Instytut Nowych Mediów: Gospodarka kluczem do bezpieczeństwa – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu"

Gospodarka kluczem do bezpieczeństwa – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu"

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

W ponad 50 mediach na całym świecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o sile polskiej gospodarki, ważnej dla bezpieczeństwa Polski i Europy, z ciekawymi podpowiedziami dla innych. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa Giełdy Papierów wartościowych, ekspertów OECD ukażą się w ramach najnowszej odsłony „Opowiadamy Polskę światu”.

.Teksty trafiły do redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Senegal, Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Malezja, Tajlandia czy Singapur – informuje PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów. INM jest inicjatorem i organizatorem – już od ponad trzech lat – globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”. 

„Odpowiadamy na zapotrzebowanie redakcji z całego świata, swoistej sieci zainteresowania Polską i Europą Centralną, którą udało się stworzyć w ostatnich latach. Dziennikarze ciekawią się, jak Polska radzi sobie z pandemią, jak działa nasza giełda, jakie pomysły mają Polacy na utrzymanie w ryzach inflacji i dalszy rozwój gospodarki. Na te pytania odpowiadamy najlepszymi piórami” – wskazuje Michał Kłosowski.

W tej odsłonie globalnego projektu INM Polskę przedstawiają czytelnikom m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, Mathilde Mesnard – szefowa Dyrektoriatu ds. Finansowych i Spraw Przedsiębiorstw w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) czy prof. Aleksander Surdej, ambasador RP przy OECD.

„Mamy dziś do czynienia z restauracją myślenia o gospodarce jako jednej z podstaw bezpieczeństwa współczesnych systemów politycznych i państw. Jak w pierwszej połowie XX wieku o sile państwa stanowił potencjał militarny, tak w XXI wieku siłę tę będzie definiował poziom zaawansowania technologicznego” – pisze Mateusz Morawiecki. „Polska powróciła na tory szybkiego wzrostu gospodarczego jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Już w drugim kwartale 2021 r. poziom PKB przekroczył ten sprzed pandemii. Odbicie przyszło nawet szybciej, niż zakładaliśmy, ale to tylko potwierdza, jak skuteczne okazały się wdrożone narzędzia antykryzysowe. Stabilna sytuacja finansów publicznych umożliwiła wygenerowanie poduszki finansowej, która zabezpieczyła interesy tysięcy polskich firm i milionów pracowników. Udało się utrzymać nie tylko miejsca pracy, ale i wzrost wynagrodzeń. A bez realnie wyższych wynagrodzeń wzrost PKB byłby pustym wskaźnikiem, pułapką generującą zagrożenia zarówno w polityce społecznej, jak i w gospodarce”.

„Obniżenie poziomu zadłużenia oraz sprawny system finansów publicznych umożliwiły także odpowiednią reakcję państwa na kryzys gospodarczy i pozwoliły na zbudowanie narzędzi wsparcia dla pracowników i firm, tzw. Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Właśnie w ten sposób udało się uratować miliony miejsc pracy, jednocześnie utrzymując kluczowe programy społeczne i inwestycje w infrastrukturę. To niemal laboratoryjny dowód na to, że naprawa systemu podatkowego przekłada się automatycznie na zwiększenie bezpieczeństwa kraju” – pisze Mateusz Morawiecki.

„Polska jest w czołówce państw OECD pod względem wzrostu wynagrodzeń. Średnie wynagrodzenie wzrosło w Polsce o 25 proc. w porównaniu z rokiem 2015, podczas gdy wśród państw OECD było to zaledwie 5 proc. Pozostajemy też krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE. Jednocześnie wzrasta produktywność pracy – w latach 2015–2019 rosła ona mniej więcej o 5 proc. rocznie – najwięcej wśród wszystkich państw OECD” – przypomina premier.

Potwierdza to Mathilde Mesnard, szefowa Dyrektoriatu ds. Finansowych i Spraw Przedsiębiorstw w OECD. W tekście „Dynamiczna Polska wychodzi z kryzysu obronną ręką” pisze:Siła Polski leży po części w dynamizmie jej rynku kapitałowego. W Polsce znajduje się jeden z największych rynków akcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (54 proc. ogólnej kapitalizacji tych rynków). Jest ona zresztą jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej w pierwszej dziesiątce państw o największej liczbie debiutów giełdowych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. (…) Tworząc rynek NewConnect, Polska była również pionierem, jeśli chodzi o dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do rynku kapitałów. Na tym drugim tego typu parkiecie w Europie notowane jest 20 proc. wszystkich małych i średnich europejskich spółek giełdowych! Jeśli zaś chodzi o sposób zarządzania, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zaktualizowała w 2021 roku swój kodeks dobrych praktyk, w którym znalazły się zagadnienia z obszaru ESG, m.in. kwestie ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju”.

