Popołudniowe Espresso: Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 25. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

Niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów, Polska złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów. Po tym kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ podjął decyzję o przekazaniu czołgów – o czym poinformował portal “Politico”, określając to „zwycięstwem Polski”. 

„W pierwszym kroku przekażemy kompanię 14 Leopardów. Inni europejscy partnerzy także to zrobią. Szkolenie ukraińskich załóg zacznie się niebawem w RFN” – przekazano w komunikacie. Premier Mateusz MORAWIECKI podziękował kanclerzowi Olafowi SCHOLZOWI za podjęcie decyzji, pisząc: „Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi”.

Tenisistka Magda LINETTE awansowała do półfinału Australian Open

Polska tenisistka Magda LINETTE – po wygranej z czeską tenisistką Karoliną PLISKOVĄ (6:3, 7:5) – awansowała do najlepszej czwórki turnieju Australian Open w Melbourne. To pierwszy w karierze polskiej tenisistki wielkoszlemowy półfinał. Mecz, który zadecyduje o wejściu do finału LINETTE zagra w czwartek wieczorem czasu lokalnego, czyli przed południem w Polsce, z Białorusinką Aryną SABALENKĄ. „Nie ma dużo czasu przed półfinałem, więc cieszę się, że dziś grałam pierwszy mecz, że nie był też aż taki długi […] teraz „fizjo”‘, jedzenie i idę odpoczywać” – przekazała Linette w rozmowie z Eurosportem. 30-letnia Magda Linette pochodzi z Poznania,  jest trzecią Polką, która powalczy o finał Australian Open. W ubiegłym roku nie udało się to Idze ŚWIĄTEK, a w latach 2014 i 2016 na półfinale zatrzymała się Agnieszka RADWAŃSKA.

Pierwszy wywiad z papieżem FRANCISZKIEM przeprowadzony od śmierci Benedykta XVI

Papież FRANCISZEK udzielił obszernego wywiadu wideo agencji informacyjnej Associated Press. W rozmowie odniósł się m.in. do stanu swojego zdrowia, stosunku Kościoła do osób homoseksualnych, do pytań o swoją rezygnację ale też do relacji Watykanu z Chinami. – „Najważniejsze, żeby dialog się nie urwał” – powiedział papież FRANCISZEK.

W wywiadzie FRANCISZEK podkreślał, że planuje pozostać papieżem tak długo, jak to możliwe, i to pomimo fali ataków ze strony niektórych najwyższych rangą kardynałów i biskupów. Przyznał, że nawet nie rozważał wydania norm regulujących przyszłe rezygnacje kolejnych papieży. Swój stan zdrowia ocenił jako „normalny, jak na 87-latka”. „Nawet jutro mogę umrzeć, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu” – powiedział z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.

13 marca minie 10 lat od kiedy papież FRANCISZEK został wybrany na Stolicę Piotrową.

Instytut Nowych Mediów
Nr 49. Wszystko Co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 stycznia 2023