Popołudniowe Espresso: Specjalny status dla Polaków. Projekt ustawy w ukraińskim parlamencie

Specjalny status dla Polaków. Projekt ustawy w ukraińskim parlamencie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 12. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Specjalny status dla Polaków. Projekt ustawy w ukraińskim parlamencie

Wołodymyr ZEŁENSKI wniósł do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o specjalnym statusie dotyczącym prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Polski na Ukrainie. Wniosek został złożony 11 lipca w 79. rocznicę upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Jak podkreśliło biuro ukraińskiego Prezydenta – jest to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności. Projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają także prawo do pracy, jak i możliwość wykonywania działalności gospodarczej i nauki w placówkach oświatowych oraz korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano również pewne wypłaty socjalne. Są to analogiczne prawa i gwarancje do tych, przyjętych 12 marca w Polsce w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Podczas obchodów 79. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu Prezydent RP Andrzej DUDA poinformował o skierowaniu przez Wołodymyra ZEŁENSKIEGO do parlamentu projektu ustawy –  Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa serdeczne zaproszenie – wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niech to będzie dla nas szczególnym znakiem w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno. Zwłaszcza drugiej stronie, bo po prostu czasem wstyd.

Rosja potępiona na forum ONZ za wykorzystanie pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej

W rocznicę zbrodni wołyńskiej na Forum ONZ Rosja zaatakowała Ukrainę m.in. wykorzystując pamięć ofiar zbrodni. Ponad 40 państw Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiło Rosję we wspólnym oświadczeniu. – Potępiamy Rosję za ponowne nadużycie swojego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do szerzenia dezinformacji. Odrzucamy nieustanne wysiłki Rosji, by zniekształcać historię dla jej własnych celów politycznych i promować niezwykle szkodliwe fałszywe narracje i dezinformację o krajach sąsiednich, w tym przez bezpodstawne określanie innych jako „neofaszystów” i „neo-nazistów”. […] Dzisiejsze nieformalne spotkanie to kolejna cyniczna i przejrzysta próba Rosji usprawiedliwienia niesprowokowanej, masowej i nielegalnej inwazji na Ukrainę. […] Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym świadomym wysiłkiem Rosji w celu odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od rażących naruszeń przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych i innego prawa międzynarodowego […] – przekazało w oświadczeniu ponad 40 państw Forum ONZ. Oświadczenia nie podpisał Iran, który – według wywiadu USA – ma wesprzeć Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie. Jak poinformował sekretarz stanu USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake SULLIVAN, Iran ma dostarczyć Rosji „znaczną liczbę dronów, w tym również uzbrojonych”. Według wywiadu Iran ma także przygotowywać się do szkolenia żołnierzy rosyjskich w zakresie obsługi sprzętu. W przyszłym tygodniu Władimir PUTIN ma odwiedzić Iran, gdzie odbędzie się szczyt prezydentów Rosji, Iranu i Turcji. W poniedziałek prezydent Turcji – Recep Tayyip ERDOGAN – odbył rozmowy telefoniczne zarówno z prezydentem Ukrainy jak i prezydentem Rosji. Tematem miał być transport zboża przez morze czarne i odblokowanie portów. Moskwa zapowiedziała, że ukraińskie statki eksportujące produkty spożywcze będą mogły wypłynąć z portu, jeśli ukraińskie wojsko rozminuje m.in. wybrzeże Odessy. 

Pierwsze zdjęcie Teleskopu Webba – najgłębszy jak dotąd obraz Wszechświata

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba stworzył najgłębszy i najostrzejszy jak dotąd obraz odległego Wszechświata w podczerwieni. Znany jako Pierwsze Głębokie Pole Webba, ten obraz gromady galaktyk SMACS 0723 jest przepełniony szczegółami. Tysiące galaktyk po raz pierwszy pojawiły się w widoku Teleskopu Webba. Ten wycinek ogromnego Wszechświata obejmuje skrawek nieba mniej więcej wielkości ziarnka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki przez osobę stojącą na ziemi. Głębokie pole, wykonane przez kamerę bliskiej podczerwieni Webba (NIRCam), jest kompozycją wykonaną z obrazów o różnych długościach fali, trwających łącznie 12,5 godziny – osiągając głębokość w podczerwieni przekraczającą najgłębsze pola Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, co zajmowało tygodnie. Obraz pokazuje gromadę galaktyk SMACS 0723, jak pojawiła się 4,6 miliarda lat temu. Połączona masa tej gromady galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna, powiększając znacznie bardziej odległe galaktyki znajdujące się za nią. NIRCam Webba sprawił, że te odległe galaktyki nabrały ostrości – mają drobne, słabe struktury, których nigdy wcześniej nie widziano, w tym gromady gwiazd i obiekty rozproszone. Naukowcy wkrótce dowiedzą się więcej o masach, wieku, historii i składzie galaktyk, ponieważ Webb poszukuje najwcześniejszych galaktyk we Wszechświecie.

Jagannath P. PANDA:
Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe

ZdjęcieDnia

Pierwsze Głębokie Pole Webba, obraz gromady galaktyk SMACS 0723 wykonany przez teleskop.

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Psychopatologia rosyjskiej cywilizacji

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2022