Obchody Millenium Koronacji Bolesława Chrobrego - program

Koncertem, konferencją naukową, ale także festynem zorganizowanym na osiedlu Bolesława Chrobrego uczci w tym roku Poznań 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. W świętowanie włączył się także samorząd regionu – województwo wsparło obchody millenium koronacji organizowane w Gnieźnie.

Rok 2025 to także rocznica 1000-lecia śmierci króla Chrobrego

.W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.

W poniedziałek plany uroczystości jubileuszowych, które odbędą się w Poznaniu 27 kwietnia, zaprezentował komitet społeczny obchodów. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Piotr Barełkowski zauważył, że nie było dotąd takiej inicjatywy ze strony państwa ani ze strony lokalnych samorządów. Na obchody organizowane przez komitet społeczny złożyć się mają: msza święta, uroczysty przemarsz przez miasto, koncert koronacyjny i bankiet.

Dyrektor gabinetu prezydenta poznańskiego urzędu miasta Patryk Pawełczak przekazał PAP, że także samorząd Poznania ma świadomość wagi tegorocznej rocznicy i aktywnie uczestniczy w jego uświetnieniu. Przypomniał, że Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2025 w Stołecznym Mieście Poznaniu Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. „Należy pamiętać, że rok 2025 to także rocznica 1000-lecia śmierci Bolesława Chrobrego, którego pochówek odbył się w naszym mieście i dziś jednoznacznie kojarzy się ze Złotą Kaplicą, czyli mauzoleum pierwszych Piastów w poznańskiej katedrze” – powiedział.

Pawełczak zapewnił, że w ramach obchodów tych rocznic w Poznaniu przygotowywanych jest wiele wydarzeń i inicjatyw. W marcu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez Urząd Miasta Poznania i Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pt. „Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań – Piastowie – Europa”.

W realizację planów upamiętniających wspomniane wydarzenia historyczne zaangażują się Poznańskie Centrum Dziedzictwa oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. „Oprócz corocznych działań edukacyjnych Poznańskie Centrum Dziedzictwa rozwija projekt Królewska Wyspa. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci planuje natomiast wystawę tematyczną w przestrzeni miasta” – powiedział.

Jubileusz uświetnić ma też przedsięwzięcie przygotowywane przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. „Projekt zakłada wykonanie utworu 1025 Aleksandra Dębicza, wybitnego kompozytora muzyki klasycznej i filmowej. 40-minutowy utwór będzie skomponowany na solistów – sopran, skrzypce, gitarę, akordeon – oraz na sinfoniettę w składzie około 20-osobowym. Prawykonanie odbędzie się w Archikatedrze Poznańskiej 29 czerwca 2025 roku” – powiedział.

Patryk Pawełczak dodał, że miasto rozstrzygnęło konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych chcących wspierać lokalne inicjatywy związane z jubileuszowym rokiem. Pojawią się dodatkowe wydarzenia popularyzujące czasy Bolesława Chrobrego i Mieszka II, w tym widowisko plenerowe na Ostrowie Tumskim. „W obchody włączyła się też Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa administrująca osiedlem Bolesława Chrobrego, gdzie odbędzie się między innymi festyn, którego projekt wybrali mieszkańcy w ramach głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim” – powiedział.

Poznań uczci millenium Koronacji Bolesława Chrobrego

.Z okazji jubileuszu Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało tom „Kroniki Miasta Poznania” w całości poświęcony czasom Bolesława Chrobrego. Akcenty związane z pierwszym koronowanym królem Polski mają się pojawić podczas kwietniowego 17. PKO Poznań Półmaratonu.

Pawełczak powiedział, że pomysły na uczczenie jubileuszu przygotowują też poznańskie szkoły, których patronem jest pierwszy król Polski oraz poznańscy przewodnicy miejscy.

Samorząd województwa wielkopolskiego również jest zaangażowany w organizację obchodów jubileuszowych – wspiera uroczystości millenium koronacji, które będą się odbywać w Gnieźnie. Marszałek Marek Woźniak przyjął zaproszenie do udziału w komitecie honorowym obchodów milenium koronacji pierwszych królów.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke powiedziała, że zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie pomocy finansowej na organizację obchodów odbywających się w pierwszej stolicy Polski.

„Gniezno ma swoje genius loci, ale cieszy nas zainteresowanie i aktywność innych województw czy organizacji z intencją uczczenia tego wydarzenia. Gniezno – oprócz wydarzeń o charakterze oficjalnym, tj. wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu RP, mszy koronacyjnej towarzyszącej uroczystościom odpustowym ku czci św. Wojciecha czy Zjazdu Gnieźnieńskiego – planuje również liczne wydarzenia o charakterze artystycznym. Centralnym punktem kulturalnego programu obchodów będzie plenerowe widowisko historyczne u stóp gnieźnieńskiej katedry w dwa sierpniowe weekendy” – powiedziała.

Dodała, że samorząd regionu angażuje się również żużlowy turniej o Koronę Chrobrego. Impreza odbędzie się w Gnieźnie 6 kwietnia.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lutego 2025