Jakub GAŁKA: Biometria głosowa

Biometria głosowa

Photo of Jakub GAŁKA

Jakub GAŁKA

Adiunkt w Katedrze Elektroniki, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w Zespole Przetwarzania Sygnałów. Zawodowo zajmuje się technologią przetwarzania i rozpoznawania mowy, a także analizą danych i rozpoznawaniem wzorców. Prowadzi projekty z zakresu biometrii głosowej, systemów dialogowych, biometrycznego monitoringu rozmów i komunikacji migowej.

Opracowana w ramach projektu Biometrycznej weryfikacji głosowej technologia pozwala na przetwarzanie i analizę sygnału akustycznego w celu  automatycznej, biometrycznej weryfikacji i identyfikacji głosu ludzkiego BVV i BVR (ang. Biometric Voice Verification, Biometric Voice Recognition).

„Biometric voice verification and identification”/ „Biometryczna weryfikacja i identyfikacja głosu”, jest projektem realizowany przez naukowców z AGH w Krakowie, w ramach Programu Badań Stosowanych NCBiR.

Zamierzeniem autorów projektu jest stworzenie konkurencyjnego zarówno ekonomicznie jak i technologicznie produktu z dziedziny biometrii głosowej. Podjęte badania przemysłowe mają doprowadzić do opracowania zaawansowanego technologicznie systemu rozpoznawania i identyfikacji mówcy. Zakłada się, że opracowany system korzystać będzie z informacji akustycznej, bez uwzględnienia innych modalności.

Podstawowymi planowanymi zastosowaniami systemu są infolinie oraz telefoniczne centra obsługi klienta. Drugim planowanym zastosowaniem systemu jest wykorzystanie weryfikacji głosu jako elektronicznego klucza w budynkach inteligentnych, zamkach elektronicznych, itp. Możliwe są również inne rozwiązania i wdrożenia wykorzystujące opracowaną technologię.

Więcej informacji o projekcie tu [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2018