Prof. Marek GARBICZ: Czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny?

Czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny?

Photo of Prof. Marek GARBICZ

Prof. Marek GARBICZ

Profesor nauk ekonomicznych, emerytowany wykładowca i pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nie jesteśmy wystarczająco świadomi nadchodzącego kryzysu energetycznego, co widać m.in. w braku programów oszczędzania energii. O tym, czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny Mikołaj CZYŻ rozmawia z prof. Markiem GARBICZEM.

– Polska od lat nie ma polityki energetycznej. Gdybyśmy mieli taką politykę, nie budowalibyśmy elektrowni w Ostrołęce tylko po to, żeby ją później rozebrać kosztem miliardów złotych. Gdybyśmy mieli politykę energetyczną, nie rozwijalibyśmy energetyki po to, by dziś ograniczać jej rozwój z powodu braku sieci przesyłowej – komentuje prof. Marek Garbicz, zwracając uwagę, że podobny problem dotyczy energetyki jądrowej i wiatrowej, co pogarsza nasze perspektywy na nadchodzący kryzys energetyczny.

Jak zaznacza profesor, nadchodzący europejski kryzys energetyczny dotknie przede wszystkim firmy, a nie prywatne gospodarstwa domowe.

Rozmawia: Mikołaj CZYŻ

Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 września 2022