Popołudniowe Espresso: Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była Rzeź Wołyńska - prezydent Andrzej DUDA

Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była Rzeź Wołyńska - prezydent Andrzej DUDA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 11. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA: Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była Rzeź Wołyńska, jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Dziś mija 79 lat od zbrodni, podczas których w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy Polaków. Prezydent Andrzej DUDA w swoim wystąpieniu w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, podkreślał, że to, co dziś dzieje się między Polakami a Ukraińcami, jest najlepszym dowodem, że nie chodzi o zemstę. – Nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach. 11 lipca w „krwawą niedzielę” doszło do kulminacji zbrodni popełnianych na Polakach. Zbrodnia ta była w istocie ludobójstwem – mówił Prezydent Andrzej DUDA. 

Podczas swojego wystąpienia Prezydent poinformował również o tym,  że Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziś, w 79. rocznicę rzezi wołyńskiej skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy o nadaniu Polakom na Ukrainie specjalnego statusu. –  Chcemy prawdy, grobów, tego, co jest normalne w cywilizacji, w której nasze narody wyrosły. Chcemy móc pomodlić się na grobach naszych najbliższych, rodaków. Chcemy zaoferować to samo, aby i tam gdzie na naszej ziemi pochowani są Ukraińcy, był grób – podkreślał Prezydent RP Andrzej DUDA. 

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie wzrasta

W Europie zwiększa się liczba zakażeń wywołanych przez mutacje wariantu Omikron koronawirusa – BA.4 i BA.5. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba nowych zakażeń wzrasta od czterech tygodni. W ciągu ostatnich tygodni w połowie krajów regionu europejskiego WHO (region obejmuje Europę, Rosję, Azję Środkową i Izrael) odnotowano co najmniej 20-procentowy wzrost liczby zakażeń. Według danych Center for Systems Science and Engineering na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w ciągu 2 tygodni zakażenia w Europie wzrosły z 33 do ​​57 nowych przypadków dziennie na 100 tys. mieszkańców. Według statystyk (średniej 7-dniowej) najwięcej zakażeń odnotowuje się obecnie we Francji – 120 tys.; we Włoszech – 95 tys.; w Niemczech – 90 tys. Dużą liczbę przypadków odnotowuje się także w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Grecji oraz na Islandii, Cyprze czy Malcie. – Fala zakażeń wywołanych przez wariant BA.5 w Europie […] prowadzi do zwiększenia hospitalizacji, nie powodując przy tym proporcjonalnego wzrostu przypadków na oddziałach intensywnej terapii oraz zgonów – przekazał prof. Eric Topol, dyrektor Scripps Research Translation Institute w La Jolla. Ilość nowych zakażeń wzrasta także w Polsce, gdzie – według średniej tygodniowej – odnotowuje się ponad 800 przypadków dziennie. – Obserwujemy o wiele bardziej intensywną falę choroby covid-19, ponownie przechodzącą przez Europę — powiedział dyrektor wykonawczy programu WHO Michael Ryan.

ONZ: do końca 2022 roku populacja Ziemi wyniesie ponad 8 miliardów mieszkańców

15 listopada bieżącego roku liczba ludności na Ziemi osiągnąć ma 8 mld, wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z dokumentem Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby mieszkańców w 2023 r., stając się najludniejszym krajem świata. – Dotarcie do poziomu 8 mld to przełom, ale zawsze musimy skupiać się na ludziach. W świecie, który staramy się budować, 8 mld ludzi to 8 mld szans na godne i spełnione życie – twierdzi cytowany w raporcie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Jak przewiduje Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ światowa populacja powinna wzrosnąć do 8,5 mld w 2030 i 9,7 mld w 2050 roku, osiągając maksimum na poziomie ok. 10,4 mld ludzi w latach 80. XXI wieku. Ten poziom utrzymywać ma się do 2100 roku.  –  Podczas gdy w kilku krajach rozwijających się obserwowany jest spadek liczby urodzeń, ponad połowa przewidywanego wzrostu światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie skoncentrowana w ośmiu krajach – czytamy w raporcie. Te kraje to Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Tanzania. – Średnia długość życia na świecie wzrosła z 64,6 lat na początku lat 90. XX wieku do 72,6 lat w 2019 r. Ponadto świat odnotowuje wysoki poziom urbanizacji i nasilone zjawisko migracji. Do 2050 roku około 66 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach – prognozuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Igor ROZKLADAJ: Czas na polsko-ukraińskie pojednanie

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Psychopatologia rosyjskiej cywilizacji

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lipca 2022