Popołudniowe espresso (12.01.2022 r.). Jens Stoltenberg po Radzie Rosja-NATO.  Wciąż istnieją "znaczące różnice między NATO i Rosją"

Popołudniowe espresso (12.01.2022 r.). Jens Stoltenberg po Radzie Rosja-NATO. Wciąż istnieją "znaczące różnice między NATO i Rosją"

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 12. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze!

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Saudi Aramco i węgierski MOL przejmą część aktywów spółki

Płocki koncern ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia gdańskiej firmy Lotos. Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu (30 procent), węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL-a 144 stacji na Węgrzech i 41 na Słowacji – wartych blisko 229 milionów euro. Prezez PKN ORLEN Daniel OBAJTEK podczas konferencji prasowej w środę, 12 stycznia, dodał, że za pozostałe środki ze sprzedaży stacji koncern negocjuje zakup następnych ponad stu stacji w regionie. Prezes PKN Orlen powiedział też, że po finalizacji fuzji, w rękach Orlenu pozostanie ponad sto stacji Lotosu.

Orlen zakończył prace nad środkami zaradczymi, które miały umożliwić przejęcie Lotosu – poinformowała spółka. Sprzedaż udziałów to jeden z warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez Orlen spółki Lotos. Po zakończeniu, będzie to największa fuzja w Polsce i w naszym regionie. [czytaj więcej]

Posiedzenie Rady NATO-Rosja. “Wciąż istnieją znaczące różnice”

W środę odbyło się posiedzenie Rady NATO-Rosja. Sekretarz generalny Sojuszu Jens STOLTENBERG oznajmił  w poniedziałek, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu. Obecnie ponad 10 tysięcy żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne  rozpoczyna  ćwiczenia na 20 poligonach na południu Rosji oraz w Abchazji, Armenii i Północnej Osetii – poinformowało w środę dowództwo okręgu w Rostowie nad Donem.

Po zakończeniu konferencji prasowej Jens STOLTENBERG poinformował, że uzyskano „niewielki postęp” w rozmowach. Podkreślił jednak, że wciąż istnieją „znaczące różnice między Rosją a NATO”. – Nasze różnice nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami”. STOLTENBERG podkreślił, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu. Członkowie NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie. [czytaj więcej]

Korea Północna przeprowadziła najnowszy test broni rakietowej z użyciem pocisku hipersonicznego

.Jak podały media państwowe, Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową z użyciem pocisku hipersonicznego. Jest to druga próba, która zakończyła się sukcesem w ciągu niespełna tygodnia. Test był nadzorowany przez przywódcę Kim Dzong UNA, a pocisk zawierał „hipersoniczny pojazd szybujący”, który uderzył w „wyznaczony cel na wodach oddalonych o 1000 km” – podaje Korean Central News Agency (KCNA). Zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Rodong Sinmun, oficjalnej gazety rządzącej Partii Robotniczej Korei Północnej, prezentują rakietę wystrzeloną z lądu oraz Kim Dzong UNA nadzorującego start o świcie, w otoczeniu mężczyzn w mundurach wojskowych.

Wojsko Korei Południowej oznajmiło, że wtorkowy start osiągnął prędkość hipersoniczną i wykazał wyraźne oznaki „postępu” w stosunku do zeszłotygodniowego testu. Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością Mach 5 lub wyższą i mogą manewrować w trakcie lotu, co czyni je trudniejszymi do śledzenia i przechwycenia. Wtorkowy test odbył się w czasie, gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w Nowym Jorku, aby omówić programy zbrojeniowe Pjongjangu po zeszłotygodniowym teście. [czytaj więcej]

Klub kawowy

Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART

Pokolenie samotnych
Tom JACOBS

Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI

Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER

Wspólny Świat. Jaka jest przyszłość migracji
Mateusz M. KRAWCZYK

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami. By podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK]. Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2022