Cyfrowe zbiory w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Niemal 9,5 tys. zabytków można oglądać w wersji cyfrowej na platformie stworzonej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. „Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami” – powiedział dyrektor wrocławskiej placówki dr hab. Piotr Oszczanowski.
.Cyfrowe muzeum można zwiedzać na stornie https://muzeumcyfrowe.mnwr.pl/. Umieszczono tam blisko 9,5 tys. zabytków, a każdy z prezentowanych eksponatów opatrzony jest opisem i fotografiami; do części z nich opracowano też materiały multimedialne i audiodeskrypcję. Stworzono także szereg narzędzi ułatwiających przeglądanie zbiorów.
„Prezentacji zbiorów w obrębie poszczególnych kolekcji związanych z rodzajem muzealiów będą towarzyszyły kolekcje tematyczne, proponujące użytkownikowi poznawanie dzieł sztuki w polecanym kontekście albo szczególnych zespołów muzealiów, takich jak np. Skarb Średzki, kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz czy Michaela Leopolda Willmanna” – wskazała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
„Muzeum Narodowe we Wrocławiu staje się bardziej otwarte dla odbiorców”
.Dyrektor wrocławskiego muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że dzięki platformie, na której eksponaty prezentowane są w wersji cyfrowej, muzeum staje się jeszcze bardzie otwarte dla odbiorców. „I to zarówno dla specjalistów, zainteresowanych merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłych miłośników sztuki” – powiedział Oszczanowski.
Dodał, że cyfrowe muzeum jest projektem przyszłościowym. „Będzie on konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog, aby wiedza o tym, jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna” – podkreślił dyrektor.
Newsletter „Kultura Najważniejsza”
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze.
W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
PAP/Piotr Doczekalski/Wszystko co Najważniejsze/JT