Popołudniowe Espresso: Niemcy przedłużają kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią

Niemcy przedłużają kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 5. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Niemcy przedłużają kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią

Jak poinformował rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią zostają przedłużone do 15 grudnia. Podjęta decyzja ma zostać niebawem zgłoszona Komisji Europejskiej w Brukseli.

Niemiecki rząd wprowadził kontrole w związku z rosnącą liczbą nielegalnych przyjazdów do kraju 16 października. Początkowo kontrole miały obowiązywać przez 10 dni. Dodatkowo przekazano, że od 16 października bieżącego roku na granicy z Polską wykryto około 3300 nielegalnych wjazdów, a 1100 nieautoryzowanych wjazdów na teren Nimiec zablokowano.

Niger zrywa relacje z UE na rzecz Rosji

Rządząca od lipca w Nigrze junta wojskowa wypowiedziała umowę o partnerstwie militarnym z UE i w poniedziałek 4 grudnia zawarła analogiczne porozumienie z Rosją. Sojusz Państw Sahelu, tworzony przez Mali, Burkina Faso i Niger, powstał po serii wizyt wiceministra obrony Rosji w tych państwach – czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kreml próbuje umacniać wpływy w zachodniej części Afryki, wypełniając strategiczną próżnię, która wytworzyła się po wojskowych zamachach stanu w Mali (2020), Burkina Faso (2022) i Nigrze (2023). We wrześniu rosyjski wiceminister obrony Junus-Bek Jewkurow odwiedził dwa pierwsze spośród wymienionych państw, a na początku grudnia złożył wizytę w Nigrze, zakończoną sformalizowaniem pogłębionej współpracy wojskowej z tym krajem.

Estonia ukończy budowę płotu na granicy z Rosją do 2025 roku

Infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku i do tego czasu jej część powinna zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Przy wystarczającym finansowaniu całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 roku – przekazał Janek MAGI, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA). MAGI, który jest też komendantem straży granicznej, zapewnił, że równolegle z budową 15 stacji monitorujących trwa budowa systemów monitorowania rzeki Narwy.

Estońska granica z Rosją rozciąga się na długości 333,7 km, w tym 207,5 km na lądzie i na rzekach oraz 126,2 km wzdłuż trzech połączonych ze sobą jezior. Znajduje się na niej siedem przejść granicznych: piesze, samochodowe i dwa przejścia kolejowe. W Estonii pomysł budowy płotu i modernizacji infrastruktury na granicy z Rosją ogłoszono w 2018 roku, a pracę rozpoczęto w roku 2021 – po wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-unijnej. Od tego momentu trwa budowa płotu mającego objąć całą granicę lądową z Rosją.

Michèle TRIBALAT
Popełniliśmy błąd. Koniec asymilacji à la française

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 grudnia 2023