Prezydent Andrzej Duda upamiętnił 40. rocznicę strajku we Włoszczowej
We Włoszczowie z udziałem delegacji władz państwowych, samorządowych i duchowieństwa uczczono 40. rocznicę strajku o krzyże, do którego doszło Zespole Szkół Zawodowych od 3 do 16 grudnia 1984 roku. Ponad 700 uczniów protestowało przeciw usunięciu z sal lekcyjnych krzyży. Prezydent Andrzej Duda objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Trzeba przypomnieć odwagę i prawość włoszczowskiej młodzieży – Andrzej Duda
.Na budynku Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica odsłonięto tablicę pamiątkową w 40. rocznicę obrony krzyży. Znalazły się na niej słowa Jana Pawła II: „Kochać krzyż, to kochać ofiarę”. Takie motto towarzyszyło też uroczystej akademii we włoszczowskim Domu Kultury. – „Nigdy sobie nie wyobrażałam, że będę mogła brać udział w tak doniosłym wydarzeniu. Do dzisiaj wspominam tę niesamowitą atmosferę, solidarność i to, że stanęliśmy w obronie krzyża, w obronie naszej godności i wartości tego krzyża, który jest symbolem miłości” – mówiła Alicja Groszek-Rydzek, przewodnicząca strajku uczniowskiego sprzed 40 lat. Jak powiedziała, już od pierwszych dni strajku uczniowie mogli liczyć na pomoc i wsparcie od mieszkańców Włoszczowy. – „Zostaliśmy w szkole praktycznie tylko z samymi plecakami. Już w pierwszym dniu dostaliśmy od społeczności włoszczowskiej koce, śpiwory, przez dwa tygodnie mieliśmy darmowe wyżywienie. Nigdy nie zapomnę tej wspaniałej ludzkiej solidarności” – dziękowała po latach.
14 grudnia odbył się koncert pieśni religijnej i patriotycznej w sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego. Wśród propozycji towarzyszących wydarzeniu organizatorzy przygotowali również wystawę „In hoc Signo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
„Uczniowski strajk okupacyjny w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w grudniu 1984 roku był jednym z ważniejszych wydarzeń na polskiej drodze od komunistycznego zniewolenia do wolności. Postulaty, przebieg i wyjątkowi uczestnicy tego protestu, a także jego głęboki wymiar symboliczny pozwalają lepiej zrozumieć, czym w istocie było zło, z którym my, Polacy, zmagaliśmy się od zakończenia II wojny światowej. Wspaniała postawa włoszczowskich uczniów wzbudza podziw dla ich siły ducha i determinacji, a jednocześnie przypomina o wytrwałości, z jaką miliony rodaków kultywowały patriotyzm, marzenie o wolności oraz przywiązanie do wartości i tradycji duchowych, na których opiera się nasza kultura narodowa i cała cywilizacja europejska” – zaznaczał prezydent Andrzej Duda, który objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Przypominał on, że od 1945 roku naszym krajem władali uzurpatorzy z sowieckiego nadania, wyznawcy zbrodniczej ideologii, a nierzadko po prostu bezideowi i skorumpowani cynicy. Nie licząc się ani z tożsamością i dziedzictwem Polaków, ani z elementarnymi potrzebami i aspiracjami ludzkimi, w obronie swojej władzy i przywilejów torturowali i zabijali weteranów walk o niepodległość, strzelali do protestujących robotników, więzili i szykanowali za publiczne upominanie się o prawdę o polskiej historii i współczesności. Nie cofali się przed jawnym bezprawiem, fingowaniem procesów sądowych, zastraszaniem, łamaniem karier zawodowych i odbieraniem środków do życia. Dopuszczali się porwań i skrytobójstw, których ofiarami padali również duchowni. Uprowadzenia i ciężkie pobicia, także ze skutkiem śmiertelnym, dotykały nawet studentów i uczniów. Rodzice młodych patriotów doświadczyli wieloletniego nękania i represji.
„Trzeba to wszystko przypomnieć, aby w pełni docenić odwagę i prawość włoszczowskiej młodzieży, która nie zgodziła się na usunięcie z sal lekcyjnych krzyży, zawieszonych tam dzięki pokojowej rewolucji Solidarności w 1980 roku. W listopadzie 1984 roku zdecydowana większość uczniów Zespołu Szkół Zawodowych podpisała w tej sprawie petycję. Gdy okazało się, że została zignorowana, uczniowie rozwiesili w klasach nowe krzyże, które również skonfiskowano. Próby nacisku ze strony władz szkoły i przedstawicieli władz państwowych nie tylko nie skłoniły uczniów do rezygnacji z ich postulatu, lecz przeciwnie – wzmocniły wolę oporu. Wspierani przez biskupa pomocniczego katolickiej diecezji kieleckiej i dwu kapłanów, 3 grudnia rozpoczęli okupację kompleksu budynków szkolnych. Ani oszczercza propaganda w mediach, ani otaczający szkołę kordon milicji, ZOMO i SB nie złamały ich ducha. Decyzja o zakończeniu strajku 16 grudnia została podjęta dopiero wtedy, gdy stało się jasne, że odniósł on moralne zwycięstwo: dowiódł, iż włoszczowska młodzież nie pozwoli odebrać sobie wewnętrznej wolności, najgłębszych przekonań oraz godności człowieka i obywatela” – zaznaczał prezydent Andrzej Duda.
Podobne protesty odbyły się wówczas w kilkudziesięciu innych szkołach i internatach – i również tam na młodocianych strajkujących i ich najbliższych spadły bardzo surowe kary i represje. Jednak wystąpienia te wywołały szeroki oddźwięk w całym kraju. Coraz głębsza i powszechniejsza tego świadomość walnie przyczyniła się do tego, że już pięć lat później komunistyczna dyktatura – zmuszona do negocjacji ze stroną opozycyjną – została jednoznacznie odrzucona w wielkim plebiscycie wolności, jakim były pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku.
„Najserdeczniej dziękuję organizatorom i uczestnikom dzisiejszych uroczystości rocznicowych oraz wszystkim, którzy stoją na straży pamięci o tamtym proteście. Państwa działania nie tylko dobrze służą prawdzie i sprawiedliwości, lecz także wzmacniają duchowe i kulturowe podstawy, na których wyrosła polska tożsamość, ponadtysiącletnia państwowość i zdolność naszych rodaków do odnoszenia sukcesów, tak licznych na przestrzeni wieków. Jestem przekonany, że jako obywatelska wspólnota wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej będziemy na tych fundamentach budować pomyślną, bezpieczną przyszłość własną i naszych potomnych”.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB