Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie

Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 11. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Mateusz MORAWIECKI z wizytą na Ukrainie. Upamiętnił ofiary rzezi wołyńskiej

Premier Mateusz MORAWIECKI upamiętnił ofiary rzezi wołyńskiej w nieistniejącej już wsi Ostrówki, której mieszkańcy zostali wymordowani przez oddziały UPA w 1943 roku. Szef polskiego rządu przybył na Ukrainę w piątek wczesnym rankiem w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą Rzeźi Wołyńskiej. Wraz z jednym z potomków polskich mieszkańców wsi Ostrówki i badaczem zbrodni wołyńskiej doktorem Leonem POPKIEM wkopał drewniany krzyż w miejscu dawnego krzyża. Premier zapalił następnie znicz przed figurą Matki Boskiej, znajdującej się obok miejsca, w którym kiedyś stał ostrowiecki kościół oraz odwiedził cmentarz, gdzie pochowane są ofiary rzezi wołyńskiej. Złożył tam wieniec przed pomnikiem, wzniesionym ku ich pamięci.

Dnia 11. i 12. lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W jego wyniku zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami ludobójstwa na Wołyniu byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – B (frakcja Stiepana Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często powiązanych więzami krwi.

Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Erdogan zapewnił, że Turcja ratyfikuje akcesję Szwecji do Sojuszu

We wtorek rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie, który potrwa dwa dni. Udział w szczycie bierze 48 delegacji zagranicznych z krajów Sojuszu i partnerujących mu państw w tym m.in. Australia, Nowa Zelandia, Japonia czy Korea Południowa. W szycie udział weźmie także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który ma się spotkać także z prezydentem USA Joe BIDENEM. Podczas szczytu NATO omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polski, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Przypomnijmy w tym miejscu, że Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 roku. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN poinformował, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, a to uznawane jest za ostatni krok na drodze do wstąpienia Sztokholmu do Sojuszu.

Premier Japonii Fumio KISHIDA z wizytą w Polsce

Premier Japonii Fumio KISHIDA jeszcze przed wylotem na szczyt NATO w Wilnie, odwiedzi Polskę. Współpraca polsko-japońska oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa znajdą się wśród tematów rozmowy premiera Mateusza MORAWIECKIEGO z szefem japońskiego rządu. — Szef polskiego rządu i premier Japonii poruszą aktualne kwestie dotyczące współpracy dwustronnej. Polska z satysfakcją odnotowuje stopniowy wzrost japońskich inwestycji bezpośrednich, na co wpływ ma stopniowe przyspieszanie naszych gospodarek po okresie zastoju spowodowanego pandemią COVID-19. Przykładem tego trendu jest niedawna duża inwestycja firmy Daikin w naszym kraju — wskazał rzecznik rządu Piotr MÜLLER. W trakcie spotkania premierzy mają także omówić zagadnienia związane z bezpieczeństwem, w tym głównie wyzwania związane z rosyjską agresją na Ukrainę. MÜLLER zwrócił uwagę, że Japonia zajęła zdecydowane stanowisko wobec Rosji i wprowadziła sankcje w ślad za grupą G7.

Krwawa niedziela Wołyń Ukraina historia trudna historia relacji polsko-ukraińskich
Rafał LEŚKIEWICZ: Niezabliźnione rany

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Prof. Grzegorz MOTYKA: Jak zatrzymać spór o Wołyń?

Prof. Grzegorz MOTYKA: Jak zatrzymać spór o Wołyń?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Odrażające referenda Rosji
Prof. Timothy SNYDER

Chiński Smok się dusi
Piotr ARAK

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lipca 2023