne informacje na temat projektów, wymian, stypendiów i innych ciekawych inicjatyw. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania stawiane są studentom chcącym wyjechać na Erasmusa. W zależności od uczelni proces rekrutacyjny może wyglądać różnie. Niektóre uczelnie wymagają podejścia do egzaminów językowych, dla innych kluczowa jest wysoka średnia ocen. W moim przypadku brane pod uwagę były oceny, CV, list motywacyjny oraz rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana w języku, w którym student chce studiować w czasie udziału w mobilności. Na mojej uczelni macierzystej Biuro Współpracy z Zagranicą organizuje specjalne spotkania informacyjne oraz Tydzień Erasmus+ Cafe, gdzie koordynatorzy Erasmus+ oraz koordynatorzy punktów ECTS odpowiadają na wszystkie pytania przy kawie i herbacie.

Jak wybrać miejsce na mobilność

.Wysyłając formularz zgłoszeniowy online, musimy ustalić hierarchię preferowanych przez nas uczelni. Jest to jeden z kluczowych momentów całej rekrutacji. Dobrze jest zorientować się z dużym wyprzedzeniem, gdzie można znaleźć listę uczelni, z którymi uczelnia macierzysta podpisała umowę o współpracy, a następnie zastanowić się, które uczelnie nas interesują i na których chcielibyśmy studiować. Myślę, że warto zastanowić się wcześniej, jakie aspekty są dla nas kluczowe i co będziemy brali pod uwagę. Kryteria, które ja rozważałam, to przede wszystkim oferta zajęć dostępnych dla studentów Erasmusa i to, czy odpowiadała ona mojemu programowi studiów oraz efektom kształcenia niezrealizowanym wcześniej na uczelni macierzystej, ale także koszty życia w mieście, w którym mobilność miałaby się odbyć. Brałam też pod uwagę warunki klimatyczne oraz ewentualne anomalie pogodowe, a także inne potencjalne zagrożenia.

Jak stworzyć własny program

.Przed wyjazdem na Erasmusa należy ustalić Learning Agreement z wydziałowym koordynatorem punktów ECTS. Jest to lista przedmiotów, które student będzie realizował za granicą, a zarazem wykaz przedmiotów, które dzięki zrealizowaniu ich za granicą zaliczy na uczelni macierzystej. Learning Agreement musi zostać zaakceptowany zarówno przez koordynatora z uczelni wysyłającej, jak i przyjmującej. Każdy student powinien wcześniej zorientować się, jakie wymagania musi spełniać Learning Agreement według obu uczeni. Kluczowe będą takie informacje, jak wymagana suma punktów ECTS do uzyskania za granicą oraz inne warunki, jak na przykład język, w którym będą odbywać się zajęcia.

Finanse zależą od kraju

.Należy pamiętać, że program Erasmus oferuje studentom stypendium. Nie są to jednak pieniądze, które mają pokryć koszty całego pobytu na Erasmusie. Celem jest raczej wyrównanie szans, jakie mają studenci z różnych państw, z uwzględnieniem wydolności gospodarek i wartości walut w państwach, w których studiują na co dzień. Stypendium ma zapewnić inkluzywność programu. W związku z tym każdy student planujący wyjazd na Erasmusa powinien sprawdzić wcześniej stawkę stypendium, jaka obowiązuje w państwie, do którego się wybiera, a następnie przemyśleć, czy koszty życia w mieście, w którym znajduje się uczelnia, na której chce studiować, są dla niego przystępne.

Dojazd i zakwaterowanie

.Warto sprawdzić wcześniej, czy uczelnia przyjmująca oferuje zakwaterowanie w domach studenckich, a jeśli tak, to jakie są to koszty i jaki jest standard takich domów. Warto porównać te ceny z cenami wynajmu mieszkań i pojedynczych pokojów, a także przeanalizować, jakie są średnie koszty wyżywienia na miejscu. Dobrze jest odłożyć sobie wcześniej dodatkowe środki na wyjazd. W czasie Erasmusa można też podjąć pracę, o ile nie koliduje to z zajęciami na uczelni. Moja uczelnia macierzysta oferuje również dofinansowanie kosztów podróży, co stanowi dodatkową pomoc finansową dla studenta.

Legitymacja i zniżki

.Uczelnia, na której studiuję w czasie Erasmusa, wydaje legitymacje studenckie wszystkim studentom, także tym biorącym udział w różnego rodzaju wymianach, więc w Hiszpanii mogę korzystać ze wszystkich zniżek studenckich. Nie jest to jednak praktyka stosowana przez wszystkie uczelnie, dlatego też warto wyrobić wcześniej kartę ISIC (International Student Identity Card), która jest dokumentem potwierdzającym status studenta na całym świecie. Uprawnia ona do korzystania ze zniżek i różnych rabatów, co może przydać się na przykład w komunikacji miejskiej czy w instytucjach kultury.

Zdrowie i ubezpieczenie

.Warto wcześniej sprawdzić również opiekę zdrowotną oferowaną na miejscu i wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne, a celem karty jest zapewnienie prawa do leczenia przysługującego na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się wybieramy. Ja i większość moich znajomych, których poznałam na Erasmusie, zdecydowaliśmy się również na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w prywatnych firmach ubezpieczeniowych. Myślę, że warto również to uwzględnić w swoim budżecie, żeby zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa na miejscu.

Umowa finansowa i listy akceptacyjne

.Przed wyjazdem musiałam podpisać umowę finansową w Biurze Współpracy z Zagranicą, przedstawiając wszystkie wymagane dokumenty, takie jak wyżej wymieniony Learning Agreement, list akceptacyjny z uczelni przyjmującej i inne. Konieczne są cierpliwość i dogłębna analiza wielu kwestii przed wyjazdem, jednak naprawdę warto włożyć ten wysiłek, aby korzystać z dobrodziejstw Erasmusa.

Wyjazd ten jest dla mnie wspaniałą szansą na obserwowanie, jak wygląda edukacja w innym kraju. Dzięki niemu mogę studiować w międzynarodowym gronie i bardzo się dzięki temu rozwinęłam i otworzyłam. Myślę, że jest to doświadczenie, które będzie miało bardzo pozytywny wpływ na całą moją przyszłość.

Julita Maciejewska

Klub Młodych Autorów
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2024