Wydanie 465 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 465 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

Każda z dwudziestu edycji „Opowiadamy Polskę światu” to kolejne opublikowane teksty, ale przede wszystkim zebrane doświadczenia i wzmocnione relacje z dziennikarzami, oraz zaufanie wydawców największych tytułów na świecie. Z tym większą radością publikujemy po polsku teksty, które ukazały się w ostatnich dniach w kolejnej odsłonie globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” można bowiem czytać je po polsku, ale także możecie je Państwo przekazywać dalej – w kilkunastu językach. W wielu tytułach nasza współpraca przybrała formę kilkustronicowych „dossier”, jak w „The Chicago Tribune”, ogólnofrancuskim dzienniku „L’Opinion” czy w Czechach. Warto opowiadać Polskę światu.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy także bardzo ciekawy materiał Zofii LIPECKIEJ o tym, jak malować wojnę. To niezwykłe spojrzenie, które łączy delikatność i wrażliwość w malarskim opisie tego strasznego czasu. Polecam Państwu także lekturę eseju Serhy YEKELCZYKA, mieszkającego w Kanadzie wybitnego, ukraińskiego historyka który pisze o tym, jak zmieniło się ukraińskie spojrzenie na nasz kraj. 

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora NaczelnegoMateusz MORAWIECKI
Pięć lekcji po roku wojny 

Mateusz MORAWIECKI: Pięć lekcji po roku wojny

Czasem boję się, że na Zachodzie jest naprawdę dużo ludzi, dla których lunch w ulubionej kawiarni albo serial na Netflixie są ważniejsze niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Wszyscy jesteśmy świadkami tej wojny. Nikt z nas nie będzie mógł powiedzieć: „Nie wiedziałem o ludobójstwie w Buczy”. Wszyscy patrzymy na okropieństwa dokonywane przez rosyjską armię. Dlatego nie wolno nam być obojętnym. Imperialne plany Rosji sięgają dalej niż Ukraina. Ta wojna dotyczy nas wszystkich.


Jan ROKITA
Opuszczenie i wymazywanie 

Jan ROKITA: Opuszczenie i wymazywanie

Opuszczenie przez sojuszników i idące w ślad za nim wymazywanie narodu i jego kultury przez okupanta – to jest największa zbiorowa trauma Polaków, sięgająca nawet głębiej niż dzieje II wojny światowej. A także sam rdzeń polskiej wrażliwości na świat.


20 edycja Opowiadamy Polskę światu w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę

20 edycja Opowiadamy Polskę światu w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę

W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty z 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.


Prof. Andrzej NOWAK
Ukraina albo niezgoda na imperialne zniewolenie 

Prof. Andrzej NOWAK: Ukraina albo niezgoda na imperialne zniewolenie

Tak fascynująca Angelę Merkel Katarzyna II zlikwidowała przemocą Sicz – ostatnią ostoję samorządu wolnych Kozaków pod jej panowaniem, ostatni ślad tradycji politycznej Ukrainy. 


Prof. Piotr GLIŃSKI
Polska. Od zawsze po stronie wolności 

Prof. Piotr GLIŃSKI: Polska. Od zawsze po stronie wolności

Świat nie znał polskiej historii, nie wiedział, że wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi. Że wobec bezprzykładnej zbrodniczej agresji na kraj, z którym mamy historyczne rachunki krzywd, najważniejsza jest solidarność w obronie wartości.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Wolność jest niepodzielna 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Wolność jest niepodzielna

Dziś wojna, i to niezwykle okrutna, jest blisko, a tak wielu ludzi na Zachodzie dziwi się, że Ukraińcy nie chcą się poddać, że nie chcą być Rosjanami. Dlaczego na Zachodzie nie rozumie się determinacji Ukraińców? 


Diane FRANCIS
Polski czas 

Diane FRANCIS: Polski czas

Polska stała się filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu dzięki ogromnemu rozwojowi gospodarczemu Polski, który pomógł w sfinansowaniu błyskawicznej modernizacji i rozbudowy narodowych sił zbrojnych.


Prof. Henryk GŁĘBOCKI
Rosyjska propaganda przeciwko Polsce na Zachodzie zaczęła się już w epoce powstania styczniowego 

Prof. Henryk GŁĘBOCKI: Rosyjska propaganda przeciwko Polsce na Zachodzie zaczęła się już w epoce powstania styczniowego

Odnawianie narracji i klisz propagandowych, wytworzonych w minionych epokach, możemy obserwować nieraz ze zdumieniem we współczesnej wojnie informacyjnej, w obliczu agresji na Ukrainie.


