Wiesław KOT: Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?

Widz, uczestnicząc w tej grze medialnej, przyzwala, by przez jego świadomość przepływał niekończący się strumień informacji. Pozwala sobie narzucić segregację i układ newsów w przekonaniu, że o własnych siłach i tak nie byłby w stanie wprowadzić tu bodaj elementarnych gradacji.

Karolina BACA-POGORZELSKA: W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu
Karolina BACA-POGORZELSKA

Karolina BACA-POGORZELSKA

W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu

Ten film jest dla mnie dużym wyzwaniem. Jest dla mnie także swoistym pożegnaniem z branżą, choć oczywiście mówimy o węglu energetycznym, bo koksujący – baza do produkcji stali – na razie jest na liście surowców krytycznych UE. Wiele kopalń, w których byłam, już nie działa. To ostatni dzwonek, by zrealizować ten dokument.

Antoni LIBERA: Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa
Antoni LIBERA

Antoni LIBERA

Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa

Odwrócone znaczenia pojęć, wszczynanie nieustannych seansów nienawiści w imię miłości i braterstwa, przyzwolenie na falsyfikat i kicz, a zwłaszcza na kłamstwo, insynuację i fałszywe świadectwo, niesamowity awans nieuctwa, pospolitości i chamstwa, wreszcie piramidalna hipokryzja – oto co charakteryzuje naszą współczesną kulturę.

Krzysztof ZANUSSI, Piotr ZAREMBA: Dobro ma swoją cenę
Krzysztof ZANUSSIPiotr ZAREMBA

Krzysztof ZANUSSI
Piotr ZAREMBA

Dobro ma swoją cenę

Z Polski może wyjść coś mądrego, co pomoże Zachodowi wyplątać się z jego błędów. Nie wyśmiewam słów premiera Morawieckiego o rechrystianizacji Europy. O tym wcześniej mówił Jan Paweł II. Tylko chciałbym za tym widzieć myśl, przesłanie. Coś, co uwolni nas od fałszywego, iluministycznego zastoju. Ale co nie będzie też populizmem, wyrazem naszej megalomanii – mówi Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Piotrem ZAREMBĄ.

Roland MASZKA: 50+ i Muminki
Roland MASZKA

Roland MASZKA

50+ i Muminki

Idąc do kina na animację Zimy, liczyłem na to, że realizatorzy utrzymają klimat książki. Zwrócili się w stronę animacji retro. To powrót do kukiełek łódzkiego studia Se-Ma-For znanych widzowi 50+ z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Taka forma z jednej strony ryzykowna, z drugiej atrakcyjna dla dziecięcego odbiorcy – zakłada prymat dialogu nad obrazem.

Rafał BUBNICKI: Filmowy Dolny Śląsk
Rafał BUBNICKI

Rafał BUBNICKI

Filmowy Dolny Śląsk

Pod względem krajobrazowym i kulturowym Dolny Śląsk jest to najciekawszy „filmowy” region w Polsce, gdzie wszystko można nakręcić oprócz morza.

Marek KACPRZAK: Andrzej Wajda — człowiek z przekonań
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Andrzej Wajda — człowiek z przekonań

Potrzebujemy szybko kolejnego Andrzeja Wajdy. Kogoś, kto zadba, byśmy nie popadali w samouwielbienie i samozachwyt. Kogoś, kto będzie nam nieustannie przypominał, że nie jesteśmy doskonali. Bo tylko na silnej świadomości własnej niedoskonałości można doskonałość zbudować

Roland MASZKA: Dramat prekariatu i wszystkie nieprzespane noce
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Dramat prekariatu i wszystkie nieprzespane noce

Pokolenie z Wszystkich nieprzespanych nocy jest bez właściwości. Ale to wrażenie błędne. W jakimś stopniu jestem przecież za to odpowiedzialny. Mogliby to być moi uczniowie. Oświecony demokratyzm, rynkowy kapitalizm, Zjednoczona Europa i polskie sprawy… Kiedy obejrzałem film Michała Marczaka, pomyślałem, że jest to film o kandydatach do prekariatu. O ludziach bez perspektyw i bez przyszłości.

Laurent DUPIN: "Przyszłość umysłu. Siedemnaście filmów"
Laurent DUPIN

Laurent DUPIN

"Przyszłość umysłu. Siedemnaście filmów"

Niespodziewane moce umysłu i jego ewolucja w przyszłości są wciąż powracającym tematem dla scenarzystów i reżyserów filmów fantasy i science fiction. Analizując je, widzimy jak arcydzieła gatunku ujawniają wiele lęków i nadziei człowieka, gdy przystępuje on do eksplorowania „sanktuarium umysłu”. Oto przegląd najważniejszych filmów o pracy mózgu i… przyszłości.

Michał BONI: "Krzyś Krauze odchodzi. Był reżyserem delikatności"
Michał BONI

Michał BONI

"Krzyś Krauze odchodzi. Był reżyserem delikatności"

Był reżyserem delikatności. Nawet wówczas, gdy dotykał spraw trudnych, problemowych, wzbudzających napięcia interpretacyjne. Część Jego filmów ocierała się – powiedziałby ktoś – o sprawy poboczne, z drugiego planu. Ale – ile potrafił przez sfilmowane historie powiedzieć o człowieku w ogóle, o czasach w których przychodzi żyć, o naszym kraju. I czy był to “Dług”, “Plac Zbawiciela”, “Nikifor”, czy czarno-biała “Papusza” – z tych poskręcanych historii ludzkich wyłaniało się zawsze coś więcej.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Kertu - miłość jest ślepa"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Kertu - miłość jest ślepa"

Poprzez nagromadzenie tak wielu patologii i negatywnych zjawisk film wznieca w widzu emocje i budzi liczne pytania, ale jednocześnie łagodzi je prostotą, subtelnością i poetyckością krajobrazów wyspy Sarema, przepiękną ścieżką dźwiękową, czy postacią matki Villu – traktorzystki, która katalizuje akcję w filmie, jest sumieniem i opacznością głównych bohaterów, a nawet uciemiężonej rodziny Jüriego (ojca Kertu). Jednak tym, co zrzuca kamień z serca widza jest historia miłosna głównych bohaterów.

Robert FELUŚ: "Żółty szalik mocnego anioła"
Robert FELUŚ

Robert FELUŚ

"Żółty szalik mocnego anioła"

“Zanosi się na narodowy spór, który film jest bardziej „pijacki”? „Żółty szalik” z Gajosem czy „Pod mocnym aniołem” z Więckiewiczem? Nie wchodzę w tę dyskusję, bo to tak, jakby postawić na ringu boksera wagi koguciej i kazać mu się lać z zawodnikiem wagi ciężkiej. I jeden i drugi mogą być mistrzami w swoich kategoriach, ale jaki miałaby sens potyczka między nimi.”