Zofia LIPECKA: Jak malować w czasie wojny?
Zofia LIPECKA

Zofia LIPECKA

Jak malować w czasie wojny?

Ignorować wojnę? Przedstawiać wojnę? Protestować przeciwko wojnie? Oto pytania, które nasunęły mi się w dniu agresji Putina na Ukrainę, 24 lutego 2022 r.

Anatol OLICH: Ukraina inaczej patrzy dziś na Polskę
Anatol OLICH

Anatol OLICH

Ukraina inaczej patrzy dziś na Polskę

Na Wołyniu, gdzie mieszkam, dla większości obywateli jeszcze przed 24 lutego ubiegłego roku Polska była przede wszystkim krajem, w którym można zarobić na życie, posłać dzieci na dobre studia, kupić dobre produkty. Rosyjska agresja na nasz kraj, ale przede wszystkim udzielona Ukrainie przez Polaków pomoc zmieniły w tym obrazie bardzo wiele.

David WESSEL, Elijah ASDOURIAN: Jak odbudować państwo po wojnie? Wnioski dla Ukrainy
David WESSELElijah ASDOURIAN

David WESSEL
Elijah ASDOURIAN

Jak odbudować państwo po wojnie? Wnioski dla Ukrainy

W ramach planu Marshalla wdrożonego po II wojnie światowej Stany Zjednoczone przeznaczyły znaczne środki finansowe i dołożyły niemałych starań, aby odbudować zniszczone przez wojnę kraje.

Wydanie 445 Wszystko co Najważniejsze. Farsa historii
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 445 Wszystko co Najważniejsze. Farsa historii

Przeprowadzone siłą i pod kolbami karabinów rosyjskie „referenda” na okupowanych terenach Ukrainy przypominają wielu najczarniejsze karty europejskiej historii. O tej „farsie historii” piszemy w numerze 445 Wszystko Co Najważniejsze.

Prof. Nassim Nicholas TALEB: W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa
Nassim Nicolas TALEB

Nassim Nicolas TALEB

W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa

W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa. Niektóre grupy Rosjan zawsze były irredentystyczne: Kozacy, kułacy (rolnicy popierający regionalizm), Sybiracy. W Rosji jest też wiele mniejszości narodowych. Szerzej rzecz ujmując, z powodu kompleksu westfalskiego zapomina się, że Rosjanie niekoniecznie mają te same interesy co Rosja. Interes narodowy jest czymś abstrakcyjnym i ludzie wierzą w niego nawet wtedy, gdy jest on sprzeczny z interesami ludności, którą obejmuje.

Łukasz GŁOWACKI: Polsko-ukraiński szpaler wzajemnej pomocy
Łukasz GŁOWACKI

Łukasz GŁOWACKI

Polsko-ukraiński szpaler wzajemnej pomocy

– Dla nas, Ukraińców, to, że Polacy tak nam pomagają, to kluczowa sprawa. Nasi chłopcy na froncie martwią się o to, jak pokonać wroga, a nie o to, czy wróg nie zgwałci ich żon i dzieci – nie owija w bawełnę jeden z ukraińskich wolontariuszy.

Eryk MISTEWICZ: My wiemy, co będzie dalej
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

My wiemy, co będzie dalej

Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika „Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Jan ROKITA: Nasza wspólna dziejowa ojczyzna
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Nasza wspólna dziejowa ojczyzna

Z każdym dniem bohaterskiej obrony wolności Ukrainy tamta dawna, piękna, choć naznaczona tyloma wadami wspólna Rzeczpospolita na powrót staje się wspólną dziejową ojczyzną Polaków i Ukraińców.

Andrea TORNIELLI: Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Andrea TORNIELLI

Andrea TORNIELLI

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Prof. Andrij PORTNOW: Wojna na Ukrainie to ostatni akord agonii ZSRR
Prof. Andrij PORTNOW

Prof. Andrij PORTNOW

Wojna na Ukrainie to ostatni akord agonii ZSRR

Moskwa była przekonana, że zbudowane przez te lata jedność językowa, kulturowa, cywilizacyjna stały się na tyle silne, że utrzymają się nawet wtedy, gdy nie będzie jednej konstrukcji państwowej. Dopiero po długim czasie Kreml dostrzegł, że to tak się nie sprawdza – i zaczął działać na rzecz odwrócenia tego stanu rzeczy.

Popołudniowe Espresso: Joe BIDEN przyleci do Polski
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Joe BIDEN przyleci do Polski

Prezydent USA Joe BIDEN odwiedzi Warszawę w najbliższy piątek i sobotę. W czasie rozmów m.in. z prezydentem Andrzejem DUDĄ, BIDEN poruszać będzie temat sytuacji Ukrainie i adaptacji NATO do niebezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu. 

Prof. David OWEN: Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?
Prof. David OWEN

Prof. David OWEN

Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?

Putin przyszedł po Gruzję, przyszedł po Krym, teraz przyszedł po Ukrainę. Czy ktoś naprawdę myśli, że gdyby udało mu się odnieść sukces na Ukrainie, jego imperialne ambicje po prostu by się na tym skończyły?

Paulina GUZIK: Pogotowie na sygnale. Kościół wobec wojny na Ukrainie
Paulina GUZIK

Paulina GUZIK

Pogotowie na sygnale.
Kościół wobec wojny na Ukrainie

Mogłabym dziś napisać bardzo wiele o skali kościelnej pomocy, ale już i ten tekst będzie jutro nieaktualny. Kolejne parafie przyjmą setki osób. Kolejni biskupi otworzą swoje pałace. Bez blasku fleszy, bez briefingów prasowych. Bo tak po prostu trzeba.

Agaton KOZIŃSKI: Musimy przygotować się na długi konflikt
Agaton KOZIŃSKI

Agaton KOZIŃSKI

Musimy przygotować się na długi konflikt

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze wskazuje, że Rosja w czasie ofensywy na Ukrainę poniosła dużo większe straty niż planowała.