„Wychodzenie z kryzysu jest okazją do nadania nowego rozwojowego impulsu całemu szeroko pojętemu ekosystemowi biznesowemu. Rozwój rynków finansowych w 2020 roku napawa optymizmem, gdyż udział Polski w obrotach związanych z debiutami na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej stał się bardzo znaczący, a firmy już obecne na giełdzie warszawskiej zaczynają coraz aktywniej poszukiwać finansowania na rynkach kapitałowych. Należy doszukiwać się w tym sygnału żywotności i odporności polskiego rynku akcyjnego” – pisze Mesnard.

Do tej opinii nawiązuje Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, pisząc: „Przez ostatnie 30 lat PKB Polski zostało więcej niż potrojone, co implikuje realny wzrost gospodarczy średnio 4 proc. rocznie. Nominalny wzrost był oczywiście wyższy i wyniósł ponad 11,5 proc. rocznie. Jednocześnie główny indeks giełdowy WIG przez te 30 lat rósł w średnim tempie ponad 15 proc. Tu chyba tkwi tajemnica sukcesu. Na warszawskiej giełdzie notowane są spółki, które rozwijają się lepiej niż „średnia krajowa”, co przyciąga inwestorów, a obecność inwestorów zachęca kolejne dobre spółki do debiutów”.

Wielką szansą wzmocnienia gospodarki naszego regionu Europy jest inicjatywa Trójmorza. Marek Dietl przypomina powołanie w 2019 roku indeksu CEEplus, w którego skład wchodzą 153 spółki z siedmiu krajów regionu: Polski, Chorwacji, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. „Jego różnorodność zarówno pod względem krajów, jak i sektorów sprawia, że rośnie zainteresowanie nim funduszy i inwestorów z całego świata” – pisze szef warszawskiej giełdy, wskazując inwestycyjne szanse.

„W ciągu 30 lat Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była świadkiem i uczestnikiem odtworzenia rynku kapitałowego w centrum Europy. Jej otwarcie w 1991 roku w dawnym gmachu partii komunistycznej symbolizowało odrzucenie komunizmu i wybór systemu gospodarki kapitalistycznej” – pisze prof. Aleksander Surdej, ambasador RP przy OECD. Efektywny rynek kapitałowy jest elementem tworzonego przez polski rząd ładu gospodarczego, w którym inwestowanie giełdowe zgodne jest z zasadą indywidualnej odpowiedzialności za warunki bytowe – zasadą realizowaną w warunkach regulacyjnej rzetelności i społecznej solidarności”

– Jubileusz 30-lecia GPW to dobry moment, by na różny sposób podsumować dotychczasowe osiągnięcia giełdy. Projekt „Opowiadamy Polskę światu” to świetne miejsce, by pokazać, że Polska, najszybciej w historii świata, doszła do najwyższego statusu rynków rozwiniętych. Z drugiej strony, że wciąż mamy olbrzymi potencjał do rozwoju, ale chcemy go jeszcze zwiększać poprzez partnerską współpracę z mniejszymi giełdami regionu. Temu właśnie służy organizowana po raz drugi Konferencja Giełd Trójmorza – mówi Tomasz Marciniuk, dyrektor działu komunikacji i marketingu GPW.

– Polska ma naprawdę dużo do opowiedzenia innym. I są to dobre, budujące wizerunek Polski, treści. Historie naszego wspólnego, solidarnego sukcesu. Dzieje się to, co warto podkreślić, bez płatnych reklam, lecz w wyniku współpracy między redakcjami i dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskiej dyplomacji publicznej oraz naszych partnerów – mówi Michał Kłosowski.

Wcześniejsze edycje „Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Majateksty o „polskiej duszy” opublikowały tytuły w 62 krajach, w 22 językach. Ostatnio w rocznicę 17 września 1939 r. teksty z Polski dotarły do ponad 70 krajach, w tym trzy teksty (prezydenta Andrzeja Dudy, brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a i Karola Nawrockiego, prezesa IPN) zostały opublikowane w prasie w Rosji.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 października 2021