Popołudniowe Espresso: Świat ledwo uniknął katastrofy radiacyjnej – prezydent Zełenski

Świat ledwo uniknął katastrofy radiacyjnej – prezydent Zełenski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 26. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Uruchomiono połączenie gazowe Polski ze Słowacją. Premier Morawiecki: To gazociąg pokoju

Premier Mateusz Morawiecki i premier Słowacji Eduard Heger symbolicznie zainaugurowali nowe połączenie gazowe Polska-Słowacja. Uroczystość uruchomienia połączenia odbyła się w Strachocinie na Podkarpaciu. Całkowita długość budowanego gazociągu to ponad 165 km, z czego 61 km po stronie polskiej. Może on transportować w kierunku Słowacji 4,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Z kolei w kierunku Polski popłynie o miliard gazu więcej. Gazociąg po polskiej stronie znajduje się w województwie podkarpackim i przebiega przez trzy gminy: Sanok, Bukowsko i Komańczę.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Słowacji za zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa gazowego. Podkreślając, że „jest to gazociąg pokoju, który tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o strategiczną wspólnotę Trójmorza. To dowód na to, że połączenia Północ-Południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami”. Z kolei premier Słowacji dodał, że „inwestycja ta daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności”.

Elektrownia atomowa w Zaporożu odłączona od sieci w konsekwencji rosyjskiego ataku

Czwartkowe pożary w pobliżu Elektrociepłowni Zaporoże spowodowały odłączenie ostatniej linii elektroenergetycznej łączącej jądrową Elektrownię Zaporoże z systemem przesyłowym energii Ukrainy. Pożary miały być wywołane ostrzałem. – Świat ledwo uniknął katastrofy radiacyjnej, gdy elektryczność w największej elektrowni jądrowej w Europie została odcięta – komentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  – 25 sierpnia pożary w dołach z popiołem w pobliżu Elektrociepłowni Zaporoże spowodowały odłączenie ostatniej linii elektroenergetycznej łączącej jądrową Elektrownię Zaporoże z systemem przesyłowym energii Ukrainy. Trzy pozostałe zostały odłączone wcześniej wskutek ataków terrorystycznych – przekazał Energoatom ukraiński operator elektrowni jądrowych.

Wszystkie 6 reaktorów elektrowni zostały odłączone po raz pierwszy w historii. Operator podał, że obecnie nie ma problemów z maszynami zakładu ani systemami bezpieczeństwa. Energia elektryczna na potrzeby własne elektrowni jest obecnie dostarczana przez zapasowe generatory diesla, które umożliwiają działanie niezbędnych systemów chłodzenia i bezpieczeństwa w elektrowni. Jak poinformował Energoatom, prace nad przywróceniem połączenia sieciowego z dwoma działającymi reaktorami elektrowni trwają. 

Powódź w Pakistanie i miliony poszkodowanych osób

Tragiczne w skutkach powodzie w Pakistanie są spowodowane deszczami monsunowymi, które od kilku tygodni nie opuszczają kraju. Minister ds. zmian klimatu Sherry Rehman przedstawiła tragiczny bilans ostatnich tygodni i zaapelowała o międzynarodową pomoc. Rehman poinformowała o 30 milionach poszkodowanych osób, podkreślając, że jest to „spowodowana klimatem katastrofa humanitarna o ogromnych rozmiarach”. Jak podaje Pakistan Today, kraj pilnie potrzebuje 500 mln dolarów na pomoc dla powodzian.

Ekstremalna powódź zabiła 900 osób, ale wciąż nie wiadomo, ile mogło zginąć osób bezdomnych. Prawie całe południe Pakistanu jest zalane, a najbardziej dotknięta jest prowincja Sindh. Lokalne władze proszą o pomoc, przede wszystkim o milion namiotów dla poszkodowanych. Według raportu ONZ w Pakistanie zniszczonych zostało ponad 3 tys. kilometrów dróg, 130 mostów i 495 tys. domów. W wyniku zniszczenia dróg służby i pomoc medyczna nie mogą dotrzeć do poszkodowanych i rannych. 

Pascal BRUCKNER: Braterstwo albo śmierć

Swoim okrucieństwem Rosja Putina dryfuje w oczach świata w stronę reżimu narodowo-socjalistycznego, z rasizmem i antysemityzmem włącznie [czytaj więcej]

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI:
Święto Niepodległości Ukrainy w dzień 6 miesięcznicy agresji Putina

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 sierpnia 2022