Popołudniowe Espresso: Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 17. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ukraina odpiera rosyjską agresję. Prezydent RPA informuje o misji pokojowej

Prezydent RPA, Cyril RAMAPHOSA, poinformował, że prezydenci Rosji i Ukrainy zgodzili się na przyjęcie delegacji państw afrykańskich w celu znalezienia „pokojowego rozwiązania sytuacji”. Wśród krajów, które wyszły z inicjatywą misji pokojowej są Egipt, Zambia, Kongo, Senegal, Uganda i RPA. Kijów i Moskwa nadal nie skomentowały tej zapowiedzi. Według prezydenta Republiki Południowej Afryki, Cyrila RAMAPHOSY, o misji pokojowej zostały poinformowane zarówno Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, jak i sekretarz generalny ONZ. Żaden z krajów wymienionych przez RAMAPHOSĘ nie skomentował jeszcze tych doniesień. Przypomnijmy, że negocjacje między Rosją a Ukrainą odbyły się ostatnio w marcu ubiegłego roku.

Z kolei włoska agencja ANSA poinformowała, że Węgry zablokowały ósmą transzę pomocy finansowej o wartości 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), przeznaczoną na broń dla Ukrainy. Węgierskie media ujawniły przyczyny decyzji rządu Victora ORBANA i podkreśliły, że powodem takiego stanowiska jest wypowiedź prezydenta Wołodymyra ZEŁENSKIEGO. „Groźba prezydenta Ukrainy Wołodymyra ZEŁENSKIEGO wysadzenia ropociągu Przyjaźń jest oburzająca, dlatego węgierski rząd blokuje środki z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy” — mówił jeden z członków węgierskiego rządu.

Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Francuska minister transformacji energetycznej, Agnes PANNIER-RUNACHER, zorganizowała w Paryżu spotkanie 16 krajów, w tym m.in. Polski, w celu konsolidacji zwolenników energetyki jądrowej. Francja chce stworzyć „sojusz krajów popierających atom” – oceniają francuskie media. Francja jest gotowa „udostępnić swój przemysł jądrowy”, szczególnie na wcześniejszych etapach cyklu paliwowego, aby ograniczyć uzależnienie od Rosji – pisze dziennik „Le Figaro”. Droga do niezależności jest długa. Francuski koncern EDF nadal importuje wzbogacony uran z Rosji, ale francuska firma Orano przygotowuje się do zwiększenia mocy produkcyjnych tego strategicznego surowca w Tricastin, największym kompleksie jądrowym w Europie – wskazuje AFP.

Grupa popierająca rozwój energetyki jądrowej, której przedstawiciele obecni są na spotkaniu, obejmuje: Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Finlandię, Francję, Węgry, Holandię, Polskę, Rumunię, Słowenię, Szwecję, Słowację, a także Włochy (kraj-obserwator) i Wielką Brytanię jako „gościa specjalnego”. Na spotkaniu obecna jest również europejska komisarz ds. energii Kadri SIMSON.

76. festiwal filmowy w Cannes i #KulturaNajważniejsza

We wtorek wystartował 76. festiwal w Cannes. Festiwal otworzył film „Jeanne du Barry”, który opowiada o życiu tytułowej kurtyzany na dworze króla Ludwika XV. W obsadzie – obok reżyserki – znaleźli się Johnny Depp, Melvil Poupaud, Pierre Richard i Pascal Greggory. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu Honorową Złotą Palmę odebrał amerykański aktor i producent Michael Douglas, laureat Oscara z 1988 r. za rolę w „Wall Street”. Tradycyjnie na scenie zaprezentowano jury konkursu głównego. Tym razem funkcję przewodniczącego powierzono szwedzkiemu reżyserowi, scenarzyście i aktorowi Rubenowi Ostlundowi. Obok niego w gremium zasiądą: francuska reżyserka i scenarzystka Julia Ducournau, argentyński reżyser i scenarzysta Damián Szifron, afgańsko-francuski reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta Paul Dano, amerykańska aktorka, reżyserka i producentka Brie Larson, zambijski reżyser i scenarzysta Rungano Nyoni, francuski aktor Denis Ménochet oraz marokańska scenarzystka i reżyserka Maryam Touzani. W konkursie głównym będzie rywalizować 21 tytułów, wśród nich m.in.: „The Old Oak” Kena Loacha, „Rapito” Marco Bellocchio, „Perfect Days” Wima Wendersa”, „A Brighter Tomorrow” Nanniego Morettiego, „Fallen Leaves” Akiego Kaurismakiego, „Monster” Hirokazu Koreedy oraz „May December” Todda Haynesa. 76. festiwal filmowy w Cannes potrwa do soboty 27 maja. [czytaj więcej]

W tym miejscu pragniemy Państwa zaprosić do śledzenia naszego kulturalnego newslettera. „Kultura Najważniejsza” to bezpłatny newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. W każdy czwartek (już jutro) na Państwa skrzynki mailowe trafi skompilowana wiedza na temat tego, na co warto, a nawet trzeba poświęcić swój wolny czas.

David BARRÉ
Irena Sendlerowa. Francuzów zafascynowała jej historia

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 maja 2023