Popołudniowe Espresso: Zamieszki we Francji

Zamieszki we Francji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 30. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Dwudniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli zakończony

W Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Mimo długich dyskusji przywódcom 27 państw członkowskich nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie migracji. Przyjęto natomiast konkluzje m.in. o potrzebie dalszego wsparcia finansowego i militarnego Ukrainy ze strony UE. Po obradach szefowa KE, Ursula von der LEYEN, wskazała na podwojenie unijnego wsparcia dla Ukrainy. Dodała, że KE wystąpi z propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy. „Ostrożnie skoncentrujemy się na nieoczekiwanych zyskach z unieruchomionych aktywów rosyjskiego banku centralnego” – powiedziała szefowa KE.

Podczas szczytu przywódcy dyskutowali też o zmniejszeniu zależności UE od Chin. Zastanowili się, w jaki sposób równoważyć zmniejszanie krytycznej zależności gospodarczej od Chin z jednoczesnym nie zamykaniem się wobec tego państwa.

Zamieszki we Francji. Ostatniej nocy odnotowano 3880 pożarów

We wtorek francuski policjant, w trakcie kontroli drogowej, śmiertelnie postrzelił 17-latka, który próbował go przejechać. Nastolatek miał marokańskie i algierskie korzenie, dlatego też w wielu miastach Francji rozpoczęto zamieszki. Zamieszki trwają od trzech dni. Do największych starć doszło jednak w nocy z czwartku na piątek. Jak wynika z oficjalnych danych, w trzecią noc zamieszek podpalono blisko 500 budynków użyteczności publicznej; odnotowano 3880 pożarów, z czego 1919 dotyczyło płonących pojazdów. Podpalano także często sklepy. Mimo mobilizacji 40 tys. policjantów i żandarmów, francuskim siłom nie udało się zapanować nad tłumami. W sumie, od czwartku do piątku, 875 osób zostało aresztowanych. 249 policjantów i żandarmów zostało rannych. 

Ze względu na zamieszki, prezydent Francji Emmanuel MACRON skrócił swoją wizytę na szczycie w Brukseli. Władze zwołały posiedzeniem rządowego sztabu kryzysowego. „Fala przemocy, która przechodzi przez Francję jest «nieuzasadniona» – wskazał Macron przed posiedzeniem. Podczas sztabu Macron wskazał, że do nawoływania do przemocy wykorzystywane są platformy społecznościowe.

ONZ powołało organ ds. Osób Zaginionych w Syryjskiej Republice Arabskiej

Od wybuchu wojny w Syrii w 2011 r., w kraju zaginęło około 100 tys. osób – wynika z doniesień organizacji pozarządowych. W czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ utworzyło niezależny organ ds. Osób Zaginionych w Syryjskiej Republice Arabskiej, który ma zbadać losy i miejsce pobytu wszystkich osób zaginionych. Organ ma też za zadanie „zapewnić odpowiednie wsparcie ofiarom, ocalałym i rodzinom zaginionych”. „Po 12 latach konfliktów i przemocy w Syryjskiej Republice Arabskiej osiągnięto niewielki postęp w łagodzeniu cierpienia rodzin zaginionych – napisano w dokumencie rezolucji ONZ.

Syria (wraz z Rosją i Chinami) sprzeciwiła się jednak powołaniu organu, twierdząc że członkowie ONZ nie konsultowali nimi powołania organu. „Ten projekt odzwierciedla rażącą ingerencję w nasze sprawy wewnętrzne i dostarcza nowych dowodów na wrogie podejście niektórych państw zachodnich wobec Syrii” – powiedział stały przedstawiciel Syrii przy ONZ, Bassam SABBAGH. Jak wskazał w rezolucji nie wskazano na definicji osób zaginionych, ani nie określono ram czasowych pracy organu.

Nathaniel GARSTECKA
Na temat Polski wciąż krąży wiele kłamstw

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

prof. Stéphane COURTOIS: Czym jest „żelazna kurtyna pamięci”? Dlaczego Rosja pozostaje bezkarna?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKAhttps://video.wszystkoconajwazniejsze.pl/w/nbgzE3yxduCMbGpXk4RmCC

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 czerwca 2023