Popołudniowe Espresso: Nowe sankcje USA wobec Rosji

Nowe sankcje USA wobec Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 6 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Narada ministrów spraw zagranicznych NATO ws. rosyjskiej napaści na Ukrainę

W środę, w Brukseli rozpocznie się dwudniowa narada ministrów spraw zagranicznych NATO poświęcona rosyjskiej napaści na Ukrainę. Sojusznicy mają rozmawiać o dalszym wsparciu finansowym i wojskowym Ukrainy. Dane wywiadowcze wskazują, że w najbliższych tygodniach Rosja rozpocznie natarcie na wschodzie, a jej celem jest zajęcie całego Donbasu. „To kluczowa faza wojny” – mówił sekretarz generalny NATO Jens STOLTENBERG. „Przegrupowanie rosyjskich wojsk zajmie trochę czasu, kilka tygodni. Niezwykle ważne jest, by w tym oknie, sojusznicy udzielili wsparcia i dozbroili ukraińskie siły” – podkreślił szef NATO.

Jens STOLTENBERG dodał, że chodzi o zaawansowane uzbrojenie, broń przeciwpancerną i systemy obrony przeciwlotniczej. Sojusznicy mają też pomóc Ukrainie w ochronie przed cyberatakami, czy atakami z użyciem broni chemicznej lub biologicznej. Jednocześnie, ambasadorowie krajów członkowskich UE rozpoczęli w Brukseli dyskusję o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Propozycje w tej sprawie przesłała wczoraj unijnym stolicom Komisja Europejska. Do zatwierdzenia piątego pakietu restrykcji potrzebna jest jednomyślna zgoda 27 państw.

USA wdraża nowe sankcje, które zabraniają wszelkich inwestycji w Rosji

W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz „wszelkich nowych inwestycji” w Rosji – oświadczyła we wtorek rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen PSAKI. Ponadto zaostrzone zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny. Sankcje zostaną nałożone w ścisłej koordynacji z partnerami w Europie i pozostałymi członkami grupy G7 podkreśliła rzecznik Bialego Domu. „Te działania osłabią kluczowe instrumenty rosyjskiej władzy państwowej oraz spowodują natychmiastowe szkody gospodarcze” – dodała PSAKI. Impulsem dla nowych sankcji były informacje o masakrze w Buczy.

Premier Mateusz MORAWIECKI wezwał Komisję Europejską do wdrożenia „realnych i bolesnych sankcji” wobec Rosji. Wskazał, że jest to kluczowe szczególnie po odkryciu rosyjskich zbrodni. Szef polskiego rządu nazwał mordowanie cywilów „czerwonym alarmem dla Europy”. W wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych premier MORAWIECKI podkreślił, że Polska już wcześniej apelowała o bardziej zdecydowane kroki wobec Rosji. Zaznaczył również, że Rosja musi ponieść pełną odpowiedzialność – nie tylko konsekwencje ekonomiczne – za zbrodnie popełnione na terytorium Ukrainy. „Konieczne jest powołanie międzynarodowej komisji do spraw zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie. I będziemy o to zabiegać do skutku, do wymierzenia pełnej sprawiedliwości” – powiedział premier.

Chiny wzywają do śledztwa ws. rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy

Chiny twierdzą, że doniesienia o ofiarach śmiertelnych wśród ludności cywilnej w ukraińskim mieście Bucza są „głęboko niepokojące” i wzywają do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa. Rzecznik MSZ Zhao LIJAN powiedział w środę, że Chiny popierają wszelkie inicjatywy i środki „sprzyjające złagodzeniu kryzysu humanitarnego” w Ukrainie i są „gotowe do dalszej współpracy ze społecznością międzynarodową w celu zapobiegania wszelkim krzywdom ludności cywilnej”.

Chiny sprzeciwiają się sankcjom gospodarczym wobec Moskwy i obwiniają Waszyngton oraz NATO o sprowokowanie wojny i podsycanie konfliktu poprzez wysyłanie broni na Ukrainę. Uwagi Zhao są powtórzeniem słów ambasadora Chin przy ONZ, Zhanga JUNA, który poprzedniego dnia wezwał do przeprowadzenia śledztwa, opisując doniesienia i zdjęcia ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w Bukareszcie jako „głęboko niepokojące”.

Carl BILDT: Finlandia i Szwecja w NATO?

Podczas gdy rosyjskie wojska przegrupowują się i przygotowują do kolejnej ofensywy na Ukrainie, szczególnie istotną rolę zaczynają odgrywać inne fronty, w tym Finlandia i Szwecja.

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer “Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2022