Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
![](https://wcn-media.s3.us-west-004.backblazeb2.com/2025/01/Akcja_Burza_w_Lublinie-768x493.jpg)
Sejm przyjął ustawę, na mocy której powstanie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jak głosi preambuła, „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie”. Będzie to święto państwowe przypadające 14 lutego, w rocznicę powołania AK.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to nie tylko gest wobec przeszłości, ale także przesłanie do przeszłości
.Za ustawą opowiedziało się 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
Ustawa ustanawia dzień 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe. Na mocy przyjętej, zgłoszonej przez wnioskodawców autopoprawki ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Jak wskazał podczas posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca projektu ustawy Piotr Adamowicz (KO), „w katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń. Na przykład ponad 10 lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej – najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski” – powiedział.
„Dziś wypełniamy tę lukę, proponując uchwalenie ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Byłby on obchodzony 14 lutego, czyli dokładnie w dniu powołania AK. Będzie to także jakże ważne symboliczne upamiętnienie i zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze” – dodał Adamowicz.
Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO) zaznaczyła również, że poświęcenie żołnierzy Armii Krajowej „przypomina nam, że wolność, którą dzisiaj się cieszymy, nie jest dana raz na zawsze. Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to nie tylko gest wobec przeszłości, ale także przesłanie do przeszłości. Przesłanie dla przyszłych pokoleń o pamięci, o szacunku dla naszych bohaterów. Pamięć ta musi być żywa i obecna zarówno w naszej edukacji, w naszej kulturze, ale przede wszystkim w naszych sercach, aby stanowiła fundament naszej wspólnej tożsamości. Dlatego zachęcam wszystkich państwa, wszystkie posłanki i wszystkich posłów do poparcia tego projektu dla uhonorowania przeszłości z myślą o przeszłości”.
Marszałek Sejmu zgodnie z art. 37 ust. 2 i art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu skierował 2 stycznia projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej do Komisji Kultury i Środków Przekazu do pierwszego czytania. Sejmowa komisja kultury po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu ustawy na wtorkowym posiedzeniu poparła projekt ustawy z poprawkami zaproponowanymi przez posłów i Biuro Legislacyjne.
Po zmianach projekt preambuły ustawy brzmi: „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB