Grzegorz CESSAK: "Misterium "Stabat Mater" Włodka Pawlika"

TSF Jazz Radio

"Misterium "Stabat Mater" Włodka Pawlika"

Grzegorz CESSAK

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dr n. o zdr. w dziedzinie farmakologii na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

zobacz inne teksty autora

„Jest to muzyka o wymiarze mistycznym, wywołująca najgłębsze doznania estetyczne i filozoficzne. Jest mostem rzuconym ponad historią ludzkości”. Marek Dusza „Rzeczpospolita”.

„Misterium Stabat Mater to dzieło przepełnione spokojem i harmonią, dzieło na wskroś uduchowione, wręcz kontemplacyjne.“ Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Stabat Mater_coverZarekomendować chciałbym nagranie z koncertu na żywo – Misterium „Stabat  Mater”  autorstwa Włodka  Pawlika z udziałem Chóru Katedry Warszawsko Praskiej „Musica Sacra” pod dyr. Pawła Łukaszewskiego.

Obydwaj artyści znani są i doceniani chyba bardziej za granicą niż w Polsce. Włodek Pawlik – pianista jazzowy i kompozytor zdobył w tym roku najbardziej prestiżową nagrodę na świecie Grammy Award 2014. Paweł Łukaszewski – kompozytor i profesor dr hab. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz założyciel Chóru Musica Sacra. Uznany za Artystę Roku 2013 w kategorii muzyka poważna (Nagroda Fryderyk). Pod jego dyrekcją chór zdobył wiele nominacji i kilka nagród muzycznych Fryderyk. W ostatnich latach twórczość Pawła Łukaszewskiego zyskała znaczącą pozycję w Wielkiej Brytanii.

Misterium Stabat Mater jest połączeniem liturgicznych śpiewów chorałowych z fortepianowymi improwizacjami. Projekt ten (z udziałem kantora Sebastiana Gunerki) był prezentowany na ponad dwudziestu koncertach w kraju i za granicą, a płyta z zapisem koncertu została nagrodzona Fryderykiem 2005.

Z  Misterium „Stabat Mater” artyści planowali udać się do Rzymu, aby wykonać je dla papieża Jana Pawła II. Koncert zaplanowano na maj 2005, lecz 2 kwietnia Papież zmarł. Tego roku Misterium zabrzmiało na Festiwalu Kultury Polskiej w Bazylice Santa Maria in Trastavere w Rzymie i zarówno dla artystów jak i słuchaczy było szczególnym momentem refleksji i modlitwy za Papieża-Polaka, który stał już „w oknie Domu Ojca”.

W maju 2005 roku wydano album i zadedykowano go Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu. Jest on zapisem koncertu, który odbył się w Katedrze  Warszawsko-Praskiej w Niedzielę Palmową 20 marca 2005, w którym brałem udział. W roku kanonizacji Papieża (2014) wydanie zostało wznowione, aby również teraz oddać hołd Papieżowi.

Grzegorz Cessak

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam