Popołudniowe Espresso: "Działania Rosji na Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu"

"Działania Rosji na Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu"

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 14. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

ZEŁENSKI: zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw

.W opublikowanym w poniedziałek na Facebooku wideo, prezydent Ukrainy Wołodymir ZEŁENSKI podsumował ostatnie dni wojny i ostrzegł kraje NATO. – Jeśli nie zamkniecie naszego nieba, rosyjskie pociski spadną na wasze terytorium, terytorium NATO. To tylko kwestia czasu – czytamy na profilu prezydenta Ukrainy. Było to nawiązanie do zbombardowania przez Rosjan ośrodka w Jaworowie, kilkanaście kilometrów od Polskiej granicy. – W zeszłym roku ostrzegałem przywódców NATO: jeśli nie zostaną nałożone sankcje prewencyjne przeciwko Rosji, rozpocznie się wojna. I miałem rację – powiedział ZEŁENSKI. Prezydent Ukrainy nawiązał także do przebiegu działań zbrojnych. Według wielu ekspertów rosyjskie natarcie utknęło w martwym punkcie, choć na Ukrainę zmierza nowy zaciąg syryjskich najemników, którzy zasilić mają szeregi rosyjskiego wojska. – Zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie jeszcze szukać rezerw. Gdzie jeszcze szukać pomocy. Ale nie mamy prawa się rozluźniać. Państwo rosyjskie od dziesięcioleci przygotowywało się do wojny. – twierdzi ZEŁENSKI. – Zgromadzili znaczne zasoby wojskowe w imię zła, w celu podbicia swoich sąsiadów. I w imię zniszczenia Ukrainy, Europy, jaką znamy, którą cenimy – powiedział. – Dlatego trzeba się trzymać, trzeba walczyć, aby wygrać. Żeby osiągnąć pokój, na który zasłużyli Ukraińcy. Uczciwy pokój. Z gwarancjami bezpieczeństwa dla naszego państwa, dla naszych ludzi – zakończył prezydent Ukrainy. Ostatnie próby negocjacji między Rosją a Ukrainą zakończyły się fiaskiem.

Minister RAU w ONZ: Działania Rosji na Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu

.Podczas odbywającego się w Nowym Jorku spotkania OBWE i Rady Bezpieczeństwa ONZ polski minister spraw zagranicznych Zbigniew RAU, pełniący rolę przewodniczącego OBWE, powiedział że działania Rosji skierowane przeciwko ludności cywilnej i mające na celu złamanie ducha Ukraińców stanowią akt państwowego terroryzmu. Dodał również, że jako przewodniczący organizacji nie może być bezstronny wobec rażącego łamania prawa humanitarnego przez Rosję, a sama agresja zagraża istnieniu OBWE. – Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart za sprawą wojskowej operacji, źle przeprowadzonej, która okazała się być strategiczną i taktyczną porażką. (…) Zamiast zapobiegać niepotrzebnej śmierci w swoich własnych szeregach, Kreml zaczął brać za cel ludność i infrastrukturę cywilną, by złamać ducha Ukraińców, co stanowi akt państwowego terroryzmu – powiedział szef polskiego MSZ przed Radą ONZ. Minister wezwał Radę Bezpieczeństwa by użyła wszystkich środków, by zatrzymać rosyjską agresję. Dodał, że mimo swojej roli jako przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie może być bezstronny w obliczu rażącego łamania przez Rosję fundamentalnych zasad Organizacji i podkreślił, że rosyjska inwazja zagraża samemu istnieniu OBWE. 

Tymczasem jak donoszą ukraińskie media, stolica Ukrainy – Kijów – znajduje się pod niemal nieustannym ostrzałem bombowym i lotniczym. We Lwowie na zachodzie kraju w zasadzie przez całą noc trwał alarm lotniczy.

Papież FRANCISZEK: w imię Boże zatrzymajcie masakrę na Ukrainie

.Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 13 marca papież FRANCISZEK zaapelował o powstrzymanie masakry niewinnej ludności na Ukrainie. Podkreślił, że żadne racje strategicznie nie są w stanie usprawiedliwić barbarzyństwa zabijania dzieci i niewinnych cywilów. Wezwał do otwarcia przez Rosję otwarcia i umożliwienia działania bezpiecznych korytarzy humanitarnych.  – Bracia i siostry, właśnie modliliśmy się do Matki Bożej. W tym tygodniu miasto, które nosi jej imię, Mariupol stało się miastem-męczennikiem tej rozdzierającej serce wojny, która wyniszcza Ukrainę. – powiedział z okna swojego papież. – W obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych i bezbronnych cywilów żadne powody strategiczne się nie obronią. Trzeba powstrzymać tę niedopuszczalną agresję zbrojną, zanim zamieni miasta w cmentarzyska – mówił FRANCISZEK. – W imię Boże proszę was – powstrzymajcie tę masakrę!

Papież zaapelował także o zintensyfikowanie modlitwy o pokój i podziękował za solidarność z uchodźcami. To najgłośniejszy apel papieża w ostatnich dniach.

Simon Sebag MONTEFIORE:

Putin zaczyna upodabniać się do Stalina

Putina od Stalina wiele różni, ale widać też podobieństwa, które teraz bardzo rzucają się w oczy. Putin, podobnie jak Stalin, uważa, że Ukraina jest niezbędna dla imperium rosyjskiego i powinna pozostać jego częścią za wszelką cenę.


[czytaj więcej

#NajważniejszeDnia

🎧 Agaton KOZIŃSKI: Musimy przygotować się na długi konflikt

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2022