Wchodzimy w rok Casanovy. Niedoszłego sekretarza na polskim dworze
Rok 2025 to w Wenecji Rok Casanovy – postanowiły władze miasta, które powołały komitet organizacyjny obchodów 300. rocznicy jego urodzin. Giacomo Casanovie dedykowany będzie również wenecki karnawał, rozpoczynający się 14 lutego 2025 roku.
Rok Casanovy upamiętni symbol XVIII-wiecznego świata i cywilizacji
.Wystawy, spektakle, debaty – w ten sposób władze miasta nad Canal Grande zamierzają uczcić przypadające 2 kwietnia 2025 roku 300-lecie urodzin pochodzącego z Wenecji podróżnika, literata, awanturnika i libertyna, którego nazwisko stało się symbolem uwodziciela.
Przypomniany zostanie między innymi epizod z jego pełnego przygód życia, gdy w 1755 roku został aresztowany pod zarzutem uprawiania czarów i osadzony w celi pod ołowianym dachem Pałacu Dożów. Spędził w niej 13 miesięcy. Uciekł stamtąd przez dziurę w dachu.
Obchody, zorganizowane z inicjatywy burmistrza Luigiego Brugnaro rozpoczną się 14 lutego 2025 r. wraz z inauguracją karnawału, który odbędzie się pod hasłem „Czas Casanovy”.
W uchwale zarządu miasta zapowiadającej uroczystości podkreślono, że słynny wenecjanin był „ikoną świata i cywilizacji” , a jego życie jest „kluczem do historii XVIII-wiecznej Europy”, której liczne dwory i dynastie odwiedzał podczas swych podróży.
W ich trakcie w 1765 roku przyjechał do Warszawy z zamiarem objęcia stanowiska sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Popadł jednak w niełaskę u monarchy, który rok później nakazał mu opuścić Polskę.
W 1774 roku w Trieście Casanova opublikował trzytomowe „Dzieje niepokojów w Polsce”, w których opisał wydarzenia z lat 1764-1770.
Giacomo Casanova zmarł w 1798 roku w Duchcovie w dzisiejszej Republice Czeskiej.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB