Grzegorz CESSAK: "Prayer. Album o anielskim brzmieniu. Nominacja do Fryderyka 2014"

"Prayer. Album o anielskim brzmieniu. Nominacja do Fryderyka 2014"

Photo of Grzegorz CESSAK

Grzegorz CESSAK

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dr n. o zdr. w dziedzinie farmakologii na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

zobacz inne teksty Autora

 

„Niebanalne rozwiązania harmoniczne, piękne melodie, emocjonalne kształtowanie fraz, poruszające teksty — wszystko to odnajdujemy na krążku Prayer. Jednocześnie są to elementy, które dotykają głębokich pokładów ludzkiej wrażliwości, przenosząc słuchacza w inny wymiar, bliżej nieba”. Emilia Dutkiewicz, polskamuza.eu

Ta opinia Emilii Dutkiewicz dotyczy najnowszego projektu płytowego Chóru Katedry Warszawsko Praskiej Musica Sacra pod dyr. Pawła Łukaszewskiego. Płyta nominowana jest do tegorocznej Nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka poważna.

Album Prayer został wydany w ramach współpracy z firmą DUX, w grudniu 2013. W odróżnieniu od poprzednich nagrań, ten album został obsadzony wyłącznie żeńską częścią chóru. Panie śpiewają w zróżnicowanych konfiguracjach: a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu, unisono lub w układach wielogłosowych (do ośmiu głosów). Na płycie zarejestrowano 19 dzieł autorstwa czołowych dwudziestowiecznych twórców polskich oraz światowych, należących do elity muzyki chóralnej, jak również polskich kompozytorów młodego pokolenia (jak choćby Łukasz Farcinkiewicz ur.1981).  Jednym z utworów albumu jest premierowe nagranie miniatury „Lord Tennyson Song” Witolda Lutosławskiego.

Moim ulubionym utworem z tej płyty jest „O salutaris Hostia” – kompozycja Ēriksa Ešenvaldsa (ur. 1977), czołowego twórcy łotewskiego z Rygi, wykonywana na całym świecie. Utwór na dwa głosy solowe i chór. Zachwycająco zaśpiewały go nasze solistki: Joanna Łukaszewska i Anna Krawczykiewicz. Joanna jest instruktorem techniki wokalnej i dba o emisję głosu w chórze, a tutaj można podziwiać nie tylko jej własną technikę, ale też niezwykłą muzykalność i wrażliwość. Co ciekawe panie są siostrami, a ich głosy współbrzmią tak wspaniale, że czasem trudno je odróżnić.

Eriks Esenvalds – O salutaris Hostia

I lift my eyes (2009) brytyjskiego kompozytora Boba Chilcotta (ur. 1955), byłego wokalisty zespołu The King’s Singers, dla którego napisał szereg utworów i aranżacji. Jest uznanym w świecie twórcą muzyki chóralnej i sakralnej.

Bob Chilcott – I lift my eyes

Eric Whitacre (ur. 1970) należy do światowej czołówki twórców muzyki chóralnej. Skomponowana dla Lawrence Children’s Choir refleksyjna kołysanka The seal lullaby (2008) do tekstu Rudyarda Kiplinga, jest napisana w oryginale na chór żeński i fortepian, i w takiej wersji została zarejestrowana w niniejszym albumie.

Eric Whitacre – The seal lullaby

Stanisław Moryto (ur. 1947), były rektor UMFC, należy do grona czołowych polskich twórców muzyki sakralnej. Jest autorem m.in. Stabat Mater oraz szeregu dzieł wokalnych i wokalno-instrumentalnych o tematyce religijnej, wśród nich Ave Maria (2001) na pięciogłosowy chór żeński.

Stanisław Moryto – Ave Maria

W bogatym dorobku kompozytorskim Pawła Łukaszewskiego (ur. 1968) znaczące miejsce zajmują trzy wokalno-instrumentalne symfonie. Z trzeciej z nich – Symphony of Angels (2010) pochodzi fragment Prayer to the Guardian Angel (Modlitwa do Anioła Stróża), opracowany przez kompozytora w 2012 r. na cztery głosy solowe, chór żeński (wszystkie śpiewaczki grają dodatkowo na kulach chińskich – Qi Gong) oraz harfę lub fortepian. Warstwę słowną utworu tworzy łaciński tekst popularnej modlitwy Aniele Boży, stróżu mój. Pod względem języka dźwiękowego przebieg dzieła opiera się w całości na jednym akordzie, co wraz z zastosowaniem w obsadzie kul chińskich tworzy specyficzną aurę brzmieniową.

Paweł Łukaszewski – Prayer to the Guardian Angel

mse-043-PRAYER-1507Oprócz niniejszej płyty Paweł Łukaszewski otrzymał nominacje do Nagrody Fryderyk 2014 w kategorii muzyka poważna – Album roku muzyka współczesna za Missa de Maria a Magdala oraz w kategorii artysta roku.

Wyniki Akademii Fonograficznej zostaną ogłoszone na Gali Fryderyk, 24 kwietnia 2014 roku. Trzymam kciuki za werdykt!

Grzegorz Cessak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2014