„Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”. Kongres Polska Wielki Projekt w Krakowie
Na Zamku Królewskim na Wawelu, w sobotę 30 września 2023 rozpocznie się dwudniowy kongres „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata” organizowany przez Fundację Polska Wielki Projekt. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Martin Kalungu-Banda, Marek Gopin, Gary Kruppa czy Carl Anderson.
„Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”
.Celem kongresu jest przypomnienie intelektualnego dorobku papieża oraz szukanie w jego nauczaniu inspiracji do sprostania wyzwaniom współczesności.
Jak zaznaczono, „Jan Paweł II był pierwszym prawdziwie światowym przywódcą, który swoją sprawnością intelektualną, proroczą wizją i poprzez praktyczne działania niósł przesłanie solidarności i pokoju pomiędzy kontynentami i epokami”. „Jako ocalały z II wojny światowej, papież niezachwianie powtarzał: „Nigdy więcej wojny!” – przypomniano.
„Stając wobec widma globalnego konfliktu, w obliczu globalizacji rynków, mediów społecznościowych, przemocy i bezdusznej biurokracji rozdzierającej ludzkie więzi i pozostawiającej po sobie zraniony świat i złamanych ludzi, potrzebujemy jego przesłania bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej” – czytamy w komunikacie.
Program kongresu
.W programie dwudniowego kongresu, który rozpocznie się 30 września, zaplanowano kilka debat, w tym m.in.: „Teologia wolności” z udziałem prof. Zbigniewa Stawrowskiego oraz byłego ambasadora Rzeczypospolitej Polski przy Watykanie – Janusza Kotańskiego; „Wiosna Narodów”, w której wezmą udział – Emilio Moralesa, Joel Hodge, dr Mátyás Szalay; debata „Czym była rewolucja Solidarności i jak ją kontynuować?”, podczas której głos zabiorą Paula Dobrianska i ks. Oleha Kindiy’a.
Temat pokoju i pojednania podejmą: Martina Kalungu-Banda, Marek Gopin oraz Gary’ego Kruppa(online).
Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Carl Anderson, zmierzy się z tematem „przywództwa przyszłości”. Z kolei ks. prof. Robert Skrzypczak i dr Paweł Skibiński podejmą temat dziedzictwa Jana Pawła II.
Podczas kongresu, który zakończy się 1 października, zaplanowana jest prezentacja książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata. Świadectwo o Janie Pawle II”. Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Można go śledzić w ramach transmisji, która będzie dostępna na stronie internetowej Fundacji oraz na jej kanale YouTube.
Partnerem Kongresu jest redakcja „Wszystko co Najważniejsze”. Najciekawsze wystąpienia opublikujemy na naszych łamach.
Wspominam Go jako wielkiego czciciela miłosierdzia
.Św. Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski, Waszej Ojczyzny. Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 roku w Wadowicach była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka – wspominał papież Franciszek.
Wspominam Go jako wielkiego czciciela miłosierdzia: myślę tu o encyklice Dives in misericordia, o kanonizacji św. siostry Faustyny, o ustanowieniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W świetle miłosiernej miłości Boga potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn; rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze również uwarunkowania kulturowe i społeczne. Wszyscy mogli tego doświadczyć. Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając Jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi.
Każdy i każda z Was, Drodzy Chłopcy i Dziewczęta, jesteście naznaczeni przez historię swojej rodziny, z jej radościami i cierpieniami. Miłość i troska o rodzinę charakteryzowały Jana Pawła II. Jego nauczanie stanowi niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z którymi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach.
Problemy osobiste i rodzinne nie są jednak przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał Mu wielu przyjaciół. Po wojnie jako ksiądz i biskup musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi.
Autorytet Jan Paweł II
.Był narodowym autorytetem dokładnie w tym sensie, jaki temu pojęciu nadała niegdyś Hannah Arendt: dawał porady, których w Polsce nie można było ignorować bez lęku – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jan ROKITA.
Nie ma wątpliwości, że Karol Wojtyła był człowiekiem duchowo ukształtowanym przez mesjanistyczną tradycję polskiego romantyzmu. Tradycję, w myśl której polskość ze swej istoty musi być potęgą duchową, a w żadnym razie nie może oznaczać ani ziemskiej potęgi, ani politycznej dominacji.
W ostatnich słowach, które wypowiedział podczas obecności w Polsce, odwoływał się do cytatu z Faustyny Kowalskiej – mistyczki, którą sam wyniósł na ołtarze Kościoła katolickiego. Działo się to na płycie krakowskiego lotniska dnia 19 sierpnia 2002 roku, kiedy opuszczał Polskę po raz ostatni, na niecałe trzy lata przed śmiercią. Mówił wtedy: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”. Dwa dni wcześniej, święcąc w Krakowie kościół Miłosierdzia, ledwo słyszalnym głosem wyszeptał z pamięci inny radykalnie mesjanistyczny tekst z „Dzienniczka” tej samej świętej, w którym mowa o „iskrze”, jaka miałaby wyjść z Polski, aby „przygotować świat na Ostateczne Przyjście”.
Sens polskości wytworzyły bowiem cierpienia i męczeństwo, jakich kraj doznawał od XVIII wieku aż po czasy niemal współczesne. Na tym właśnie polegało owo tak bardzo chrześcijańskie „wywyższenie i wyszczególnienie”, które przywoływał za Faustyną. Natomiast teraz, dzięki cudem odzyskanej w 1989 roku wolności, owym sensem miała stać się „wdzięczność” wobec Opatrzności, wyrażająca się postawą etycznego maksymalizmu, jakiego nieustannie domagał się od własnego narodu suwerennie urządzającego swoje państwo. W prostych słowach ów moralny priorytet w odbudowie kraju sformułował w sławnym kazaniu wygłoszonym w 1995 roku w małym śląskim miasteczku Skoczowie. „Nasza Ojczyzna – mówił wtedy – stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, politycznymi. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia!”.
Był jedyną i najprawdopodobniej ostatnią w naszych dziejach ikoną polskości, w latach jego pontyfikatu uznawaną w Polsce przez wszystkich. Dla postkomunistycznego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego najważniejszym wydarzeniem jego 10-letniej kadencji było to, iż mógł się na oczach całego kraju przejechać z papieżem w tzw. „papamobilu”, gdyż owych kilka minut dostarczyło mu upragnionej legitymizacji do sprawowania urzędu głowy państwa. A przywódczyni polskich radykalnych feministek Magdalena Środa, gdy w 2005 roku papież umarł, zaklinała się na wszystkie świętości, że nikogo ważniejszego dla niej niźli ów przywódca Kościoła katolickiego w polskiej historii nigdy nie było.
PAP/ Magdalena Gronek/ Wszystko co Najważniejsze/ LW