ks.Paweł WITKOWSKI: "Modlitwa człowieka mobilnego"

"Modlitwa człowieka mobilnego"

Photo of ks. Paweł WITKOWSKI

ks. Paweł WITKOWSKI

Jezuita, współzałożyciel polskiej wersji Modlitwy w drodze, odpowiedzialny za techniczną stronę przygotowania projektu. Pracuje w jezuickim wydawnictwie Rhetos.

„Nie wiem, jak mam się modlić!”, „Nie mam czasu na modlitwę…”, „Znudziło mi się już powtarzanie obitych forumułek” – niejedna osoba spotkała się z postawami tego typu. I oto jest: „Modlitwa w drodze” to propozycja polskich jezuitów dla wszystkich, którzy w swoim intensywnym, często zabieganym życiu szukają przestrzeni do spotkania z Bogiem. Tą przestrzenią są około 10-minutowe medytacje w MP-trójkach łączące w sobie nastrojową muzykę, fragment Ewangelii oraz kilka myśli, które pomagają usłyszeć Boga i dostrzec Jego obecność w codziennym życiu.

Każdy z nas dobrze wie, ile czasu dziennie spędza przed ekranem komputera, komórki, czy tabletu. Słowa Jezusa powinny docierać tam, gdzie dzisiaj jest człowiek – także do sieci. Sam Jezus nauczał, że mądry gospodarz to taki, który potrafi wyciągać ze swego skarbca to, co stare i nowe, a w dodatku je łączyć. Właśnie w taki sposób powstał projekt „Modlitwa w drodze”, który jest połączeniem ponad 450-letniej duchowości ignacjańskiej oraz możliwości, jakie daje dzisiaj technika.

Jezus nauczał, że mądry gospodarz to taki, który potrafi wyciągać ze swego skarbca to, co stare i nowe, a w dodatku je łączyć. Właśnie w taki sposób powstał projekt „Modlitwa w drodze”, który jest połączeniem ponad 450-letniej duchowości ignacjańskiej oraz możliwości, jakie daje dzisiaj technika.

Przed kilkoma dniami zostały udostępnione aplikacje mobilne „Modlitwy w drodze” na systemy Android i iOS. Same aplikacje są jednak wisienką na torcie, który przygotowywany jest przez nas od blisko dwóch lat. Właśnie wtedy, gdy zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania naszą propozycją, postanowiliśmy stworzyć coś zupełnie nowatorskiego – coś co jeszcze bardziej ułatwi naszym użytkownikom dostęp do tej formy modlitwy. Zdawaliśmy sobie przy tym sprawę, że sposób korzystania z Internetu nieustannie ewoluuje, a my stajemy u progu kolejnego etapu tego rozwoju – mam tutaj na myśli mobilny dostęp do sieci.

Prace nad nową stroną zaczęły się ponad dwa lata temu. Wielu może uważać, że jak na zbudowanie nowej strony internetowej to bardzo dużo czasu, jednak nowa „Modlitwa w Drodze” to coś o wiele więcej, niż tylko prosta strona www, z której można pobrać mp-tróki na swój odtwarzacz, czy komórkę. Postanowiliśmy połączyć siły z pierwowzorem, z angielskim Pray as You go, którzy stworzyli brytyjscy jezuici. Budując stronę i aplikacje wzięliśmy pod uwagę także to, by w stosunkowo łatwy sposób można było rozbudować system o kolejne wersje językowe.

Pierwszym widocznym efektem pracy całego sztabu ludzi – świeckich i duchownych – była nowa strona „Modlitwy w Drodze”, która została uruchomiona w październiku zeszłego roku. Wśród wielu nowości i udogodnień dla użytkowników można wymienić między innymi wygodniejszy dostęp do modlitwy, która dostępna jest także w wersji tekstowej oraz możliwość dzielenia się materiałami ze strony na portalach społecznościach. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nowoczesny interfejs całego projektu, która powstał we współpracy z profesjonalnym studiem graficznym Podpunkt.

Aplikacje „Modlitwy w drodze” dostępne są bezpłatnie na stronach Google Play oraz iTunes. Medytacje można odsłuchać także bezpośrednio ze strony www.modlitwawdrodze.pl. Dzisiaj z rozważań „Modlitwy w drodze” każdego dnia korzysta średnio 10 000 użytkowników, których liczne świadectwa i komentarze pozwalają twierdzić, że ta forma modlitwy wychodzi naprzeciw współczesnemu człowiekowi.

ks.Paweł Witkowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 stycznia 2014