Popołudniowe Espresso: Krynica Forum 2023

Krynica Forum 2023

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 14. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Krynica Forum 2023 „ Empowering the Region”

Prezydent Andrzej DUDA i premier Republiki Korei Han DUCK-SOO otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. „Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad” – podkreślił prezydent Andrzej DUDA na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han DUCK-SOO wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Z kolei wczoraj prezydent RP w pierwszym wystąpieniu podczas Krynica Forum 2023 odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę, a także  współpracy pomiędzy Polską a Litwą i Koreą Południową. „Jeśli Rosji udałoby się zrealizować cele na Ukrainie, to wszyscy rozumiemy, że apetyt Rosji będzie tylko rósł. Nie ograniczy się tylko do Ukrainy, inne kraje też będą zagrożone” podkreślał DUDA. W Krynicy prezydent  Andrzej DUDA odbył także spotkanie dwustronne z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem NAUSEDĄ. Jest to kolejna rozmowa polityków w ostatnim czasie. Wydarzenie Krynica Forum 2023 potrwa do jutra.

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy w Brukseli.
Koniec rozmów PUTIN-Kim DZONG UN

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Olha STEFANISHYNA rozpoczęła wizytę w Brukseli, podczas której spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem STOLTENBERGIEM, jego nowo mianowanym asystentem sekretarza generalnego ds. politycznych i polityki bezpieczeństwa Borisem RUGE oraz ambasadorami państw członkowskich NATO. Strony mają omówić m.in. wzmocnienie Ukrainy poprzez wdrożenie decyzji zatwierdzonych na szczycie NATO w Wilnie, w tym funkcjonowanie Rady Ukraina-NATO, opracowanie dostosowanego rocznego programu narodowego, a także innych dokumentów mających na celu wzmocnienie walczącej z Rosją, Ukrainy.

Zakończyła się wizyta północnokoreańskiego przywódcy w Rosji. Podczas dwustronnych rozmów z PUTINEM, Kim DZONG UN zadeklarował „pełne i bezwarunkowe” poparcie dla działań Rosji. Dodając, że jego kraj „będzie zawsze stał po stronie Moskwy w zmaganiach z imperializmem”. Kim DZONG UN zaprosił PUTINA do złożenia wizyty w jego kraju. Rozmowy odbywały się na kosmodromie Wostocznyj – najnowocześniejszym rosyjskim centrum lotów kosmicznych, a głównym tematem rozmów były dostawy północnokoreańskiej broni dla rosyjskiej armii. Dodatkowo, PUTIN oznajmił w rozmowie z państwowymi rosyjskimi mediami, że Moskwa wesprze wysiłki Pjongjangu w budowie satelitów kosmicznych.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 bezpieczniejsze dzięki AI

Jak poinformował w środę dziennik „Le Figaro” Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 mają być bezpieczne w znacznym stopniu dzięki monitoringowi wspomaganemu przez sztuczną inteligencję. Komputery będą wysyłać operatorowi alert w przypadku wykrycia na obrazie broni, porzuconych przedmiotów czy zbyt gęstego tłumu. Monitoring wspomagany sztuczną inteligencją ma być obecny „wszędzie, gdzie będzie to konieczne”. 

Rząd francuski zapowiedział zainwestowanie w projekt co najmniej 2 milionów euro. Projekt zakłada analizowanie w czasie rzeczywistym przez komputer obrazu z kamer monitoringu i porównywanie go z zachowanymi w pamięci komputera typowymi niebezpiecznymi sytuacjami. Komputer wyśle alert do operatora w przypadku wykrycia sytuacji wcześniej wprowadzonej do systemu jako niebezpieczna, jak użycie broni, przekroczenie strefy zakazanej dla pojazdów, ogień, upadek osoby na ziemię, porzucone przedmioty czy zbyt gęsty tłum.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Po co nam historia?

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 września 2023