Stan zdrowia papieża Franciszka. Kluczowe godziny i ryzyko sepsy

Najbliższe godziny mogą okazać się decydujące dla zdrowia papieża Franciszka, czytamy w najnowszym wydaniu włoskiego dziennika Corriere della Sera. Zdaniem prof. Abele Donatiego to najtrudniejszy moment jego hospitalizacji. Pojawić się też pierwsze oznaki niewydolności nerek, które mogą sugerować rozwój sepsy – poważnego zagrożenia dla życia, twierdzi lekarz.
Stan zdrowia papieża Franciszka. Sepsa potencjalnym zagrożeniem
.Prof. Abele Donati, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, w rozmowie z włoskim dziennikiem zwrócił uwagę, że niewydolność nerek może świadczyć o początkowym stadium sepsy. Sepsa to zaś reakcja organizmu na zakażenie – w tym przypadku w płucach – która może prowadzić do niewydolności wielonarządowej.
Zdaniem lekarza są też jednak pozytywne oznaki: brak kryzysów oddechowych i poprawa poziomu hemoglobiny po transfuzjach. – Jeśli infekcja zostanie skutecznie opanowana, narządy powinny wrócić do pełnej sprawności – podkreśla w udzielonym włoskiemu dziennikowi wywiadzie, prof. Donati.
Jak wygląda leczenie i stan zdrowia papieża Franciszka?
.Obecnie głównym celem lekarzy jest kontrola infekcji za pomocą antybiotyków oraz wsparcie osłabionych narządów. W przypadku płuc stosuje się wysokoprzepływową tlenoterapię – mieszankę tlenu i powietrza podawaną przez specjalne urządzenie. Jak podały wczoraj watykańskie media (Vatican News) papież Franciszek był pod działaniem wysokoprzepływowych aparatów tlenowych. – Jeśli terapia będzie skuteczna, stan zdrowia papieża może się poprawić. Jednak wszystko zależy od dalszego przebiegu choroby – zaznacza prof. Donati.
Wiek papieża a proces leczenia
Kluczowym czynnikiem, który wpływa na stan zdrowia papieża Franciszka, pozostaje wiek. Starszy organizm gorzej radzi sobie z poważnymi infekcjami, a dalsze pogorszenie funkcji nerek mogłoby znacząco wpłynąć na rokowania. W przypadku blisko 90-letniego papieża to jeden z kluczowych czynników.
Jak zaznacza lekarz, zwraca uwagę również fakt, że w oficjalnych komunikatach nie wspomniano o gorączce, ale według prof. Donatiego nie jest to kluczowy wskaźnik w ocenie stanu pacjenta.
Kto opiekuje się papieżem?
W oficjalnym składzie zespołu medycznego Watykanu nie wymieniono anestezjologów, jednak jednym z lekarzy często obecnych przy Franciszku jest Massimo Antonelli – ekspert w dziedzinie intensywnej terapii i leczenia infekcji. Wskazywać to może na kierunek leczenia.
Najbliższe godziny pokażą, czy stan zdrowia papieża się poprawi, czy też dojdzie do dalszych komplikacji. Świat z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w rzymskiej klinice Gemelli.
z Rzymu Michał Kłosowski