Dinozaury atakują w Muzeum Ziemi w Warszawie

Odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura, a także unikatowe zdjęcia dokumentujące to jak dinozaury odkrywano 60 lat temu przez polsko-mongolski zespół – będzie można zobaczyć na nowej wystawie stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie,

Wystawa opowie o tym, jak polscy archeolodzy odkrywali dinozaury

.Dnia 12 czerwca o godz. 17.00 PAN Muzeum Ziemi w Warszawie otworzy nową wystawę stałą, której główną atrakcją będzie odlew szkieletu wielkiego drapieżnego dinozaura – tarbozaura.

„Tarbozaur jest europejskim odpowiednikiem bardzo znanego tyranozaura – kuzyna z Ameryki. Okaz jest spektakularny. W pozycji leżącej ma 7 m długości. To był młody osobnik. Na wystawie opisana jest cała historia jego odkrycia przez polsko-mongolski zespół naukowców na pustyni Gobi. W wyprawie badającej dinozaury brali udział pracownicy Muzeum Ziemi” – powiedział dyrektor Muzeum Ziemi w Warszawie, dr Błażej Błażejowski.

Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na pustynię Gobi są uznawane przez opinię światową za jedne z najważniejszych wypraw paleontologicznych w historii. Kierowane przez prof. Zofię Kielan-Jaworowską badania pozwoliły na stworzenie unikatowej na skalę światową kolekcji szkieletów dinozaurów, skamieniałości ptaków, ssaków, żółwi, krokodyli, jaszczurek, węży oraz bezkręgowców i roślin. Kolekcja ta jest nadal obiektem badań, na podstawie których powstają publikacje naukowe, a historia wypraw nieustannie inspiruje kolejne pokolenia paleontologów.

Czy powstanie Muzeum Historii Naturalnej w Polsce

.Błażej Błażejowski powiedział, że otwarcie nowej wystawy stałej będzie też okazją do wznowienia rozmowy o stworzeniu muzeum historii naturalnej w Polsce.

„Ciągle brakuje nam przestrzeni do prezentowania znalezisk odkrytych wiele lat temu. Nie mamy w Polsce muzeum poświęconego historii naturalnej, choć staramy się już wiele lat, aby ono powstało. To jest bardzo ważny wątek, który poruszymy podczas otwarcia wystawy w obecności szefów Polskiej Akademii Nauk i Państwowego Instytutu Geologicznego” – zapowiedział Błażejowski.

Podczas otwarcia wystawy będzie też można porozmawiać z odkrywcą tarbozaura – dr Gwidonem Jakubowskim.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2024