Popołudniowe Espresso: Joe BIDEN przyleci do Polski

Joe BIDEN przyleci do Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 21 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Joe BIDEN przyleci do Polski

Prezydent USA Joe BIDEN odwiedzi Warszawę w najbliższy piątek i sobotę. W czasie rozmów m.in. z prezydentem Andrzejem DUDĄ, BIDEN poruszać będzie temat sytuacji Ukrainie i adaptacji NATO do niebezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu. O wizycie i spotkaniu z prezydentem DUDĄ w minioną niedzielę poinformowała administracja Białego Domu. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało, że wizyta jest jasnym sygnałem politycznym zainteresowania USA wschodnią flanką NATO i Polską jako najważniejszym partnerem w regionie. – Tematy wizyty i rozmów będą dwa. Z jednej strony sytuacja na Ukrainie, jak wspierać Ukrainę, jak szukać rozwiązań dyplomatycznych. Drugim tematem będzie dostosowanie, adaptacja NATO do sytuacji niebezpieczeństwa na wschodnich granicach NATO, czyli Polski. O tym będą rozmawiać prezydenci – przekazał wiceszef MSZ Marcin PRZYDACZ. Minister przekazał również, że w rozmowach między USA i Polską dyskutuje się również o pomocy finansowej dla Polski w kontekście przyjęcia uchodźców. 

Przed wizytą w Polsce BIDEN poleci w środę do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczyć będzie w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Podczas obu spotkań przywódcy mają dyskutować m.in. o sankcjach przeciwko Rosji oraz wsparciu i pomocy humanitarnej.

Władze Ukrainy odrzuciły rosyjskie ultimatum skierowane do obrońców Mariupola

.Ukraińskie władze odrzuciły ultimatum wystosowane przez wojska rosyjskie do obrońców Mariupola, żądające poddania się miasta, informuje niemiecka agencja DPA cytując wicepremier Ukrainy Irynę WERESZCZUK. W niedzielę Rosja zażądała, by ukraińskie oddziały w Mariupolu złożyły broń i opuściły miasto w poniedziałek rano. Jak poinformowały źródła rosyjskie, miało to nastąpić między godziną 10.00 a 12.00 czasu moskiewskiego (8.00 do 10.00 czasu środkowoeuropejskiego). – Nie będzie żadnej kapitulacji, nie będzie żadnego składania broni – oświadczyła ukraińska polityk w nocy z niedzieli na poniedziałek na łamach „Ukraińskiej Prawdy”. Wereszczuk zażądała od rosyjskiego dowództwa otworzenia korytarza humanitarnego, aby ludność cywilna mogła opuścić oblężone miasto. – Zamiast tracić czas na osiem stron listu, wystarczy otworzyć korytarz (humanitarny dla ludności cywilnej) – skwitowała wicepremier Wereszczuk odwołując się do ośmiostronicowego listu, który przekazali Rosjanie.

Wcześniej miasto Mariupol zostało ostrzelane przez rosyjskie okręty, zbombardowany został budynek szkoły, w którym miało chronić się ok. 400 osób a także zniszczony został budynek Teatru Dramatycznego, w którym według lokalnych władz ukrywało się ok. 1300 osób. Wojska rosyjskie ostrzelały też szpital położniczy. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter MAURER wskazywał, że mieszkańcy Mariupola przeżywają „wielotygodniowy koszmar”. Czerwony Krzyż alarmował, że setki tysięcy mieszkańców miasta stoją w obliczu skrajnych lub całkowitych braków artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, woda czy lekarstwa.

Papież FRANCISZEK reformuje Kurię Rzymską

W niedzielę, w uroczystość św. Józefa została ogłoszona nowa Konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej oraz jej służbie Kościołowi i światu „Praedicate evangelium”. Dokument wejdzie w życie 5 czerwca. Nowa Konstytucja nadaje Kurii Rzymskiej, która jest centralną administracją Watykanu, strukturę bardziej misyjną. Nad reformą Kurii Rzymskiej od 9 lat pod osobistym przewodnictwem papieża FRANCISZKA pracowała Rada Kardynałów. Konstytucja Apostolska „Praedicate evangelium” składa się z 250 artykułów i zastępuje dokument „Pastor bonus” Jana Pawła II ogłoszony 28 czerwca 1988 roku i obowiązujący od 1 marca 1989 roku.

Wojciech MYŚLECKI: Świat na rozdrożu

Pozostaje pocieszyć się faktem, że rzeczywistą siłą państwa nie jest koalicja rządząca czy rezerwowa armia pretendentów do władzy, jaką jest opozycja, tylko obywatele. Jestem przekonany, że los Polski przesądzą obywatele, którzy na razie nie zabierają głosu. Moje przesłanie dla nich jest następujące: słowem, czynem, przykładem należy próbować wymusić istotne zmiany w naszej polityce, bo nie stać nas na utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

#NajważniejszeDnia

🎧 Agaton KOZIŃSKI: Joe Biden w Europie

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2022