Popołudniowe Espresso: Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE

Popołudniowe Espresso: Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 13. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kraje NATO wzmocnią obronę przeciwrakietową Ukrainy

Po ostatniej serii rosyjskich ataków rakietowych, państwa członkowskie NATO zapowiedziały dostarczenie do Ukrainy, zaawansowanej broni przeciwlotniczej. Obietnice pojawiły się, gdy sojusznicy Ukrainy z 50 krajów spotkali się w siedzibie NATO w Brukseli. Kijów określił szczyt, jako “historyczny”. Broń, którą ma dostarczyć Wielka Brytania, Kanada, Francja i Holandia obejmuje m.in. rakiety obrony powietrznej, drony, amunicję, a także zimowe ubrania dla żołnierzy. Ukraińskie wojsko ogłosiło w środę, że pierwszy zaawansowany technologicznie system przeciwlotniczy „IRIS-T SLM został dostarczony z Niemiec na Ukrainę”. – Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze – poinformował prezydent Emmanuel Macron. Natomiast Holandia zapowiedziała, że dostarczy Ukrainie rakiety obrony powietrznej o wartości 15 mln euro. Kajsa Ollongren – holenderska minister obrony – powiedziała, że rosyjskie ataki będą jeszcze bardziej nakłaniać do pomagania Ukrainie i jej obywatelom. Kanada zobowiązała się do udzielenia pomocy wojskowej o wartości ponad 34 mln dolarów, w tym łączności satelitarnej, kamer i dronów.

KE rekomenduje przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kandydata do UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. KE podkreśliła, że w państwie cały czas wzmacnia się demokracja, a także funkcjonowanie instytucji państwowych. KE doceniła, że w Bośni i Hercegowinie trwa walka z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. KE zamierza również wspierać integrację Bałkanów Zachodnich, jako całości.

– Rekomendujemy dziś Radzie Unii Europejskiej przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego. Nadajemy temu procesowi pozytywną dynamikę i mamy nadzieję, że region skorzysta z szansy i będzie kontynuował ją, wdrażając kluczowe reformy – poinformował Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zgranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Josep Borrell.

Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło Rosję w sprawie aneksji ukraińskich terytoriów

W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ przeważającą liczbą głosów przyjęło rezolucję, która potępia rosyjską próbę aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy. Za rezolucją zagłosowały 143 kraje. Przeciwko była Syria, Korea Północna, Białoruś, Nikaragua i Rosja.

Tekst rezolucji potępia Rosję za jej próbę aneksji czterech regionów Ukrainy. Uznaje, że przeprowadzone przez Rosję “pseudoreferenda” są nieważne i nie mogą one stanowić podstawy dla zmiany ich statusu. Za rezolucją zagłosowały 143 kraje Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przeciwko była Syria, Korea Północna, Białoruś, Nikaragua i Rosja. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym Indie i Chiny. Środowe głosowanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ było konsekwencją wcześniejszego zawetowania rezolucji przez Rosję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję potępiającą nielegalną aneksję ukraińskich regionów przez Rosję. Rekordowe poparcie – wyższe nawet niż przy rezolucjach w marcu. Przegrana Rosja – bez prawa weta – w głębokiej izolacji na świecie! Polska była współautorem tekstu – komentował ambasador RP przy ONZ, Krzysztof Szczerski. – Dzisiejsze głosowanie jest potężnym przypomnieniem, że świat stoi za Ukrainą, w obronie Karty Narodów Zjednoczonych i w zdecydowanym sprzeciwie wobec niszczycielskiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom – napisał na Twitterze Sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Układ Warszawski
Jarosław PAŁKA:
Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim

Podcasty

🎧#NajważniejszeDnia

Michał KŁOSOWSKI: Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa

#NajważniejszeDnia. Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa
#NajważniejszeDnia. Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa

Klub Kawowy


Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 października 2022