O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat – w Plus Minus Rzeczpospolitej

O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat - w Plus Minus Rzeczpospolitej

1 650 000 000, czyli ponad 1,5 miliarda – to szacowany zasięg artykułów polskich autorów opublikowanych w mediach ponad 70 krajów świata w ostatniej edycji „Opowiadamy Polskę Światu”. Publikacje te nie są reklamami, ale efektem współpracy polskiej redakcji „Wszystko co Najważniejsze” z globalnym amerykańskim „Newsweekiem”, „Le Figaro”, „El Mundo”, „Il Messaggero”, „L’Opinion”, „Le Soir” i dziesiątkami innych tytułów z całego świata.


Joe BIDEN
To Putin wybrał tę wojnę. 
[Tekst wystąpienia w Warszawie] 

Joe BIDEN: To Putin wybrał tę wojnę. [Tekst wystąpienia w Warszawie]

Rok po  rozpoczęciu tej wojny, Putin nie wątpi już w siłę naszej koalicji. Ale nadal wątpi w nasze przekonanie. Wątpi w naszą wytrzymałość. Wątpi w nasze dalsze wsparcie dla Ukrainy. Wątpi, czy NATO może pozostać zjednoczone.


Prof. Serhy YEKELCHYK
Hołd dla Polski 

Prof. Serhy YEKELCHYK: Hołd dla Polski

Miliony polskich i ukraińskich rodzin stworzyły silne więzi, dzięki którym dwaj narodowi przywódcy mogli przeciąć gordyjski węzeł historii. Naprawdę w styczniu 2023 r. wydarzyło się coś niezwykłego. Oto pierwszy raz od osiemnastu lat prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie złożyli kwiaty na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na pobliskich grobach Ukraińców poległych w toczącej się wojnie z Rosją.


Prof. Arkady RZEGOCKI
Polska. Solidarność dla wolności 

Prof. Arkady RZEGOCKI: Polska. Solidarność dla wolności

W wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych zawarta jest wielka symbolika i stanowi ona kolejne potwierdzenie tego, że „punkt ciężkości Starego Kontynentu przesuwa się na wschód”.


50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Zapraszamy do lektury! Nr 50 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju i wysyłkowo w Sklepie Idei.


Prof. Dominique REYNIÉ
Czy francuska tożsamość przetrwa XXI wiek? 

Prof. Dominique REYNIÉ: Czy francuska tożsamość przetrwa XXI wiek?

Globalizacja podważa podstawy przynależności, jak również suwerenności ludowej, stara siła religii wstrząsa młodym sekularyzmem, a cyfryzacja więzi społecznych odrywa tożsamości osobiste i grupowe od narodowego odniesienia.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Antyk apoliński i dionizyjski. 
Kartki z dziejów Teatru Narodowego 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Antyk apoliński i dionizyjski. Kartki z dziejów Teatru Narodowego

W miesiącach zimowych wypadają ważne rocznice w dziejach Teatru Narodowego, który w wyniku represji po powstaniu listopadowym nazwano Teatrem Wielkim i tak zostało do dziś. Ten wspaniały gmach, z jego fasadą cudem uratowaną od zagłady w 1944 r., był przez lata zaborów ostoją polskości. Oto kilka kartek z jego dziejów wraz z uwagami o dekoracji rzeźbiarskiej pięknej, prawdziwie monumentalnej fasady – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.STRATEGIE


Janis WARUFAKIS
Paneuropejska gra w obarczanie winą za gwałtowny wzrost cen 

Janis WARUFAKIS: Paneuropejska gra w obarczanie winą za gwałtowny wzrost cen

Trwająca pół wieku gra o władzę, prowadzona przez korporacje, Wall Street, rządy i banki centralne, potoczyła się w złym kierunku.

Piotr ARAK: Złote lata krajów rozwiniętych się kończą

Piotr ARAK
Złote lata krajów rozwiniętych się kończą 

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Inflacja i niepewny, chwiejny świat

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Inflacja i niepewny, chwiejny świat 

Antonia COLIBASANU: Woda coraz częściej staje się strategicznym zasobem

Antonia COLIBASANU
Woda coraz częściej staje się strategicznym zasobem PIĘKNO NAUKI


Paul KINGSNORTH
Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce 

Paul KINGSNORTH: Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce

Jesteśmy w okresie, który może się okazać ostatecznym triumfem racjonalnego człowieka. Wybudowana przez niego wieża prawie sięgnęła sklepienia świata. Z każdej starej opowieści ludzkości można wysnuć, co się dalej wydarzy.


