Popołudniowe Espresso: Kanclerz Niemiec w Pekinie

Kanclerz Niemiec w Pekinie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 4. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.  O wniosku poinformował minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Jednocześnie podkreślając, że liczy, iż wniosek zostanie rozpatrzony jak najszybciej. „Otrzymaliśmy pismo od nowego polskiego ministra do spraw Unii Europejskiej z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty. Podobne pismo otrzymaliśmy 15 czerwca. Ocenialiśmy wówczas, że choć w niektórych konkretnych kwestiach zaobserwowaliśmy postępy, nie wszystkie zobowiązania wynikające z wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. zostały w pełni uwzględnione w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym. Dokładnie przeanalizujemy drugi list, aby zobaczyć, czy pojawiły się jakieś nowe zmiany” –  przekazał w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, rzecznik Komisji Europejskiej, Christian Wigand.

Latem 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Mowa o kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Pomimo zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej, w ubiegłym roku, z końcem października TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Kanclerz Niemiec w Pekinie. Olaf Scholz spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem

Kanclerz Niemiec w Pekinie spotkał się z Xi Jinpingiem. „Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję” – poinformował Olaf Scholz. Tematami rozmów były m.in. relacje gospodarcze i sytuacja na Ukrainie.  Po przylocie kanclerz Scholz spotkał się z Xi Jinpingiem w siedzibie chińskiego parlamentu, Wielkiej Hali Ludowej. Kanclerz Niemiec zaznaczył, że „spotkanie twarzą w twarz jest potrzebne w trudnych czasach, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę szkodzi opartemu na regułach porządkowi światowemu” – poinformował Reuters. „Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach zmian i zamieszania, przez wzgląd na światowy pokój” – oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Według źródeł agencji AFP Olaf Scholz oświadczył, że pragnie „dodatkowo rozwijać współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają różne punkty widzenia”. Chińska agencja Xinhua przekazała, że przywódca Chin Xi Jinping wezwał podczas spotkania do „pokojowego rozwiązania kryzysu” w Ukrainie, a także do wspólnego sprzeciwu wobec użycia broni jądrowej i grożenia nią. Xi Jinping zaznaczył, że „w obecnych warunkach społeczność międzynarodowa powinna wspólnie popierać wszelkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego (…) stworzenia warunków do wznowienia negocjacji i razem sprzeciwiać się użyciu i groźbom użycia broni jądrowej”– informuje Xinhua. Na pokładzie samolotu było prawie 70 osób. Wśród nich delegacja niemieckich przedsiębiorców. Według mediów są w niej m.in. szefowie firm Adidas, Deutsche Bank, BioNTech, Siemens, Volkswagen, BASF i Bayer. Odnosząc się do wizyty kanclerza w Chinach, szef monachijskiej konferencji bezpieczeństwa Christoph Heusgen zwrócił uwagę „dlaczego jedziemy tam z delegacją gospodarczą – skoro staramy się zmniejszyć zależności gospodarcze?”.

Prezydent DR Konga wzywa młodzież do tworzenia grup czujności

Prezydent Demokratycznej Republiki Konga wzywa młodzież do tworzenia „grup czujności” w związku z odrodzeniem się rebeliantów M23, a także ponawia apel o dołączenie do armii. Prezydent Felix Tshisekedi wezwał w czwartek młodych ludzi do tworzenia „grup czujności” w obliczu aktywności rebeliantów M23 na wschodzie kraju. W swoim wystąpieniu transmitowanym przez państwową telewizję podkreślał, że M23 działa przy „wsparciu Rwandy”, którą oskarżył o posiadanie ambicji „ekspansjonistycznych”. „W odpowiedzi na silne zapotrzebowanie ze strony młodzieży, zachęcam ją do organizowania się w grupy czuwania w celu wsparcia, towarzyszenia i wspierania naszych sił zbrojnych” – mówił Prezydent Felix Tshisekedi.

M23 powróciło do ofensywy pod koniec października, po kilku tygodniach spokoju, zajmując wiele miejscowości wzdłuż drogi obsługującej strategiczne wschodnie miasto Goma. Prezydent Tshisekedi podkreśla, że M23 pracuje nad destabilizacją wschodniego Konga. Jej celem jest „stworzenie strefy bezprawia, która zaspokoi przestępcze apetyty”. Prezydent Konga zaznaczył, że wszystkie wysiłki dyplomatyczne które miały złagodzić napięcia, nie doprowadziły do „żadnego konkretnego rezultatu”. Konflikt z M23, jak podkreśla Tshisekedi, będzie wymagał poświęcenia i zaangażowania.

Nr 46 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Podcasty Wszystko co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 listopada 2022