Popołudniowe Espresso: Strajk taksówkarzy i zamieszki w RPA

Strajk taksówkarzy i zamieszki w RPA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 9. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wybory parlamentarne 15 października – decyzja prezydenta Andrzeja DUDY

Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 r. odbędą się 15 października, zgodnie z decyzją podjętą we wtorek przez prezydenta RP Andrzeja DUDĘ. Ogłoszenie terminu wyborów rozpoczyna równocześnie kampanię wyborczą. W podpisanym postanowieniu o terminie wyborów do Sejmu RP i Senatu RP prezydent określił także tzw. kalendarz wyborczy, czyli określił dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych.

Prezydent Andrzej DUDA zachęcił w mediach społecznościowych do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych, pisząc: „pamiętajcie, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za przyszłe losy Polski. Każdy głos ma tu znaczenie! ZACHĘCAM DO UDZIAŁU W WYBORACH!”.

Strajk taksówkarzy w stolicy RPA

Od czwartku taksówkarze utrudniają ruch uliczny w Kapsztadzie – stolicy i równocześnie jednego z największych miast Republiki Południowej Afryki. Protest wybuchł po tym, jak nowe prawo miejskie dało władzom lokalnym prawo do konfiskowania pojazdów za naruszenia, takie jak jazda bez licencji lub jazda bez tablic rejestracyjnych. W następstwie nowego prawa taksówkarze ogłosili tygodniowy strajk, który przerodził się w gwałtowne protesty i zamieszki na obrzeżach miasta. W ich wyniku zginęło pięć osób. 

Protestujący na ulicach Kapsztadu podpalali autobusy, samochody i rzucali w policję kamieniami. Minister policji RPA, Bheki CELE poinformował, że wśród ofiar jest 40-letni obywatel Wielkiej Brytanii, który został zastrzelony w czwartek. Minister CELE dodał, że od czwartku, czyli pierwszego dnia protestów, aresztowano 120 osób podejrzanych o zniszczenie mienia, kradzieże, a także przemoc publiczną.

„Sztuczna inteligencja i pokój” tematem Światowego Dnia Pokoju 2024

„Sztuczna inteligencja i pokój” to temat orędzia papieża FRANCISZKA na Światowy Dzień Pokoju w 2024 roku. Papież już teraz zabrał głos w tej sprawie, przypominając „o potrzebie czujności i pracy nad tym, aby logika przemocy oraz dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z różnych urządzeń, kosztem osób najbardziej kruchych i wykluczonych”. W swoim przesłaniu Papież FRANCISZEK wezwał wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do „otwartego dialogu o znaczeniu nowych technologii, posiadających przełomowe możliwości i mogących przynosić ambiwalentne skutki”.

Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest od 1967 roku. I to z tej okazji Papież kieruje specjalne orędzie do wiernych Kościoła katolickiego. Każdego roku orędzie skupione jest na ważnych i aktualnych wydarzeniach, które dotyczą pokoju na całym świecie. Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest 1 stycznia.

Emil GOŁOŚ: Oppenheimer nie był pierwszy. O sile atomu w popkulturze

🎧#KomentarzDnia

Michał KŁOSOWSKI: Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zakończone

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 sierpnia 2023