Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie

We wtorek rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie, który potrwa dwa dni. Udział w szczycie bierze 48 delegacji zagranicznych z krajów Sojuszu i partnerujących mu państw w tym m.in. Australia, Nowa Zelandia, Japonia czy Korea Południowa. W szycie udział weźmie także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który ma się spotkać także z prezydentem USA Joe BIDENEM. Podczas szczytu NATO omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polski, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Rafał LEŚKIEWICZ: Niezabliźnione rany
Rafał LEŚKIEWICZ

Rafał LEŚKIEWICZ

Niezabliźnione rany

„Krwawa niedziela” 11 lipca 1943 roku to symbol cierpienia niewinnych ludzi, sąsiadów, członków rodzin, braci i sióstr, mordowanych w okrutny sposób siekierami, widłami, toporami. Bestialsko, bez żadnych zahamowań, w imię chorej ideologii, zniewalającej umysły tysięcy Ukraińców.

Wydanie 484 Wszystko co Najważniejsze
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydanie 484 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy 80. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Czystki dokonane przez UPA na ludności polskiej od lat kładą się cieniem na relacjach między Polską i Ukrainą. Wielokrotnie były też wykorzystywane przez Rosję, do szerzenia podziałów i nienawiści między naszymi narodami. Co zrobić, by dotrzeć do prawdy, zadośćuczynić ofiarom i budować przyszłość relacji polsko-ukraińskich?

Prof. Jurij SZAPOWAŁ: Zbrodnia wołyńska. Trudna księga pojednania
Prof. Jurij SZAPOWAŁ

Prof. Jurij SZAPOWAŁ

Zbrodnia wołyńska. Trudna księga pojednania

W obliczu mnogości źródeł i różnych narracji ważne jest, by ukraińscy i polscy badacze współpracowali ze sobą. Nadszedł czas, byśmy porównali to, co zostało wypracowane po obu stronach, i wspólnie postawili pytania, na które dotąd nie znaleźliśmy odpowiedzi – pisze prof. Jurij Szapował.

Jan ROKITA: Pamięć o Wołyniu
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Pamięć o Wołyniu

List Trzynastu wybitnych Ukraińców zaczynał się od szlachetnej „prośby o wybaczenie za popełnione zbrodnie i krzywdy”. Zwracali się do nas z prośbą, byśmy nazbyt pryncypialnie nie podejmowali „jakichkolwiek niewyważonych deklaracji politycznych” w kolejną rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Michał KŁOSOWSKI: By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie

Czas goi rany. Nawet te powstające latami, przez wieki odsłonięte albo ukryte. Okazuje się bowiem, że nie ma wśród ludzi nic bardziej trwałego niż żal. Stracone szanse, od dawna niewyrównane rachunki krzywd, tragedie, które ciągną się przez pokolenia, przelana krew. Wołanie o pomstę do nieba – pisze Michał KŁOSOWSKI

Ks. Stefan BATRUCH: Kościoły odegrały dużą rolę w procesie pojednania polsko-ukraińskiego
Ks. Stefan BATRUCH

Ks. Stefan BATRUCH

Kościoły odegrały dużą rolę w procesie pojednania polsko-ukraińskiego

To, co dotychczas wydarzyło się w relacjach polsko-ukraińskich z inspiracji Kościołów w Polsce i na Ukrainie, było przygotowaniem do stanu obecnego relacji Polaków i Ukraińców. O tym, że nie były to działania daremne, niech świadczy to, co dziś dzieje się w naszych relacjach, szczególnie otwartość i hojność tysięcy Polaków przyjmujących w swoich domach Ukraińców uciekających przed wojną wywołaną przez Rosję.

Popołudniowe Espresso: Wyniki matur. Zdało 84,4%.
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wyniki matur. Zdało 84,4%.

CKE poinformowało, że maturę zdało 84,4 procent tegorocznych absolwentów. Od rana maturzyści mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Matury nie zdało 4,3 proc. uczniów. 

Joanna KARBARZ-WILIŃSKA, Bartosz JANUSZEWSKI: Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia
Bartosz JANUSZEWSKIJoanna KARBARZ-WILIŃSKA

Bartosz JANUSZEWSKI
Joanna KARBARZ-WILIŃSKA

Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia

Przyczyn ludobójstwa, do jakiego doszło na Polakach w latach czterdziestych ubiegłego wieku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, należy upatrywać w ideologii integralnego nacjonalizmu ukraińskiego, którego twórcą był Dmytro Doncow, ukraiński pisarz, dziennikarz i działacz polityczny – przekonują dr Joanna KARBARZ-WILIŃSKA i Bartosz JANUSZEWSKI

Anatol OLICH: Ukraina inaczej patrzy dziś na Polskę
Anatol OLICH

Anatol OLICH

Ukraina inaczej patrzy dziś na Polskę

Na Wołyniu, gdzie mieszkam, dla większości obywateli jeszcze przed 24 lutego ubiegłego roku Polska była przede wszystkim krajem, w którym można zarobić na życie, posłać dzieci na dobre studia, kupić dobre produkty. Rosyjska agresja na nasz kraj, ale przede wszystkim udzielona Ukrainie przez Polaków pomoc zmieniły w tym obrazie bardzo wiele.

Andrzej DUDA: To nie była wojna pomiędzy Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

To nie była wojna pomiędzy Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna

Chciałbym, żeby każdy z tych Polaków, którzy kiedyś zostali zamordowani i leżą w tej ziemi, odzyskał swoje imię i nazwisko, żeby był oznaczony w miejscu, w którym spoczywa, żeby rodzina mogła przyjechać, złożyć kwiaty, pomodlić się, zapalić znicz. By mogła uronić łzę na mogile swojego najbliższego.