Prof. Piotr ORLEAŃSKI: Kosmos coraz bliżej, także z Polakami

Prof. Piotr ORLEAŃSKI
Kosmos coraz bliżej, także z Polakami 

Prof. Leszek PACHOLSKI: Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki

Prof. Leszek PACHOLSKI
Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki POLSKA WŁAŚNIE


Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA
Ukraina walczy też w naszym imieniu. 
O organizacji pomocy przez BGK 

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Ukraina walczy też w naszym imieniu. O organizacji pomocy przez BGK

24 lutego 2022 r. to data, która zmieniła wszystko. Informacje o ataku Rosji na Ukrainę pojawiły się w mediach już przed 5 rano, wyjące syreny w Kijowie przeszyły nasze serca i umysły.


Zofia LIPECKA
Jak malować w czasie wojny? 

Zofia LIPECKA: Jak malować w czasie wojny?

Ignorować wojnę? Przedstawiać wojnę? Protestować przeciwko wojnie? Oto pytania, które nasunęły mi się w dniu agresji Putina na Ukrainę, 24 lutego 2022 r. 


Paulina PONIEWSKA
Krakowska akcja #LaptopyDlaUkrainy, czyli nieziemska dawka endorfin 

Paulina PONIEWSKA: Krakowska akcja #LaptopyDlaUkrainy, czyli nieziemska dawka endorfin

Rok temu do Krakowa przybyły tysiące osób. Po pierwszym szoku dla wszystkich było jasne, że dorośli będą musieli podjąć pracę, aby zdobyć fundusze na życie, a dzieciaki kontynuować naukę. Przypuszczaliśmy, że mało kto, pakując się w pośpiechu i strachu, pomyślał, by zabrać ze sobą komputer. Nie pomyliliśmy się.KSIĘGARNIA


Tomasz TUREJKO
Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym 

Tomasz TUREJKO: Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym

Niemal każda zbrodnia międzynarodowa popełniona na masową skalę, nierzadko połączona ze szczególnym okrucieństwem sprawców, wymierzona w konkretną grupę narodową, religijną czy etniczną może podchodzić pod pojęcie zbrodni ludobójstwa.


Prof. Andrzej NOWAK: Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Prof. Andrzej NOWAK
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza 

Sir Antony BEEVOR: Rewolucja i wojna domowa w Rosji 1917-1921

Sir Antony BEEVOR
Rewolucja i wojna domowa w Rosji 1917-1921 

Justyna ORŁOWSKA, Kamil KAMIŃSKI: Narodziny Królowej Jaćwingów

Justyna ORŁOWSKA, Kamil KAMIŃSKI
Narodziny Królowej Jaćwingów 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Orzeł, lew i krzyż. 
Historia i kultura krajów Trójmorza MULTILANGUAGE


 

Mateusz MORAWIECKI: 5 уроків після року війни 

Mateusz MORAWIECKI: 5 уроків після року війни

Prof. Serhy YEKELCZYK: Homage to Poland 

Prof. Serhy YEKELCZYK: Homage to Poland


WIDEO


Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” | 49. numer Wszystko Co Najważniejsze
„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” | 49. numer WcN
 

PÉPITES


Pięciostronnicowe Dossier Pologne na rocznicę rosyjskiej inwazji przygotowane wspólnie przez L’Opinion i Wszystko co Najważniejsze

Pięciostronnicowe Dossier Pologne na rocznicę rosyjskiej inwazji przygotowane wspólnie przez L'Opinion i Wszystko co Najważniejsze

Pięciostronnicowe „Dossier Pologne” do weekendowego wydania (24-26 lutego 2023 r.) dziennika „L’Opinion” zostało przygotowane wspólnie z dziennikarzami “Wszystko co Najważniejsze”. Ukazuje się jako francuska realizacja projektu „Opowiadamy Polskę światu” przynosząc teksty premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, wybitnych polskich historyków kawalerów Orderu Orła Białego prof. Andrzeja Nowaka i prof. Wojciecha Roszkowskiego, a także Jana Rokity, Eryka Mistewicza, Zofii Lipeckiej i Diany Francis.

Japonia udzieli 5,5 mld dolarów pożyczki Ukrainie przez Bank Światowy

Japonia udzieli 5,5 mld dolarów pożyczki Ukrainie przez Bank Światowy

Opowiadamy Polskę Światu w holenderskiej prasie

Opowiadamy Polskę Światu w holenderskiej prasie

Opowiadamy Polskę Światu w bośniackiej prasie

Opowiadamy Polskę Światu w bośniackiej prasie

Emmanuel Macron w Afryce

Emmanuel Macron w Afryce

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2023