Popołudniowe Espresso: Zakończono misję pokojową ONZ w Mali

Zakończono misję pokojową ONZ w Mali

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 3. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zamieszki we Francji. Dziesiątki rannych policjantów, setki spalonych samochodów

Od wtorku we Francji trwają zamieszki. Jak podał francuski resort spraw wewnętrznych, w nocy z niedzieli na poniedziałek w związku z nowymi zamieszkami po śmierci 17-letniego Nahela zatrzymano 157 osób. Na drogach publicznych doszło do 352 pożarów, spalonych zostało 297 pojazdów i uszkodzono 34 budynki, m.in. posterunek policji i koszary żandarmerii. Poprzedniej nocy aresztowano 719 osób, natomiast w nocy z piątku na sobotę ponad 1300 osób. Ostatniej nocy na ulice wysłano blisko 50 tys. policjantów i żandarmów. Wykorzystano także wozy pancerne i helikoptery. 

W sobotę w Nanterre pod Paryżem odbył się pogrzeb zastrzelonego we wtorek przez policję 17-letniego Nahela. Śmierć nastolatka podczas kontroli drogowej wywołała protesty w całym kraju, które przerodziły się w zamieszki i walki z policją. Od nocy z wtorku na środę w całej Francji dochodziło do grabieży i podpalania samochodów oraz budynków. Sobotnia uroczystość, w której wzięło udział kilka tysięcy osób, przebiegała spokojnie. Z powodu zamieszek prezydent Emmanuel MACRON przełożył początek swojej wizyty państwowej w Niemczech z niedzieli na wtorek. W wielu miastach Francji wprowadzono zakazy demonstracji lub godziny policyjne.

AfD po raz pierwszy wygrywa wybory lokalne w Niemczech

Po raz pierwszy kandydat radykalnie prawicowej partii AfD wygrał wybory na burmistrza. W niedzielę, w drugiej turze głosowania w miasteczku Raguhn-Jessnitz w Saksonii-Anhalt, Hannes LOTH z AfD pokonał niezależnego kandydata Nilsa NAUMANNA.

Według wstępnych wyników 42-letni Hannes LOTH otrzymał ponad 51 proc. głosów, natomiast 31-letni NAUMANN – niespełna 49 proc. Frekwencja wyniosła ponad 61 proc.  To drugie zwycięstwo Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach komunalnych w ciągu tygodnia. W poprzednią niedzielę Robert SESSELMANN został pierwszym starostą z tej partii w Niemczech. Wygrał głosowanie w powiecie Sonneberg w południowej Turyngii. Według sondażu instytutu Insa, opublikowanego w niedzielnym wydaniu dziennika „Bild”, AfD pozostaje drugą siłą polityczną w skali ogólnokrajowej z poparciem 20 proc. – za opozycyjną CDU, ale przed SPD, rządzącą w koalicji z FDP i Zielonymi.

Zakończyła się misja pokojowa ONZ w Mali

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała decyzję o zakończeniu misji pokojowej w Mali. Jak podaje Reuters, malijskie władze ograniczały możliwość działania misji, odkąd podjęły współpracę z Grupą Wagnera. Wycofanie 13 tysięcy żołnierzy Misji Stabilizacyjnej ONZ w Mali ma zakończyć się do 31 grudnia 2023 roku.

Reuters podkreślił, że misja odegrała w Mali ważną rolę i chroniła ludność cywilną przed atakami islamskich rebeliantów. Również eksperci uważają, że wycofanie natowskich żołnierzy doprowadzi do pogorszenia sytuacji w kraju, w którym islamiści, walczący ze źle uzbrojoną armią rządową, kontrolują ogromne terytoria w centrum i na północy Mali. Minister spraw zagranicznych Mali, Abdoulaye DIOP, który przekazał RB ONZ decyzję podjętą przez swój rząd, dotyczącą wycofania misji, tłumaczył, że doszło do „kryzysu zaufania” między siłami ONZ a władzami kraju. Na temat zakończenia misji pokojowej wypowiedział się także rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John KIRBY, który podkreślił, że „za decyzją junty wojskowej w Mali, by wycofać zgodę na obecność wojsk ONZ w ramach misji MINUSMA stał Jewgienij PRIGOŻYN i Grupa Wagnera”. KIRBY zaapelował do malijskich władz, by „wyplątały się z tej szkodliwej relacji”.

Prof. Brigitte GRANVILLE
Co dolega Francji?

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

prof. Stéphane COURTOIS: Czym jest „żelazna kurtyna pamięci”? Dlaczego Rosja pozostaje bezkarna?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKAhttps://video.wszystkoconajwazniejsze.pl/w/nbgzE3yxduCMbGpXk4RmCC

Jak Rosja przenikała Amerykę

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lipca 2023