Zdjęcie okładkowe wpisu Michał KURTYKA: Europa Środkowa odzyskała podmiotowość. Teraz musi nauczyć się ją wykorzystać

Europa Środkowa odzyskała podmiotowość. Teraz musi nauczyć się ją wykorzystać

Można mieć terminale i nie mieć wpływu na ceny. Można mieć dywersyfikację dostaw i nadal być cenobiorcą wobec dostawców, którzy swoje rynki organizują lepiej. Można być – jak Europa Środkowa od lat – na peryferiach decyzji o tym, jak wygląda europejski rynek energii, a nie w jego centrum. Zmiana tego stanu rzeczy nie wymaga nowych rur. Wymaga nowej ambicji.