VOX

Spotkani w drodze, czyli zapis przelotnych spotkań

Grażyna Myślińska

Spotkani w drodze, czyli zapis przelotnych spotkań

[źródło: LINK]

Niewiele o nich wiem. Widzieliśmy się w przelocie, rozmawialiśmy krótko, czasem tylko na migi. A jednak zapadli mi w pamięć, bo podzielili się ze mną kawałkiem swojego życia. Trwają w mojej pamięci i na fotografiach.

Politycy z Okopów.

Położone przy ujściu Zbrucza do Dniestru Okopy, dawniej Okopy Świętej Trójcy, to obecnie zapadła wieś z wielką historią. Tu urodził się Baal Szem Tow, twórca chasydyzmu. Były Okopy fortecą, zbudowaną przez Jana III Sobieskiego, chroniącą od Turków. W Okopach pod wodzą Kazimierza Pułaskiego swoją ostatnią walkę stoczyli konfederaci barscy. Dwustu poległo w gruzach spalonego kościoła. Odbudowany kościół ponownie spalili żołnierze UPA w 1943 r. Po 70 latach, w czerwcu 2014 r., kościół został rekonsekrowany. Chciałam zobaczyć to miejsce, ale trafić niełatwo. Trzeba było pytać o drogę. Na szczęście na Ukrainie niemal każda krowa ma nie tylko imię, ale i swojego kierownika, który przyprowadza ją na pastwisko, pasie, doi, a wieczorem prowadzi do obory. Stado krów na przydrożnym pastwisku miało aż trzech szefów. Zapytani o drogę do Okopów, najpierw opowiedzieli historię miejsca, zaczynając od króla Sobieskiego. Polecili mi zwrócić uwagę na zachowany przedwojenny polski szlaban graniczny, wyjaśniając, że przed wojną tu właśnie zbiegały się granice trzech państw: Polski, Rumunii i ZSRR. Po tych obszernych wyjaśnieniach, sami postanowili zasięgnąć informacji z pierwszej ręki na temat bieżących zagadnień polityki polskiej. Byli żywo zainteresowani, który z kandydatów drugiej rundy wyborów prezydenckich ma większe szanse. Zaskoczona ich wielką wiedzą na temat historii odległej jak i tej współczesnej, juz bez problemów dojechałam do Okopów.

Grażyna Myślińska

Grażyna Myślińska, dziennikarka w "Gościu Niedzielnym" i fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Specjalizacja: mniejszości narodowe w Europie Śr. i na Bałkanach