Popołudniowe Espresso: Polska skierowała do ONZ wniosek ws. reparacji od Niemiec

Polska skierowała do ONZ wniosek ws. reparacji od Niemiec

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 3. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska kieruje wniosek do ONZ w sprawie reparacji od Niemiec

We wtorek Polska skierowała wniosek do ONZ z prośbą o podjęcie interwencji w kwestii reparacji wojennych od Niemiec, poinformował wiceszef MSZ Arkadiusz MULARCZYK. Jak wskazał, wniosek ma uświadomić społeczności międzynarodowej, w tym najważniejszym organizacjom międzynarodowym, że problem nierozliczonych zbrodni istnieje. Wiceminister zaznaczył, że rząd polski już podjął szereg działań w sprawie. – Wysłaliśmy ponad 50 not do krajów Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO, dlatego sprawa stała się znana w naszym kręgu kulturowym i cywilizacyjnym, wśród naszych sojuszników – powiedział minister. 

Również we wtorek, Polska wystąpiła do UNESCO z prośbą o interwencję w sprawie zrabowanych Polsce dzieł kultury. Podobny wniosek złożono do Rady Europy. Jak wskazał minister MULARCZYK, działania dotyczące reparacji w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmierzają do „umiędzynarodowienia problematyki odszkodowań i reperacji” oraz „uświadomienia politykom i dyplomatom, że ten problem jest nierozwiązany”.

Ukraina i UE zorganizują szczyt w Kijowie

3 lutego Ukraina i Unia Europejska zorganizują szczyt w Kijowie. Podczas szczytu strony będą rozmawiać o europejskim wsparciu zarówno finansowym, jak i wojskowym dla Ukrainy, o czym poinformowało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. O szczegółach spotkania prezydent Ukrainy rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der LEYEN. Podczas rozmowy przywódcy omówili dostawę broni i uruchomienie nowego programu pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro, który został przyjęty przez Parlament Europejski w grudniu, i którego pierwszą transzę już otrzymała Ukraina, co podkreślił Zełenski. – Nie mogę się doczekać spotkania z wami wkrótce na Ukrainie – przekazała von der Leyen na Twitterze.

Podczas planowanego szczytu w Kijowie Unię Europejską reprezentować mają: przewodnicząca KE Ursula von der LEYEN i przewodniczący Rady Europejskiej Charles MICHEL. Obecny będzie też szef unijnej dyplomacji Josep BORRELL. Czołowi urzędnicy UE byli już w stolicy Ukrainy z oficjalnymi wizytami po wybuchu wojny. Sama von der Leyen odwiedziła ją dwukrotnie; najpierw w kwietniu ubiegłego roku, a następnie we wrześniu. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel udali się natomiast do Kijowa w kwietniu.

Prezydent Brazylii Lula da Silva zaprzysiężony. Ma plan zaprzestania wycinania Puszczy Amazońskiej

77-letni Luiz Inácio LULA DA SILVA został zaprzysiężony na prezydenta 1 stycznia. Już w poniedziałek przywódca podpisał trzy dekrety, które wyznaczają nową politykę kraju. Pierwszy dekret przyznaje 600 realów (w przeliczeniu: 500 złotych) miesięcznie 21 milionom najbiedniejszych mieszkańców kraju. Drugi ogranicza możliwość użycia broni (do tej pory Brazylia ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie). Trzeci dekret wyznacza plan zaprzestania wycinania Puszczy Amazońskiej, dzięki któremu cel „zerowego wylesianiania” Amazonii ma zostać osiągnięty do 2030 r.

W pierwszych dniach urzędowania Lula da Silva utworzył też ministerstwo ds. rdzennej ludności Brazylii. Jak zapowiadał już w swojej kampanii, ministerstwo to ma być symbolem jego rządów. Na jego czele postawił jedną z trzech kobiet, które powołał do swego gabinetu. Jest to znana obrończyni praw rdzennych obywateli – Sonia Guajajara, pochodząca z jednego z plemion rdzennych brazylijskich Indian.

Piotr ARAK: Czas niepewności w polskiej gospodarce
Piotr ARAK
Czas niepewności w polskiej gospodarce

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022? | prof. Piotr ORLEAŃSKI

#RozmowyNajważniejsze prof. Piotr ORLEAŃSKI: Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2023