Popołudniowe Espresso: Duże zainteresowanie Muzeum Historii Polski

Duże zainteresowanie Muzeum Historii Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 3. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

W weekend Muzeum Historii Polski odwiedziło ponad 26 tys. osób

W piątek w Warszawie otworzono dla zwiedzających Muzeum Historii Polski. Od piątku do niedzieli muzeum odwiedziło ponad 26 tys. osób. „Już w czwartek wszystkie wejściówki na zwiedzanie kuratorskie oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych i gmachu zostały rozdane” – poinformował dyrektor Robert KOSTRO.

Od momentu otwarcia muzeum dostępna dla zwiedzających jest wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Opowiada ona o darach i darczyńcach, o znaleziskach archeologicznych, ale i o odzyskiwaniu zagrabionych zabytków. Kolejna wystawa czasowa będzie dotyczyła tego, jak na przestrzeni dziejów opowiadano o historii Polski. Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli. Można je zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnie. Wystawę czasową można zwiedzać za symboliczną złotówkę aż do 11 listopada.

Kanada musi wycofać 41 dyplomatów z Indii

We wtorek brytyjski dziennik „Financial Times” poinformował, że Indie żądają od Kanady wycofania 41 dyplomatów ze swojej ambasady w Delhi do 10 października. Jak podaje „Financial Times” Indie zagroziły, że w przypadku niezastosowania się do ich żądania, dyplomaci zostaną pozbawieni swojego statusu. Dodajmy, że Kanada posiada 62 dyplomatów w Indiach.

Relacje między Indiami i Kanadą uległy pogorszeniu po zabójstwie przywódcy sikhijskich separatystów Hardeepa Singha NIJJARA w czerwcu bieżącego roku. Władze kanadyjskie uważają, że w zabójstwo były zamieszane Indie. Dodajmy, że rząd Indii uważał NIJJARA za terrorystę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła uchwałę o wysłaniu na Haiti sił międzynarodowych

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o wysłaniu na Haiti sił międzynarodowych w celu wsparcia miejscowej policji w walce z przestępczymi gangami, które pustoszą kraj i starają się przejąć nad nim kontrolę. Gangi kontrolują znaczną część stolicy – Port-au-Prince. Haitańska administracja państwowa, służba zdrowia, jak i gospodarka są w krytycznym stanie. Od października 2022 roku do czerwca bieżącego roku członkowie gangów zabili prawie 2800 osób, w tym 80 dzieci.

Decyzję o wysłaniu sił międzynarodowych przyjęto trzynastoma głosami Rady Bezpieczeństwa, od głosu wstrzymały się Rosja i Chiny. Minister spraw zagranicznych Haiti Jean Victor GENEUS ocenił, że decyzja daje nadzieję wszystkim mieszkańcom na ratunek. Kenia – jako jedyny kraj – zadeklarowała gotowość wysłania do Haiti kontyngentu złożonego z tysiąca żołnierzy.

Prof. Jerzy Miziołek
Wielkie triumfy polskiego malarstwa w Paryżu

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 października 2023