Popołudniowe Espresso: Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie

Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 22. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Japonii Fumio KISHIDA z wizytą w Warszawie.
Rozmowy dotyczące wzmocnienia współpracy z Polską

Polska i Japonia zacieśniają współpracę. „W związku z rosnącym obciążeniem Polski z powodu przedłużającej się agresji Rosji na Ukrainę, poinformowałem pana premiera, że podjęliśmy decyzję o specjalnym traktowaniu Polski, jako odbiorcy oficjalnej pomocy rozwojowej” – oświadczył premier Japonii Fumio KISHIDA po spotkaniu z premierem Mateuszem MORAWIECKIM.

Szef japońskiego rządu, który przyleciał w środę do Warszawy, wskazywał, że od roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Kishida podziękował i wyraził szacunek dla Polski, która pełni rolę hubu dla wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainy. Fumio KISHIDA zwrócił też uwagę na swoją wtorkową wizytę w Kijowie, gdzie zadeklarował solidarność Japonii i G7 z Ukrainą. Relacjonował ponadto, że podczas rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim potwierdzono dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią w wielu dziedzinach: m.in. bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. „Chciałbym, aby moja wizyta w Polsce była okazją do dalszego rozwoju stosunków między Japonią a Polską” – podkreślił premier KISHIDA.

Ludowy Front Wyzwolenia Tigray usunięty z listy terrorystów Etiopii

W środę władze Etiopii usunęły Ludowy Front Wyzwolenia Tigray (TPLF) z krajowej listy grup terrorystycznych. Za usunięciem TPLF z listy głosowała zdecydowana większość parlamentarzystów. Nastąpiło to ponad cztery miesiące po zawarciu porozumienia pokojowego (w Pretorii; listopad 2022 r.), które zakończyło konflikt między władzami regionu Tigray a rządem Etiopii. Konflikt w 2020 r. doprowadził do wojny domowej, w której zginęło dziesiątki tysięcy ludzi. Środowa decyzja jest ważna dla poprawy relacji między urzędnikami federalnymi a regionalnymi z Tigray; przybliża ona także decyzję ustanowienia rządu tymczasowego w Tigray.

Ludowy Front Wyzwolenia Tigray zdominował etiopską politykę przez blisko trzy dekady, zanim premier Abiy AHMED objął urząd w 2018 roku. Konflikt w Tigraj rozpoczął się pod koniec 2020 roku. Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia został wpisany na listę grup terrorystycznych w maju 2012 roku.

Izraelski atak lotniczy na syryjskie lotnisko w Aleppo

Siły Izraela uderzyły w środę w syryjskie lotnisko w Aleppo, powodując uszkodzenia. Ministerstwo Obrony Syrii nie poinformowało o żadnych ofiarach. Lotnisko zostało zamknięte zaraz po nalotach. Zaatakowane zostały także cele wokół stolicy Syrii – Damaszku – i w Latakii – mieście portowym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jak poinformowały syryjskie władze, Izrael przeprowadził w ostatnich latach setki podobnych ataków na cele w kontrolowanych przez rząd częściach Syrii.

Jest to drugi atak na lotnisko w tym miesiącu i szósty, który jest przypisywany Izraelowi na terytorium Syrii od początku 2023 roku. Przypomnijmy, że 7 marca w izraelskim uderzeniu na lotnisko zginęły trzy osoby, co spowodowało wstrzymanie ruchu lotniczego, w tym lotów z pomocą humanitarną. Lotnisko zostało ponownie otwarte kilka dni później.

Edward LUCAS
Sojusz królika z boa dusicielem. Chiny i Rosja

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Monika KRAWCZYK: Marzec ’68 w Polsce a relacje polsko-żydowskie

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2023