Popołudniowe Espresso: Wyrzutnie HIMARS dla Polski. USA zatwierdza sprzedaż

Wyrzutnie HIMARS dla Polski. USA zatwierdza sprzedaż

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 23. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż wyrzutni HIMARS dla Polski

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż dla Polski prawie 500 wyrzutni HIMARS. O pozytywnej decyzji kongresu poinformował Mariusz BŁASZCZAK, wicepremier i minister obrony narodowej. „Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski. Oznacza to, że Kongres zatwierdził sprzedaż dla Sił Zbrojnych RP tych najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu. Wkrótce finalizacja kontraktu!” – napisał w czwartek na twitterze szef MON Mariusz BŁASZCZAK.

Wniosek o zakup wyrzutni HIMARS złożono w ubiegłym roku. Wtedy też szef MON zdecydował się na równoległy zakup 218 południowokoreańskich wyrzutni K239 Chunmoo. Według producenta, wyrzutnie K239 powinny dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku.

G7 rozważa nowe sankcje wobec Rosji.
ONZ przygotowuje głosowanie wzywające do trwałego pokoju na Ukrainie

W czwartek – w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę – ministrowie G7 dyskutowali o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Jak wskazał wysoki rangą urzędnik USA, cytowany przez France24, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z grupy G7 planują nałożyć nowy pakiet sankcji, który wprowadzi mechanizm uniemożliwiający omijanie dotychczas istniejących sankcji. Jak wskazał sekretarz skarbu USA Janet YELLEN podczas spotkania G7 – zachodnie sankcje, nałożone na Moskwę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, bardzo odbijają się na gospodarce kraju.

Czwartek jest także dniem, podczas którego Zgromadzenie Ogólne ONZ debatuje nad rezolucją wzywającą Rosję do natychmiastowego wycofania się z terytorium Ukrainy. Projekt rezolucji został sporządzony na wniosek sześćdziesięciu państw (Ukrainy i jej sojuszników). W projekcie wyraźnie podkreślono „potrzebę osiągnięcia jak najszybszego, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych”.

Ekonomiści wzywają Chiny do przyjęcia nowego modelu gospodarczego

W opublikowanym w czwartek raporcie międzynarodowy zespół ekonomistów (w skład którego wchodzi dwóch byłych głównych ekonomistów Banku Światowego) wezwał Chiny do przyjęcia nowego modelu rozwoju, który opierać się na „dobrobycie”, a nie na wzroście PKB kraju. Zmiana modelu ma pomóc zrealizować cele neutralności klimatycznej Chin do 2060 r. Zdaniem ekspertów Chiny powinny też ograniczyć całkowite zużycie paliw kopalnych oraz do skonkretyzować plan redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Ekonomiści przekazali raport, razem z jego zaleceniami, chińskiemu rządowi. Nicholas Stern – współautor raportu i przewodniczący brytyjskiego Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment – wskazał, że zespół spodziewa się, że zalecenia zostaną uwzględnione w chińskim „planie pięcioletnim” na lata 2026-2030. We wrześniu 2020 r. prezydent Chin – Xi Jinping – podczas szczytu ONZ zapowiedział, że Chiny osiągną szczyt poziomu emisji CO2 przed 2030 rokiem. Później – przez 30 lat – kraj ma obniżać emisję zanieczyszczeń tak, aby do 2060 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.

Zofia LIPECKA
 Jak malować w czasie wojny?

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2023