

Prof. Aleksander SURDEJ
Francja Emmanuela Macrona wobec globalizacji wojen hybrydowych
Rząd Francji dostrzega trzy czynniki głębokich i trwałych, gdyż kształtujących rozwój wydarzeń w następnych dekadach, zmian w globalnych warunkach. Są nimi: historyczny i imperialny resentyment Rosji, który uzasadnił i wywołał jej wojnę z Ukrainą, dążenie Chin do stania się mocarstwem numer jeden i upowszechnianie się konfliktów wywoływanych przez mocarstwa regionalne.

Tomasz ORŁOWSKI
Emmanuel Macron łączy wrażliwość lewicy z naturą liberalnego modernizatora
To, co rzuca się w oczy w przypadku Emmanuela Macrona, to odniesienie do przyszłości, które nie jest typowe dla francuskiej polityki.

Janez ŠUMRADA
Wybory we Francji. Zadecydują głosy lewicy i frekwencja
Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, która odbyła się 10 kwietnia, nie przyniosły żadnych niespodzianek.

Bogusław SONIK
Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona
Francja musi pozbyć się fascynacji Rosją. Przez lata była głównym czynnikiem odpowiadającym za kolejne próby porozumienia się z Władimirem Putinem, najpierw po agresji na Gruzję, a później po aneksji Krymu. To musi się skończyć. Od tego zależeć będzie reset w relacjach polsko-francuskich.

Prof. Aleksander SURDEJ
Planowanie ekologiczne – ważna idea rodem z Francji
W zakończonej niedawno kampanii prezydenckiej we Francji pojawił się termin planowanie ekologiczne, który podchwycony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma stać się motywem przewodnim jego drugiej kadencji prezydenckiej. Czy termin ten używany jest jako kolejne mobilizujące, lecz niejasne hasło, czy też może stać się podstawą wdrażalnego programu społeczno-gospodarczego?

Marcin GIEŁZAK
Francja prezydenta Macrona wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę
Polityka rosyjska francuskiego prezydenta, a także ogólnie jego posunięcia na arenie międzynarodowej mogą sprawiać wrażenie niespójnych czy wręcz chaotycznych.

Prof. Aleksander SURDEJ
Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona. Innowacje dla nowoczesnego przemysłu
Po dekadach rynkowego fundamentalizmu wiemy na pewno, że bez środków publicznych nie pojawiłoby się wiele przełomowych lub inkrementalnych innowacji, a gdyby się pojawiły, to z dużym opóźnieniem i z uszczerbkiem dla społecznego dobrobytu. Wiemy jednak również, że nie wystarczy posługiwanie się metaforami „państwa stratega” czy „państwa przedsiębiorcy”, aby administracja danego kraju dokonywała trafnych wyborów, w jakie obszary i w jakie podmioty gospodarcze inwestować środki publiczne.

Łukasz JURCZYSZYN
Francja - kraj pogarszających się nastrojów społecznych
Francja doświadcza głębokiego kryzysu jakości oraz legitymizacji elit. Widać to choćby po ciągle spadającej frekwencji wyborczej.

Pierre LEMAITRE
Emmanuel Macron nie istnieje
Macron jest reprezentantem neoliberalnego systemu rządzącego Francją. Dziś prezydentem jest on, ale równie dobrze mógłby być inny neoliberał. W tym sensie Macron nie istnieje, bo nie prowadzi własnej polityki.