
Jest poniedziałek, 31. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 👋
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Po wichurach które przeszły nad Polską blisko 120 tys. osób bez prądu
W miniony weekend wiatr w kraju przekraczał prędkość 120 km/h – informuje Damian DUDA, rzecznik RCB. – Państwowa Straż Pożarna odnotowała w niedzielę łącznie ponad 16 300 zdarzeń. Najwięcej w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Odnotowano jedną ofiarę śmiertelną i 12 osób rannych – powiedział rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wichura uszkodziła także wiele budynków. – W całym kraju doszło do uszkodzenia ponad 1200 budynków, głównie mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwie wielkopolskim – powiedział.
– W miniony weekend Straż Pożarna otrzymała 18 tysięcy zgłoszeń związanych z wichurami – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. – Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim – mówi rzecznik.Strażacy wciąż jeszcze usuwają zniszczenia po wichurach. Dziś pogoda w Polsce powinna się poprawić. Trwa usuwanie szkód. [czytaj więcej]
Szef MSZ udaje się z wizytą do Estonii
Szef polskiej dyplomacji, minister Zbigniew RAU udaje się do Estonii. Będzie rozmawiał o współpracy polsko-estońskiej oraz kwestiach bezpieczeństwa. Minister spotka się w Tallinie z prezydentem Estonii Alarem Karisem, premier Kają Kallas oraz szefową estońskiej dyplomacji Evą-Marią Liimets. Główne kwestie, które zostaną poruszone, to m.in. rozwój współpracy dwustronnej oraz bezpieczeństwo w regionie. Estońskie MSZ podaje, że dzisiejsze rozmowy poświęcone będą również współpracy transatlantyckiej i Inicjatywie Trójmorza W dalszej części wizyty w Tallinie Zbigniew RAU weźmie udział w ceremonii wręczenia Siimowi Kallasowi Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP. Został on przyznany dwa lata temu za zasługi na rzecz polsko-estońskiej współpracy kulturalnej. Siim Kallas w przeszłości był premierem, ministrem finansów i szefem dyplomacji Estonii. Jego córka Kaja jest obecnie szefową estońskiego rządu.
Rosyjscy intelektualiści podpisali apel przeciwko wojnie na Ukrainie
Rosyjscy intelektualiści, artyści i obrońcy praw człowieka napisali petycję przeciwko wojnie z Ukrainą. Zwrócili w niej uwagę, że „Rosjanie faktycznie stali się zakładnikami kryminalnej awantury, w którą przekształca się zagraniczna linia polityki Rosji”.
W ostatnich miesiącach Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Wywiad Stanów Zjednoczonych szacuje, że Rosja jest gotowa do pełnej inwazji na Ukrainę. Część rosyjskich i zachodnich analityków od kilku miesięcy alarmuje, że Moskwa gromadzi wojska na granicach z Ukrainą. Państwa NATO zapowiedziały, że nie pozostaną bierne, jeśli dojdzie do ataku na sąsiednie państwo, i zagroziły Rosji dotkliwymi sankcjami.
Autorzy petycji zatytułowanej „Żeby tylko nie było wojny” przypominają, że nasila się napływ informacji o możliwości kolejnej eskalacji Rosji i otwarciem kolejnego frontu toczonej przez Rosję od 2014 roku wojny. „Pojawiają się doniesienia o intensywnym werbunku najemników i przerzucaniu paliwa oraz sprzętu na teren ukraińskich obwodów: donieckiego i ługańskiego”, czytamy w petycji. Autorzy podkreślają, że w odpowiedzi na działania Moskwy zbroi się również Ukraina. „Ludzi próbuje się oszukać, sprowadzić na złą drogę, zmusić do przyjęcia idei świętej wojny z Zachodem, zamiast rozwoju kraju i podniesienia poziomu życia obywateli” – czytamy w dokumencie. Autorzy petycji nazywają siebie patriotami, przeciwnikami wojny i zapowiadają, że zrobią wszystko, aby nie dopuścić do konfliktu zbrojnego, ponieważ w ich ocenie Rosji nikt i nic nie zagraża. Dokument podpisali znani rosyjscy obrońcy praw człowieka, artyści, publicyści i pisarze. [Pełna lista sygnatariuszy dostępna jest na portalu “Echo Moskwy”]
Klub kawowy
Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART
Pokolenie samotnych
Tom JACOBS
Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER
Wspólny Świat. Jaka jest przyszłość migracji
Mateusz M. KRAWCZYK

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami. By podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK]. Pysznej kawy i pięknego popołudnia!