Popołudniowe espresso (18.01.2022 r.). Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Popołudniowe espresso (18.01.2022 r.). Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 18. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze!

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Roberta METSOLA nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski wybrał dziś na nowego przewodniczącego, w głosowaniu zwyciężyła Roberta METSOLA. Przed zgłoszeniem kandydatów na nowego przewodniczącego europosłowie upamiętnili dotychczasowego szefa Europarlamentu, Davida Sassolego. Włoski polityk zmarł tydzień przed zakończeniem swojej 2,5-letniej kadencji, 11 stycznia 2022 roku, w wyniku powikłań po przebytym zapaleniu płuc.

Europejscy chadecy, socjaliści i liberałowie po wyborach do europarlamentu w 2019 roku zawarli polityczną umowę w sprawie stanowiska szefa europarlamentu. Uzgodnili, że najpierw wspólnie zagłosują na kandydata socjalistów na to stanowisko, którym był Włoch David Sassoli. Teraz, w kolejnej kadencji, frakcje te, zgodnie z umową, poparły kandydatkę chadeków – Robertę Metsolę. Swoich kandydatów postanowiły jednak też zgłosić inne ugrupowania, które nie brały udziału w tym porozumieniu – konserwatyści, zieloni i lewica.

Roberta Metsola zdobyła wymaganą większość głosów już w pierwszej turze głosowania. Jest najmłodszą osobą w historii na stanowisku szefa tej unijnej instytucji. Jest też pierwszą od dwudziestu lat i trzecią w historii kobietą, która pokieruje pracami Europarlamentu. Zwracając się do posłów bezpośrednio po wyborze, Roberta Metsola podziękowała im za zaufanie i powiedziała. – Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. […] Drodzy Europejczycy, w najbliższych latach ludzie w całej Europie będą oczekiwać od naszej instytucji przywództwa i nadawania kierunku, podczas gdy inni będą nadal testować granice naszych wartości demokratycznych i zasad europejskich. Musimy przeciwstawić się antyunijnej narracji, która tak łatwo i szybko przybiera na sile. Dezinformacja i błędne informacje, spotęgowane jeszcze w czasie pandemii, podsycają łatwy cynizm i tanie rozwiązania w postaci nacjonalizmu, autorytaryzmu, protekcjonizmu i izolacjonizmu – powiedziała METSOLA w przemówieniu inauguracyjnym.

Francja: Projekt reformy, zakładający wprowadzenie opłat na uniwersytetach 

Emmanuel MACRON chce poprzez podniesienie opłat dla studentów walczyć ze spadkiem poziomu w szkolnictwie wyższym. Kontrowersje wywołał przede wszystkim punkt, zakładający, że uniwersytety-do tej pory w większości darmowe-powinny być płatne.

Podniesienie opłat dla studentów ma być odpowiedzią na spadek poziomu w szkolnictwie wyższym. Obecnie większość uczelni państwowych jest darmowa, a jedna trzecia studentów posiada stypendium. Jednocześnie prezydent Francji nazwał obecny system „nieakceptowalnym marnotrawstwem”, przywołując dane, według których 50% studentów zapisanych na pierwszy rok licencjatu nie pojawia się na egzaminach końcoworocznych. Zdaniem francuskiego prezydenta darmowe uniwersytety są również przyczyną pogłębiających się różnic między uczelniami, mającymi głównie na celu „demokratyzację” edukacji, a „kształcącymi elity” płatnymi grandes écoles (najbardziej prestiżowymi francuskimi wyższymi szkołami, stosującymi ścisły nabór, najczęściej po klasach przygotowawczych trwających dwa lata po skończeniu matury). 

Projekt podniesienia opłat uniwersyteckich spotkał się ze sprzeciwem, głównie lewicy, która uważa „prywatyzację” szkół za niedopuszczalną, podkreślając rolę, jaką dostęp do edukacji odgrywa w demokratycznym społeczeństwie. Jednocześnie przeciwnicy reformy podkreślają, że co roku miejsca na pierwszym roku licencjatu brakuje dla 91 000 osób.

Meksyk: zabójstwo dziennikarza

Fotoreporter Margarito Martinez został zastrzelony w pobliżu swojego domu w meksykańskim mieście Tijuana, leżącym na północym-zachodzie kraju. Martinez pracował dla tygodnika Zeta of Tijuana, gdzie specjalizował się w wiadomościach kryminalnych. Jak poinformowała grupa zajmująca się prawami medialnymi Yo si soy periodista (tłum. jestem dziennikarzem), w ostatnim czasie fotoreporter miał otrzymywać groźby od osób związanych z przestępczością zorganizowaną.

Margarito Martinez jest drugim zabitym dziennikarzem w 2022 r. W ubiegłym tygodniu (10 stycznia) w Meksyku w mieście Xalapa w stanie Veracruz zginął dziennikarz i działacz mediów społecznościowych Jose Luisa Gamboa. Został zaatakowany nożem na ulicy. Nie jest pewne, czy zabójstwo Gamboa’y wiąże się z jego pracą jednak organizacja Reporterzy Bez Ggranic (RSF) poinformowała, że dziennikarz „potępił i ostro skrytykował władze lokalne za ich związek z przestępczością zorganizowaną”. Według raportów RFS Meksyk regularnie pojawia się jako najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie dla mediów informacyjnych (obok Afganistanu i Jemenu). W 2021 r. zabito tam 7 dziennikarzy, a od 2000 r w – ponad 100 reporterów. Jak informuje AFP, niewielu sprawców zostaje  skazanych.

Klub kawowy

Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART

Pokolenie samotnych
Tom JACOBS

Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI

Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER

Wspólny Świat. Jaka jest przyszłość migracji
Mateusz M. KRAWCZYK

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami. By podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK]. Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 stycznia 2022