Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu
Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Mądrość filmu

Film może być przekazicielem swoistej mądrości życiowej, wiedzy oraz doświadczenia pozwalających na lepsze rozpoznawanie prawdy, dobra i piękna w konfrontacji z fałszem, złem i brzydotą.

Eryk MISTEWICZ: Polacy się wyprostowali
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polacy się wyprostowali

Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali

Wiesław KOT: Cannes. Skandal ponad wszystko
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Cannes. Skandal ponad wszystko

Ludzi ekranu, sceny czy estrady mamy skłonność traktować, jak starożytni Grecy traktowali bogów na Olimpie. I nie żal nam czasu, by roztrząsać ich awantury, kłótnie i podstępy. Niby do złudzenia przypominają one nasze własne, ale skoro stały się udziałem „bogów”, nabierają blasku i wzniosłości.

Wiesław KOT: Ptaszydła
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Ptaszydła

Sześćdziesiąt lat temu, 28 marca 1963 roku, Alfred Hitchcock pokazał światu thriller „Ptaki”. Film budzi grozę do dziś.

Instytut Nowych Mediów: Nowy newsletter kulturalny – w każdy czwartek #KulturaNajważniejsza
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Nowy newsletter kulturalny – w każdy czwartek #KulturaNajważniejsza

Zastanawiają się Państwo, co warto obejrzeć, usłyszeć i zobaczyć? #KulturaNajważniejsza najciekawsze spektakle, najgłośniejsze premiery, najlepsze filmy i porywająca muzyka – to wszystko w każdy czwartek może znaleźć się u Państwa, wystarczy się zapisać.

Wiesław KOT: Leonard Pietraszak – elegant o złotym sercu
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Leonard Pietraszak – elegant o złotym sercu

Polacy zapamiętali go jako pułkownika Dowgirda z serialu Czarne chmury, doktora Karola z Czterdziestolatka czy bankiera Kramera z komedii Vabank. Był jednym z najbardziej pogodnych i spełnionych aktorów swojego czasu. 1 lutego zmarł Leonard Pietraszak, znany aktor filmowy i telewizyjny.

Wiesław KOT: Kino podróżuje w kosmos. Sensorium ludzkie i międzyplanetarne
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Kino podróżuje w kosmos.
Sensorium ludzkie i międzyplanetarne

Twórcy filmowi, proponując futurologiczne wizje człowieka w kosmosie, notują tyle samo sukcesów i błędów, co naukowcy, którzy projektują rakiety i bazy kosmiczne. Jednak omyłki naukowców kryją laboratoria, a świadkiem wizji filmowych jest cała ludzkość.

Popołudniowe Espresso: Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023

Amerykańska Akademia Filmowa przedstawiła skrócone listy kandydatów do Oscara w 10 kategoriach (15 kandydatów kandydatów w każdej z nich). Jedną z nominacji do kategorii Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego otrzymała produkcja „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Wiesław KOT: Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?

Widz, uczestnicząc w tej grze medialnej, przyzwala, by przez jego świadomość przepływał niekończący się strumień informacji. Pozwala sobie narzucić segregację i układ newsów w przekonaniu, że o własnych siłach i tak nie byłby w stanie wprowadzić tu bodaj elementarnych gradacji.

Karolina BACA-POGORZELSKA: W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu
Karolina BACA-POGORZELSKA

Karolina BACA-POGORZELSKA

W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu

Ten film jest dla mnie dużym wyzwaniem. Jest dla mnie także swoistym pożegnaniem z branżą, choć oczywiście mówimy o węglu energetycznym, bo koksujący – baza do produkcji stali – na razie jest na liście surowców krytycznych UE. Wiele kopalń, w których byłam, już nie działa. To ostatni dzwonek, by zrealizować ten dokument.

Antoni LIBERA: Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa
Antoni LIBERA

Antoni LIBERA

Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa

Odwrócone znaczenia pojęć, wszczynanie nieustannych seansów nienawiści w imię miłości i braterstwa, przyzwolenie na falsyfikat i kicz, a zwłaszcza na kłamstwo, insynuację i fałszywe świadectwo, niesamowity awans nieuctwa, pospolitości i chamstwa, wreszcie piramidalna hipokryzja – oto co charakteryzuje naszą współczesną kulturę.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.