Popołudniowe espresso: Rosyjscy intelektualiści podpisali apel przeciwko wojnie na Ukrainie

Rosyjscy intelektualiści podpisali apel przeciwko wojnie na Ukrainie

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 31. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 👋

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Po wichurach które przeszły nad Polską blisko 120 tys. osób bez prądu

W miniony weekend wiatr w kraju przekraczał prędkość 120 km/h – informuje Damian DUDA, rzecznik RCB. – Państwowa Straż Pożarna odnotowała w niedzielę łącznie ponad 16 300 zdarzeń. Najwięcej w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Odnotowano jedną ofiarę śmiertelną i 12 osób rannych – powiedział rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wichura uszkodziła także wiele budynków. – W całym kraju doszło do uszkodzenia ponad 1200 budynków, głównie mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwie wielkopolskim – powiedział.

– W miniony weekend Straż Pożarna otrzymała 18 tysięcy zgłoszeń związanych z wichurami – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. – Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim – mówi rzecznik.Strażacy wciąż jeszcze usuwają zniszczenia po wichurach. Dziś pogoda w Polsce powinna się poprawić. Trwa usuwanie szkód. [czytaj więcej]

Szef MSZ udaje się z wizytą do Estonii

Szef polskiej dyplomacji, minister Zbigniew RAU udaje się do Estonii. Będzie rozmawiał o współpracy polsko-estońskiej oraz kwestiach bezpieczeństwa. Minister spotka się w Tallinie z prezydentem Estonii Alarem Karisem, premier Kają Kallas oraz szefową estońskiej dyplomacji Evą-Marią Liimets. Główne kwestie, które zostaną poruszone, to m.in. rozwój współpracy dwustronnej oraz bezpieczeństwo w regionie. Estońskie MSZ podaje, że dzisiejsze rozmowy poświęcone będą również współpracy transatlantyckiej i Inicjatywie Trójmorza W dalszej części wizyty w Tallinie Zbigniew RAU weźmie udział w ceremonii wręczenia Siimowi Kallasowi Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP. Został on przyznany dwa lata temu za zasługi na rzecz polsko-estońskiej współpracy kulturalnej. Siim Kallas w przeszłości był premierem, ministrem finansów i szefem dyplomacji Estonii. Jego córka Kaja jest obecnie szefową estońskiego rządu. 

Rosyjscy intelektualiści podpisali apel przeciwko wojnie na Ukrainie

Rosyjscy intelektualiści, artyści i obrońcy praw człowieka napisali petycję przeciwko wojnie z Ukrainą. Zwrócili w niej uwagę, że „Rosjanie faktycznie stali się zakładnikami kryminalnej awantury, w którą przekształca się zagraniczna linia polityki Rosji”. 

W ostatnich miesiącach Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Wywiad Stanów Zjednoczonych szacuje, że Rosja jest gotowa do pełnej inwazji na Ukrainę. Część rosyjskich i zachodnich analityków od kilku miesięcy alarmuje, że Moskwa gromadzi wojska na granicach z Ukrainą. Państwa NATO zapowiedziały, że nie pozostaną bierne, jeśli dojdzie do ataku na sąsiednie państwo, i zagroziły Rosji dotkliwymi sankcjami.

Autorzy petycji zatytułowanej „Żeby tylko nie było wojny” przypominają, że nasila się napływ informacji o możliwości kolejnej eskalacji Rosji i otwarciem kolejnego frontu toczonej przez Rosję od 2014 roku wojny. „Pojawiają się doniesienia o intensywnym werbunku najemników i przerzucaniu paliwa oraz sprzętu na teren ukraińskich obwodów: donieckiego i ługańskiego”, czytamy w petycji. Autorzy podkreślają, że w odpowiedzi na działania Moskwy zbroi się również Ukraina. „Ludzi próbuje się oszukać, sprowadzić na złą drogę, zmusić do przyjęcia idei świętej wojny z Zachodem, zamiast rozwoju kraju i podniesienia poziomu życia obywateli” – czytamy w dokumencie. Autorzy petycji nazywają siebie patriotami, przeciwnikami wojny i zapowiadają, że zrobią wszystko, aby nie dopuścić do konfliktu zbrojnego, ponieważ w ich ocenie Rosji nikt i nic nie zagraża. Dokument podpisali znani rosyjscy obrońcy praw człowieka, artyści, publicyści i pisarze. [Pełna lista sygnatariuszy dostępna jest na portalu “Echo Moskwy”]

Klub kawowy

Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART

Pokolenie samotnych
Tom JACOBS

Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI

Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER

Wspólny Świat. Jaka jest przyszłość migracji
Mateusz M. KRAWCZYK

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami. By podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK]. Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 stycznia 2022