Popołudniowe Espresso: Pięciu demonstrantów zabitych podczas protestów przeciwko ONZ w Demokratycznej Republice Konga

Pięciu demonstrantów zabitych podczas protestów przeciwko ONZ w Demokratycznej Republice Konga

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 26. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Unia Europejska ogranicza zużycie gazu

W Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów energii państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym tematem posiedzenia jest propozycja Komisji Europejskiej, która zakłada obowiązkową redukcję gazu w przypadku sytuacji kryzysowej w UE związanej z dostawami błękitnego paliwa. – W propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej gazu nie ma celów redukcji zużycia surowca dla Polski – poinformowała w Brukseli jeszcze przed posiedzeniem ministerialnym minister Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że w propozycji KE “Polska nie ma żadnych celów redukcyjnych”, jeśli chodzi o zużycie gazu. – To był dla nas cel negocjacyjny, cel tych rozmów, żeby zostały docenione nasze wysiłki na rzecz zapełnienia magazynów, nasze dobrowolne działania na rzecz redukcji, które podjęłyposzczególne przedsiębiorstwa i sektory – tłumaczyła

Jak twierdzi minister Moskwa Polska nie zgodzi się na żadne wymuszenia ze strony Brukseli. Polska też nie zamierza niczego wymuszać od reszty krajów. – Nie chcę decydować o redukcjach i ograniczeniach w Belgii, we Włoszech, w Hiszpanii czy w innych państwach europejskich. Każde państwo ma swoje, niezależne polityki energetyczne i tak powinno zostać. Każdy rząd odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne swoich obywateli. My pokazaliśmy od początku wojny otwartość na solidarność – wyjaśniała.

Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

Pożar, do którego doszło w niedzielę rano na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni około 300 hektarów. Z powodu pożaru ewakuowano turystów, obóz letni dla dzieci, a także 50 osób ze wsi Hrzensko mieszkających na prawym brzegu rzeki Kamenice. Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w trudno dostępnym, skalnym terenie. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan nie ma informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami. Jest to największy na tym obszarze pożar od lat. Efekty niszczycielskiego żywiołu można zobaczyć w innych częściach kraju. Cały czas trwa akcja gaszenia pożaru. A na miejscu działają również zespoły straży pożarnej z innych części krajów. 

Pięciu demonstrantów zabitych podczas protestów przeciwko ONZ w Demokratycznej Republice Konga

Demonstracje przeciwko operacji pokojowej ONZ rozpoczęły się w poniedziałek. Siły pokojowe otworzyły ogień przeciwko protestującym. Rzecznik rządu Patrick Muyaya poinformował, że drugiego dnia protestów przeciwko Misji Stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUSCO) zginęło co najmniej pięć osób, a pięćdziesiąt innych zostało rannych.

Jak podała agencja Reutersa w poniedziałek, gdy wybuchły protesty, setki ludzi zablokowało drogi i skandowało wrogie hasła przed szturmem na siedzibę misji pokojowej ONZ i bazę zaopatrzeniową w Gomie. Protestujący wybijali okna i plądrowali kosztowności, podczas gdy helikoptery transportowały personel ONZ z terenu siedziby. Siły bezpieczeństwa użyły gazu. Patrick Muyaya poinformował, że siły bezpieczeństwa oddały „strzały ostrzegawcze” do protestujących, aby powstrzymać ataki na personel ONZ. Misja ONZ w Demokratycznej Republice Konga jest odzwierciedleniem wsparcia społeczności międzynarodowej dla Konga. Głównymi zadaniami misji jest ochrona ludności cywilnej, personelu humanitarnego i obrońców praw człowieka przed przemocą fizyczną. A także wsparcie działań rządu DRK na rzecz stabilizacji i umocnienia pokoju. 

Juliusz BRAUN: Papieża Franciszka Biblia pauperum

#ZdjęcieDnia

Franciszek witany przez przedstawiciela “pierwszych narodów” po przybyciu do Edmonton w kanadyjskiej prowincji Alberta 24 lipca 2022 r., na rozpoczęcie sześciodniowej wizyty w Kanadzie. Fot. @VaticanMedia.

🎧 #RozmowyNajważniejsze
Tomasz ŁUKASZUK: Indie, Ukraina i globalna równowaga

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lipca 2022