Popołudniowe Espresso: Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu

Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 12. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie

W czwartek odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej DUDA. Zwycięzcą konkursu została pracownia WXCA Group sp. z o.o. Odbudowa tych miejsc ma być symbolicznym zakończeniem powojennej odbudowy Warszawy. – Nie mam żadnych wątpliwości, że Warszawa i warszawiacy na to zasługują, na ten ostatni symboliczny element odbudowy Warszawy ze zniszczeń II wojny światowej – mówił podczas wystąpienia prezydent Andrzej DUDA.

Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu

Jak przekazała w czwartek agencja AP, Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy. Wysoki rangą urzędnik egipski, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości podkreślał, że rozmawiano z Izraelem i USA o ustanowieniu bezpiecznych korytarzy wewnątrz Strefy Gazy i udzieleniu pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

Sekretarz stanu USA Antony BLINKEN przybył w czwartek do Tel Awiwu. Na lotnisku został przywitany przez izraelskiego ministra spraw zagranicznych Eli COHENA. Jeszcze przed wyjazdem z USA wydał oświadczenie, wyrażające poparcie dla Izraela. – Ameryka stoi za Izraelem i za jego ludem. Stoi za nimi dziś. Będzie stała jutro. I każdego następnego dnia – czytamy. Wizyta w Izraelu ma świadczyć o jedności z krajem, a jednocześnie pozwolić omówić szczegóły dotyczące pomocy. Podczas wizyty BLINKEN spotkał się z premierem NETANJAHU, z którym na wspólnej konferencji omówił  sytuację. Kolejnym przystankiem w podróży BLINKENA będzie Jordania, gdzie spotka się z królem ABDULLAHEM i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem ABBASEM.

Nigerska junta wyrzuca z kraju szefa misji ONZ

Nigerska junta, która przejęła władzę w lipcowym zamachu stanu, zażądała, by szefowa misji ONZ Louise ALBIN opuściła kraj w ciągu 72 godzin, poinformowała agencja Reutera. Nie jest to pierwszy przypadek wydalenia dyplomaty przez samozwańczą władzę w Nigrze. W sierpniu junta zażądała, by kraj opuścił ambasador Francji Sylvain ITTE. Pomimo protestów strony francuskiej puczyści dopięli swego i pod koniec września ambasador wyjechał z Nigru. 

Uznanie zamachu stanu wiąże się z zawieszeniem pomocy antyterrorystycznej i szkoleń wojskowych, a także wstrzymaniem niektórych programów pomocy zagranicznej o wartości setek milionów dolarów. Ambasador USA w Nigrze Kathleen FitzGibbon pozostaje na miejscu, utrzymując kontakty z juntą wojskową, zwaną przez siebie samą Narodową Radą Ochrony Ojczyzny (CNSP) – przekazała ABC News. Wcześniej wszelką pomoc dla kraju zawiesiła Francja, której żołnierze także musieli opuścić kraj.

Prof. Michał KLEIBER
Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 października 2023